bugün

bedava yaşayandır, otlakçıyla aynı anlamı taşır da bir yerde.
rte'nin halk dilinde kullanım şekli.herşeyi oy olarak görmek bu olsa gerek.
Nerede beleş, oraya yerleş tek felsefesidir.
boş mezar bulsa girerler. insanlarımız böyle ne yapalım. bunun altında pintilik, görgüsüzlük, görmemişlik yatar. düşmez kalkmaz bir ALLAH.
aynı zamanda mahalle maçı veya halı saha jargonunda hep rakip kale önünde pusuya yatan -ve buna rağmen gol de atamayan- , bu yüzden de defansı ihmal edip takımını çökerten tembel elemanlar için kullanılan bir tabir.
(bkz: osvaldo nartallo)
yeri geldiğinde " bozuk yoksa ben vereyim " diyip elini cüzdana götürüyor gibi yapanlara da verilen isim.
uzak durulması gereken kişilerdir. çok tehlikeli yanları vardır: bu kişiler grupça bir mekana veya bir yere gidildiğinde elleri ceplerine atmazlar. sözde hiç paraları olmaz. ama sosyal medyada her gün starbucks, bağdat caddesi akarlar. bir gün size bişey ısmarlamazlar , ulan ısmarlamayı bırak hesaba ortak olmazlar.
Benim karakteristik bir özelliğimdir. Bir şeyi para vermeden almayı çok severim. Beleşten gezmek çok hoşuma gider.
Deniz bisikletine bindiğim zaman bedavaya biniyorum. Ayrıca beleş ikramlar çok güzel.
argo bir sözcüktür. bedavacı kişiler için de kullanılır. bir de eski zamanlarda mahalle aralarında futbol oynayanlar için kullanılan tabirdir. bazı oyuncular, top oynandığı esnada devamlı rakip kalenin önünde dolaşır, koşmaz, geri gelmekte pasif kalırlar. belki çok gol atarlar ama isimleri de beleşçi kalır.
Yala yut ismail .

(bkz: )

https://youtube.com/shorts/_MQfxyoAVPI?feature=share