bugün

dort buyukler, diğer üç takımın mağlup olması durumunda yaşarlar bu durumu. bu eylem turkcell super ligi'nde yapılıyosa gayet normal, avrupa kupalarında yapılıyosa ayıptır. zira ben galatasaray ve fenerbahçe süper lig'de malup olunca (bkz: orgazmdan daha zevkli anlar)'ı yaşarken, bu takımları, avrupa'da oynadıkları maçlarda desteklerim.*
Herkesin içinde bulunduğu bir hadisedir.Düşünün şimdi sevdiğiniz insan bir başkasıyla çıkıyorsa istemez misiniz ondan ayrılıp sizinle çıkmasını.Bazen de böyle bencillik içerir bu anlayış.Her ne kadar tasvip etmediğimiz bir davranış da olsa.Karşı koyabildiğimiz ölçüde büyük insan oluruz.
sorunlu insanın her zaman yaptığı bir şeydir.
düşen insana gülmenin anlamı:"ben düşmedim allah'a şükür,düşen kişiden daha iyi durumdayım" dır.
ona istinaden mutsuz olan kişilerin mutsuzluğundan mutlu olmak da;"aman ben mutsuz değilim,ya onun durumunda olsaydım?iyi ki de onun durumunda değilim.onun mutsuzluğu bana mutsuz olmadığımı hatırlatıyor ve bu beni mutlu ediyor" dur.bir çeşit kendini kötü durumdakinden üstün görme durumudur.
içinde bulunmaktan cogu zaman kacınamayacagımız dunya gercegi.
bir türkiye klasiği halbuki insanlar başkalarının değil kendinin durumuyla ilgilenmelidir.
mutlu olanın elinden hiçbir iş gelmediğini anlatandır.
çıkar ilişkilerinin vazgeçilmez duygusudur...insan,yapısı itibariyle bu özelliğini engelleyemez.
(bkz: ruh hastasi)
(bkz: dusmanimin dusmani dostumdur)
yazık ki hayatı boyunca mutsuz olacak asıl kişi kendisidir. bu yapıda ki insana bir ömür rahat yoktur. felak suresinde hasetçinin hasedinden allah'a sıgınırım. mealinde ki ayetle bu ruh halindeki insanlardan bahsedilmiştir.
(bkz: schadenfreude)
(bkz: hasetlik)
eğer başkalarını üzen bir olay kendisini mutlu ediyosa, yani salt olarak mutluluk başkalarının üzülmesinden değil de ortada cereyan eden bir hadiseden dolayı geliyorsa yadırganmaması gereken bir durumdur. başlık çok sert görünmekle birlikte öyle değildir aslında. bunu hepimiz yaşarız. istediğimiz bir işe kabul edildiğimizde mutlu oluruz.işe giremeyen başkaları ise mutsuzdur. burada bizim mutluluğumuz başkaları mutsuz olduğu için değildir. ya da tuttuğumuz takım maçı kazandığında seviniriz ve karşı takımın taraftarlarının üzgün olması umrumuzda değildir. mutluyuzdur işte.
aldous huxley'inde dediği gibi ben başkalarının acılarına iştirak ederim, fakat mutluluklarına değil. Başkalarının mutluluğunda garip bir sıkıcılık vardır.
Bu tip adamlardan bizim mahallede bolca bulunur, nezaman sen mutlu olsan veya birşeyler başarmış olsan yüzlerinden bin parça dökülür kendilerini övmeye başlarlar alışmak lazım bu tip adamlarla aynı gezegende yaşamaya.
başkalarının mutluluğundan mutsuz olan kadar tehlikeli.
mutsuz olan ve mutlu olanın kim olduğuna göre yorumlar yapılabilir durum.

mesela bush mutsuz olsa ben mutlu olurum şahsen.
eğer bir rakibinizi bir konuda geçmişseniz. o mutsuz olur ve o mutsuzluk size mutluluk sağlar.*
bir tür ego yarışı haline günümüz insan ilişkileinin kaçınılmazı...

(bkz: başkalarının başarısızlıklarından mutlu olmak)

ayrıca içi boş mutluluklar için basit ve etkili bir yöntem...
kızlarda çok görülendir niyeyse. arkadaş dahi olsalar biri hoş bir sevgili mi yaptı, iyi bir iş mi buldu, güzel bir kıyafet giydi ve herkesten övgü mü aldı, hemen kıskanılır ve mutsuz olunursa;

tam tersi olduğunda; yani biri sevgilisinden mi ayrıldı, biri işten mi kovuldu, biri saçını kestirdi ve iğrenç mi oldu mutlu olur bunlar.

akla zarar aslında, herkes kendi işine baksa keşke.
sözkonusu eski sevgiliyse, benim asla hayır diyemeyeceğim bir davranış türüdür. beni mutlu etmedi kendisi de olmasın inşallah demekte kimse sakınca görmez sanırım.
ozaman diyorum : beni mutlu edemedin sen de olma inşallah.
dünya üzerinde ancak türk kaynanalarının hakkıyla yapabildikleri eylem.
başkalarının gözyaşlarını ise üstatları iblise sunuyorlar.
başkalarının acılarıyla eğlenmesini bilmek, başkalarının üzüntülerinden zevk almaktır.*
çekememezliktir. başkalarının mutlu olduğunda da bu kişiler, onlar mutlu diye mutsuz gezerler. dünyada tek mutlu kendisi olsun isterler.

genelde daha olgunluk yaşını doldurmamış, ergen kızlarımızın içinde vardır böyle şeyler. hayatta bazı şeyleri görüp geçirdiklerinde normale dönerler.

dönemezlerse, ne ortama girebilirler, ne de ortam edinebilirler.
aklıma yeşilçam filmlerinin kötü kadın karakterinin kahkahasını getiren bir hede. biraz hamında sadistlik yatıyor. bu gibi şahsiyetlerin hep başkaları olur zaten çünkü kimseleri yoktur.