bugün

esek trasi yapmasini iyi bilen insanlarin literaturdeki ismi.
sac sakal kesen, kafaya masaj yapan, sacları yıkayan kıl tüy adamları ve bu dükkanlara verilen ad
hosturlar, severiz hepsini hele az uyunmus bir gecenin ertesi günü gidilip saclar yıkandıktan sonra masaj yapılırsa koltukta mayısılır mest olunur
çok geveze olan meslek gurubudur. sanki konuşmak için seni bekler. ah şu futbol yok mu dedirtir insana. kulağa burna el sokar. ekmek parası işte.
kıl mühendisi olup aynı zamanda parailen milleti yolan we bunu meslek halıne getirin zatı muhterem
kıl tüccarı
(bkz: erkek kuaförü)
üzerine şarkılar yazılmış meslektir...
(bkz: gel beri yar gel beri)*
has olanının koltugunda uyunur..
kendine has çeşitli mizansenler yaşatır sizlere. berber ensenizle meşgul iken salonda açık olan televizyona bakmak istersiniz, kafanızı kaldırdığınız vakit anında pres uygular, gerekli açıya kavuşur. tam da kafamız önümüzdeyken o televizyonlarda bir tuhaflık meydana gelir zaten. traş işlemi bittikten sonra bir hevesle fırçayı kapar eline, bastıra bastıra taramaya gayret eder. lan ben dükkana gelirken böyle miydi saçlarımın modeli? niye ille de bir eser koymak istiyorsun ortaya, anlamadım. ayrıca enseye ayna tuttuktan sonra içten içe kahkaha attığını düşünürüm ben o vefasızın, "nasıl olmuş?" diye sorar, "tepsi gibi olmuş! görmüyor musun?" diyemeyiz, "iyi usta eline sağlık" deriz, bir kez daha traş olduğumuza pişman oluruz. nesi vardı sanki saçlarımın?
berber insanı vezir de eder rezil de eder.
dün bana ''dur lan süper olucak'' diyip kafasına göre saç-sakal şekilleri yapmış olan ve ücret yerine başka bişey almış bi arakadaşımın mesleği..
berberlerin ağır işitenlerini Allah düşmana vermesin.
Uzun saçlı ve top sakallı olarak,sadece kırıkları aldırmak için girdiğiniz bir berber önce top sakaldan başlayarak sonra kafayı kazıyarak,gülmekten hoop noluyo diyemeden, afedersiniz ".ük kafalı japon askerine" benzetebiliyor sizi.James hetfield gibi girip,kuş gibi çıkarsınız.
bir berber madurundan;

bir berber için asla saçın kısalığı tatminkar değildir, siz sadece saçınızın uçlarından kesmesini istersiniz ama bilmezsiniz ki "uç" kelimesi berberler için neyi ifade ediyor, onların "uç" kavramı ile bizim "uç" kavramımızla tamamiyle farklıdır ve uzaktan yakından alakası da yoktur. bir de sorarlar bu kısalık iyi mi diye. *. işin tuhafı genelde gösterdikleri uzunluk size makul gelir ama iş başındaki uzunluk ile iş sonundaki uzunluk birbiriyle uyuşmaz. peki bunun sorumlusu kimdir? eğer saçınız kıvırcık veya dalgalı ise saçınız. eğer sacınız düz ise kafanız yamuktur. görüldüğü üzere işin sorumluluğunu da almazlar.

bu da yetmezmiş gibi bir de saçınızın uçlardaki kırıkları almalarını isterseniz, işte bu saçınız için sonun başlangıcıdır. sanki "saçımı kazıtmak istiyorum veya kafana göre takıl" demiş muamelesine maruz kalırsınız. ama kesinlikle saçınızda tek bir kırık bile kalmaz.

bir çok berber maduru da bu olayları bilir, peki bilmek madurları kurtardı mı? hayır!
nerden mi biliyorum, dün sevgili berberimin* saçlarım üzerindeki çalışmasından*
elindeki ustura ile traş ederken, insanları "hayatım onun ellerinde" diye düşündüren kişi.
her gidişimde ufak veletleri aradan çıkarıvereyim *die bekleten, uzunca bir süre sonra koltuğuna oturabildiğimde ne hikmetse evinden, kardeşinden, bilmemkiminden minimum 2 telefon gelen, çayını tamda ben varken kendi demleyen, sigarasını traşın ortasında ateşleyen, varsa ortamdakilerle muhabbetin dibine vuran ve bunların hepsini yaparken benim saçları da aradan çıkarıveren bi garip insan. sonunda da sormaz mı nasıl oldu die. *
her seferinde hayat hikayemi anlatmak zorunda kaldigim,o ensemle mesgul olurken benim lavabo deligi ile transa gectigim ve cevap vermek icin surekli kil yuttugum guzide mekan
sira beklerken memleketi kurtaran insanlarin muhabbetine tanik olacaginiz esnaf.
bir berber bir berbere gel beraber bir berber dukkanı acalım
gibisinden bi tekerlemeye konu olan meslek ...
kralın bile karsısında sapkasını cıkardıgı tek insan...
internette ilk takıldığım zamanlarda dinlediğim komik şarkı. sağolsun gençler durmamış youtube'a yüklemişler.
http://www.youtube.com/watch?v=0QPwZWWAsW0
şarkının sözleri şu şekildedir.

gel beri yar gel beri
gotune kodumun berberi

cabuk tiras et beni
yoksa sikerim seni

al elline taragi
sok gotune yarragi

yarrak ufak gelirse
al sana at yarragi

yarrak kucuk gelirse
al sana at yarragi

berber anan guzel mi
ben istesem verir mi

eger anan vermezse
ben de sikerem seni

al ipek yeil keytan ederler
way ananin amina koyam vay
alirlar genc bir kizi ihfal ederler
way bacinin amina koyam vay
soyarlar şalvarini alttan iterler
way ananin amina koyam vay
soyarlar onbeş yila mahkum ederler
wah hakimin amina koyam vay
alirlar bu şarkinin icine ederler
bu şarkinin amina koyam hey
- saçlara vereceği şekili beğenmezsiniz, içiniz huzursuz olur.
- saç kesimi esnasında o elindeki makas can acıtır bazen "ulan yavaş kes i*netor" dersiniz içinizden, içiniz yine huzursuzdur.
- gereksiz muhabbete girmesek bari niyetiyle oturursunuz koltuğa daha dükkana girerken huzursuzsunuzdur * *.
- bir rahatlama hissedersiniz, masaj gibi gelir saç diplerinize traş olayı, uyku hali basar inceden, daha önce leman'da okuduğunuz o ürkütücü karikatür gelir bulut şeklinde açılır kafanızın içinde;

müşteri: ne yaptık mahmut abi biz böyle ???
berber: valla herşey senin şakak masajı istemenle başladı yavrucum.

huzursuz olursunuz.

- traş biterken kaç para isteyecek acaba şu s*kindirik traşa der, cebinizdeki 3-5 kuruş'un hesabını yapar ve aile bütçesine verdiğiniz zararın boyutunu düşündükçe huzursuz olursunuz. zira saç sakal 15 ytl olmuş diyorlar.

kısacası bedri* abi bizi diskoya götür.
murathan mungan ın geyikler lanetler adlı oyunundaki karakterlerden birisidir. tiradlarında oyunun karmaşıklığına ışık tutabilcek cümleler vardır. hayata dair dersler mahiyetinde de cümleler vardır.

ör:
- ilkin tutkuları ,
sonra zevkleri,
sonra umutları
ve en son korkuları ölür insanın.
işte o zaman bizde ölürüz ,
hemde öldüğümüzü anlamadan ölürüz.
yaşadığımızıda anlamamışızdır zaten.
bir neşet ertaş eseridir.

Getir berber getir de aynayı getir
Ak göğsün üstüne al beni yatır

Aman aman berberi
Yavaş yavaş gel beri
Usul usul sar beni
Ne de nazik halleri

Berberimin usturası mercandan
Bade alır bade verir fincandan

Aman aman berberi
Yavaş yavaş gel beri
Usul usul sar beni
Ne de nazik halleri

Berberimin usturası gümüşten
Vallahi habarım yoğdu o işten

Aman aman berberi
Yavaş yavaş gel beri
Usul usul sar beni
Ne de nazik halleri
sanatçı sayılabilirler. ve de ikiye ayrılırlar. sanat için sanat yapanlar *, toplum için sanat yapanlar *.