bizzat yasanan bir olaydır.kişiler berberle , berbere geyige gelmiş bi arkadası.o anda hersey muhabbete konu olabilir.
konu: aksam haberlerinde silikon ameliyatı olmus kadının goguslerinden ameliyat izleri gitmemiş filan fişman....
ar-karıya bak bea..
br-olm ben bunun kocasının kafasını s.k.y.m
ar-neden la?
br-olm silikon takınca onları anca seversin silikonsuz olsa gırtlaga kadar cek a.q.
ben- (bkz: gülmekten aglamaya başlamak)
+havalar cok soguk ya.
-sen buna sogukmu diyosun.?
+abi üsüyoruz ya..
-üsüyoruz deyince ben rusya'ya yola gıttıgımde ne soguk olyodu..olm insan en cok burnu üşüyomuş kulagı üşüyomuş hepsi yalan(burası vurgulu bi şekilde) adamın en cok taşşşşaagı üşüyo.
ben- (bkz: iptal)
futbol muhabbetleri revaçtadır.
-oo hosgeldin yakisikli, gec bakalim
-dur seni kral koltuguna oturtalim(berber koltugunda tahtaya oturmak)
-eee nasi keselim?(ulan nasili var mi sanki envai cesit model biliyoda)
+hilmi amca annem dedi ki alaburus yapcakmissin dedi
(bir zamanlarin vazgecilmez modeli olarak alabros)
-tabi delikanli hemen
+ama dedi gecen seferki gibi enseyi yamuk yapmiycakmissin
-evladim olur mu hic modeli oyle onun
(sinirlenip saten onlugu bogaza iyice oturtan berber ve nefes alamayan cocuk)
+evet sihhatler olsun genc bak bakalim nasil (enseye tutulan ayna)
-saol amca ellerine saglik
(gozler dolu dolu berberden cikan yamuk koca kafali cocuk)
bu seferde model istenilen gibi olmamisdir,filmlerdeki bebelerin kafalari ne guzel yuvarlak, saclari sari sari lepiska gibidir.gencimizin ise oyle midir, ne hayallerle geldigi berber koltugundan yine husranla kalkmistir,sueallen i yine o opemeyecek,saclarini sallaya sallaya kaykaya binemiycektir.olsun o da kafasinin arkasinda bardak tasiyabilir(o kadar duz)
(bkz: hayalde yasiyor bazi ibneler)
(bkz: sarhosken entry girmek)
jules-abi bak kulakların üstünü pek açma, şöyle ense de natural ense denenden olsun, üstüde biraz kısalt işte.
berber-...*
berber-abicim sen kendini bana bırak
tıraş biter sonunda. kulaklar iyice açılmış yelken gibi ortaya çıkmıştır, ense bildiğin teoman ensesidir, üstler ise nerdeyse hiç kısaltılmamış, bütün kafadaki saç uzunluğu ortalama bir cm. iken tepedekiler yastık gibidir
(bkz: berber dayaması)
yer: berber dükkanı
zaman: saç traşı olunan ucube gibi dolaşılan vaktin sonu
olay: televizyonda bir film oynamaktadır müşteri ve berber pür dikkat seyretmektedirler filmin çiğ köfte sahnesi gelir erkek elleriyle çiğ köfte yapmıştır yavuklusuna yavuklusuda "hımmm çok güzel olmuş ellerine sağlık" der. berber de " beğendin mi yi yi akşamada salamı yirsin" der. kopulur saç traşına süresiz ara verilir çünkü gülmekten kalp krizi geçirilmiştir.
traş sonunda berber ufak bir aynayı alır ve müşterinin ensesine dayar..

- Nasıl olmuş ?
- iyi iyi eline sağlık..

zaten şu ana kadar kötü olmuş diyen birine de rastlanmamıştır.bu ritüeltamamlanınca diğer uygulamalara geçilir.
aslolanın küfürler olduğu, konunun çok da önemli olmadığı konuşmalardır. Zira bu güne kadar berberde konuşupta ülkeyi kurtarmayı başarmış insanlar olduğunu sanmıyorum, ya da bir futbol takımını şampiyon yapan insanlar. Ayrıca insanın küfür haznesine bayağı katkıda bulunurlar.
hem berber hem de ateist olursa, şöyle diyaloglar yaşanabilinir .. *-ben bu muhammed i * çözdüm *-nasıl abi ? *-bak bu muhammed *. çok iyi bir tarihçiymiş .. oturmuş kuran'ı yazmış *-yapma abi .. peygamber okuma yazma bilmiyormuş ki *-bak öyle adamı peygamber yapmışsınız *-peki ..
saçları tarif etmek için bütün betimlemeler, elle göstermeler, hiçbir sike yaramayan kataloglar sorunu çözemeyince; tahminen berberin en hakim olduğu konudan medet umulur ve futbola sığınılır. "abi işte figo'nun favorileri gibi, beckham'ın son saçları gibi yap; gözünü seveyim ense torres gibi olsun, sakallarda mutlaka ömer üründül tandansı" tarzı direktiflerle sonuca ulaşmaya çalışılır. tabi gene de mekandan kafanız bir saat futbol muhabbetiyle sikildikten sonra; kısa saçlıysanız ankaragücülü yılmaz, uzun saçlıysanız necati imajıyla çıkmanız olasıdır. bu durumda yapılacak tek şeyse başka bir berbere gidip "baki mercimek yap amına koyayım" demektir.
çoğu kez sallamasyonun pik yaptığı muhabbetlerdir.
Argo deyimlerin, bel altı esprilerin, iddaa oyunu tartışmalarının havada uçuştuğu ve * mekandan ayrılana kadar katlanılması gereken işkence tarzındaki muhabbetlerdir.
bır fenerbahcelı berberın cumhurbaskanı vaatleri;

beni basbakan yapıcaklar varya

kadıkoyu baskent yaparim
turk bayragını sarı laciverte boyarım
ic dıs borcu ben kapatırım ( cem uzanı yanıma alarak )
- abi dünkü manita ne oldu
- zart diye verdim ağzına
- hadi ya
- sonra tangayı bi indirdim
- ee ne çıktı
- etek traşı olmamış hemen traş ettim
- &%+432+^'%+32
aynanın karsına gecip, berberin bütün alet edavatını kullanarak, sacına şekil vermeye çalışan aymaz tipin de, katılımı ile tadından yenmeyecek hale bürünen muhabbetlerdir bunlar.
adam iyi kesiyo diye müdavimi oldugum berberden bir dialog
(ne zaman gitsem aynı muhabbet)
berber: saner abi naptın abi işler nasıl gidiyo...
saner: nolsun murat çok şükür
berber: abi cimbom ne yapar bu sene?
saner: olum bu sene kesin sampiyon!
berber: (o sırada fb'li oldugundan kafasından bi hassıttır lan geciriyo)
saner: lan olum suraya bi plazma alamadın ha!
berber: elim dar buaralar abi. (gotun yiyosa sen al)
saner: olum aksamları geliriz, dukkan genis, acarız biraları, mac izleriz lan...
berber: olur abi bakarız... (tırrıgım)
tadı bir kere alınmaya baslayınca daha sık berebere gitmeye neden olan muhabbetlerdir.
- saçları yıkayalım mı genç?
- yok abi gerek yok evim hemen şurda zaten (vereceği fazladan 2 lirayı düşünen genç).
insanı hayattan soğutabilen, o kestirilmek için gidilen saçların kendiliğinden dökülmesine neden olabilen muhabbetlerdir. geneli askerlik muhabbeti olduğu gibi muhabbet genellikle "hamuğa goim" cümlesiyle son bulur.
küstah -şu hani ten rengi bişi var ya kardeş, krem gibi.. gözaltlarına sürelim.
berber -baba ona gerek yok. sana gerek yok yani. bişi yok ki senin gözaltlarında.
küstah -sür a.koyyum, hasta etme adamı.
berber -tamam, yettim.
küstah -yedir iyice lan!
ağırlıklı olarak futbol ve belaltı olan muhabbetlerdir. ya da öyleydi. çünkü ben bitefight oynayan berber gördüm abi. adam aynı dükkandaki berber arkadaşının kredi kartından premium hesaba para yatırıyordu.

+ abi bitefight oyunundan mı bahsediyorsunuz ?
berber: evet.
+ (nasıl ya ???)
Müşteriyi oyalamaktan başka bir gerçekliği olmayan yapmacık durum.
genellikle futbol veya siyasetle ilgili muhabbetlerdir. berberle müşteri arasındaki samimiyete göre sokmalı çekmeli konular da olabilir.*
ülkemizde yalnızca berberlerde görebileceğiniz bir durum vardır. evet bu konu yapılan traşın ücretidir.
yazılı olmayan berberler arası kurallar kitabına göre hiçbir berbere girip traş ücretini soramassınız. girersiniz oturur traşınızı olursunuz ve kalkarken şöyle bir dialog geçer.

- eline sağlık hocam.
+ saatler (sıhhatler) olsun kardeşim.
- ne kadar borcum?
+ 15 ver yeter.
-(parayı verir)saolasın hayırlı işler.

berber bu ücreti neye göre hesaplamıştır? indirim mi yapmıştır yoksa geçirmiş midir? bunu ancak oraya giden başka bir arkadaşınıza sorarak öğrenebilirsiniz.

şayet berber sizden daha az ücret almışsa üçüncü bir kişiye tavsiye ederken. " valla benden 15 alıyo bilmiorm belki daha fazla alıyo olabilir şimdi." gibisinden sözler edersiniz.