bugün

çalışmaktan geçer. çok çalışmaktan.
adamın olduktan sonra gerisi hikaye.
dindar olmaktır...
mantık ve duyguların eşit ağırlıkta olduğu kararlar başarılacak hedefleri edinmenizi sağlar. Gereksiz pollyannacılık ve gereksiz pesimistlikten uzak ve sürekli bir çaba ise başarıyı getirir.
seni motive edecek birşey bulmaktır.
tökezlememektir.
Evet arkadaşlar. Başarının sırrı arkadaş çevrenizdir.
Şimdi 2 çeşit arkadaş grubu düşünselim.
1.arkadaş grubu: geleceğini düşünmüyor. Hiç bir şey yapmıyor. Öğrenmeye aç değil varsa yoksa eğlence eğlenmek Ahahaha. Hayatı ciddiye almaya ne gerek var yeaa diye takılıyorlar. Peki bu kişilerin yanında sen ne yaparsın? Onlar gibi laylaylom.
2.arkadaş grubu ise sürekli birşeyler öğrenme çabasında. Hep araştırıyor gelecekleri için çabalıyorlar. Bu arkadaşlarınızla birlikte sizde kendiniz için çabalarsınız ve ilerlersiniz.
Sadece çok çalışmak, kendimden biliyorum.
Çalışmak çalışmak.
Uludağ sözlük kullanmamak.
kraliçe olması. diğer krailiçe adaylarını kovandan atma cesareti vardır. böylece başarısını hiç uçmadan ayağına gelen yiyeceklerle kutlar. işçi arılar başarıyı beslerken asker arılarda başarıyı korurlar. buda böyle bir başarı hikayesidir.
Yan gelip yatmak olmadığı kesin.
hırstır, fakat inatçılık değil.
fırsat kollamaktır, fakat dolandırıcılık değil.
çalışmaktır, fakat enayilik etmek değil.

başarı naif olmak, vakti kollamak ve takipte kalmaktır.
Azim, konsantrasyon, disiplin ve birazcık şans.

Şans şart.
afedersiniz it gibi çalışmak ve uyanık olmak.
Zamanı iyi kullanmak, çok çalışmak değil verimli çalışmak, anlayarak sistemli ilerlemek, soğukkanlı olmak, pes etmemek, daima inancını diri tutmak.
Not: formülü biliyorum ama yapamıyorum.
Pharmaton.
Çalışmak, inanmak ve tabi dost olsun, düşman olsun, dış kapının mandalı olsun planlarınızı saçma ya da yapılamaz bulanlara kulaklarınızı kapamak. Tek sırrı bu, ne eksik ne de fazla.

Eğer bir şeyi yapabileceğinizi düşünüyorsanız ya da yapmak istiyorsanız, insanların olumsuz düşüncelerini asla dinleyip kendinizi üzmeyin. Herkesin kapasitesi farklı, birilerinin aklının almadığı şeyi sen bir bakmışsın hayatına geçirmişsin. Hayat garip işte.
Çalışmak.
severek calismak.
Planlı olmak ama bir şekilde seçenekleri de açık tutmak. Dengeyi kuran birinin en tepeye çıkmaması için hiçbir sebep göremiyorum.
her konuda düzenli ve devamlı çalışma.
Duygularıyla değil mantığıyla hareket eden insanların bildiği sırdır.

(bkz: duygusuz insanların daha başarılı olması)
istikrar ve disiplindir.