bugün

belki de vardır. erkek egemen bir dünyada yaşadığımız için bizlere ulaşmamıştır. yine de gözüken o ki galiba yok!

bir aralar çok düşündüğümüz cevabını muzipçe kendimizin verdiği durumdur.

"her bayan peygamberdir aslında. eyüp'ün sabrı vardır onlarda. isa'nın şifası. musa'nın sihri. muhammed'in hoş görüsü. fakat * * * hiçbirinin dini yokturdur."
(bkz: sahte kadin peygamber)
peygamberler bozulan toplumlara gönderilir. belki de olmamasının sebebi budur.
bayan filozof olmamasına gelince de vardır da erkek egemen toplumda yaşıyoruz ne yazık ki ve hep bastırılıyoruz..
(bkz: simone de beauvoir)
simone de beauvoir'in halde sogan tüccari olmasi ile dogrulanan önerme.
filozof ve bilim insanı var da peygamber yok. neden acaba, hayret bak ben de merak ettim lan...dinin ataerkil yapıyı desteklemesi? evet evet.
tezer özlü'yü anti-tez olarak ekleyebileceğimiz önermedir.
(bkz: bayanların duyguları ile hareket etmesi)
bilmem ne olanın dini olmaz diye aptal bir lafın doğruluğunu akla getirmeyecek kadar aptallaştıran kuram. * *
bence* "yaratılış"la ilgili bir durum. bayanlar bunun için yaratılmamışlar gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var.
acaba dinler erkek eliyle mi dünyaya indirildi?
yohusam tanrı erkek mi?
ya da erkeklerin errrkekçe yarattığı bir ahlak sisteminin kurban mıyız hepimiz?

gibi soruları akla getiren durum... *
bayan filozof olmamasının nedeni kadınların çok eski zamanlardan beri sürekli bir iş ile meşgul olmalarıdır. örneğin; çocuk bakmak, tarlada çalışmak vb. boş zaman felsefenin anasıdır ve bayanlar hiç bir zaman bu kadar boş zamana sahip olmamıştır bu bu yüzdendir. yanii bayanların düşünce kabiliyeti olmadığından değildir.

bayan peygamber olmamasının nedenide o zamanlarda bayanların pek söz sahibi olmamasından dolayı ve eğer bir bayan peygamber olsaydı işinin kesinlikle diğer peygamberlerden daha zor olmasından dolayı olabilir. aslında kısaca allahın takdiri denebilir. *
antik yunan'da bi filozof,isim vermiyorum emin değilim,"kadınların doğasında gerçek din ve mizah duygusu yoktur" demiştir.
(bkz: allah ın işine karışılmaz)
bayan peygamber yoktur bu şunu gösterir, tanrı bile kadınlara güvenmiyor. filozof olmamasına gelince de bu da kadınların düşünebilme yetisini ortaya koyar.
mary parker follett diye bir hanım vardır, kendisi "yönetim felsefesi" denen şeyin öncüsüdür. biraz ilgilenildiğinde 20. yüzyılın başlarındaki düşüncelerinin inceliği görülür ve hayran olunur. adalet konusunda bugünün önde gelen isimlerinin söyledikleri, yüzyılın başında mary parker follettın söylediklerini ve yazdıklarını okuyup anlamaktan başka bir şey değildir. insan yine şaşırıyor tabi bir kadının böyle düz mantıkla adalet ve yönetim konularında çok önemli saptamalar yapmasına; ama en azından varmış kadın filozof, bunu anlıyoruz. yaşasaydı araba kullanırken ruj sürenlerden olmazdı, o da kesindir.
bayan peygamber ya da filazof olmamasının sebebi kadınların son derece meşgul olmalarıdır, meşguldürler çünkü nice peygamber ve filazofu doğurmaları, yetiştirmeleri gerekmektedir !!!
bayanlardan yönetici, insanlara yol gösterici olmayacağının en açık örneği.
(bkz: erkeklerden anne olmamasi)
korteks işidir, erkeklerde üst beyin daha çok gelişmiştir. kadınlar da ise alt beyin potasiyeli vardır.
yüzyıllardır, yani sınıflı toplumlar başladığından ve ataerkil topluma geçildiğinden beri kadın ikinci plana atılmış bir varlıktır. sınıflar içinde ezilenler içindeki en ezilenler kadınlardır. bu nedenle sınıflı toplumların eseri olarak kadınlar önplana çıkamayıp. yüzyıllardır evlerine hapsedilmişler, eğitilmemiş ve yalnızca üreme araçları olarak görülmüştür.

filozofi bilgi birikimi gereken bir meslektir. bunun için yaşamı açık bir beyinle görmek ve sorgulamak gerekir. fakat sürekli önyargıların içinde yaşayyan, özgür bir aklın olmadığı ortamda insanın felsefe yapması beklenemz. daha antik çağdan beri "insan" dahi sayılmayanların felsefe yapmasını beklemek haksızlıktan öte düşüncesizliktir. kadın peygamber olayına ise hiç girmeyecem, gece gece gereksiz kişilerin hedefi olmak bana göre bir davranış değil bence.

sonuç olarak kadınların gelişmesi için sınıflı toplumlara son verilmesi. özgür aklın öne çıkartılması ve ataerkil toplum yapısından vazgeçilmesi gerekir. günümüzde kadın felsefeciler sınırlı sayıda olmasının nedeni hala feodal ataerkil zihniyetinin devam etmesidir. tabi zamanla göreceğiz ki kadın filozoflar toplumda yer almaya başlayacak ve onlarla toplumun her ferdi gibi gurur duyacağız.
hiç kadin peygamber olmamasi nedeniyle ve hiç kadin filozof tanimayan küçük beyinli erkeklerin kendilerini üstün görmek için ortaya attiklari saçma kelimeler bütünü
(bkz: tarihte hiç kadin terörist olmamasi)
(bkz: tarihte hiç kadin seri katil olmamasi)* *

kadinlara söz hakki vermeye 20.yüzyilda ba$layan bir dünya bunun kadinlarin eksikligi oldugunu vurguluyorsa gülerim. kadinlarin dü$ünme yetisinin eksikliginden çok sadece türkiyedeki ünzilelerin sayisini dü$ünsünler. kadina baki$larini degi$tirsinler. çünkü bu dünyada kadinin adi yok(#1827749) *
(bkz: tarihte hic kadin filozofa rastlanmamasi)
bunu iddia eden arkadaşlarımız, marit rullmann vd.'nin kadın filozoflar adlı serisini buyursun okusun. ayrıca kadın filozofların gizli kalmasının sebebi zamanında kadının hayvandan bile sonra gelmesi, değer verilmemesidir. fikrimce peygamber olmaması da, erkekler böyle düşünürken bir kadının ardından gitmeyecekleridir.
"erkekler yüzündendir" diye bir açıklama getirmek mümkün. erkekler: hem sebep hem sonuç olarak. hem gerekçe hem de özür.
aslında sebebi ''ben bilmem beyim bilir'' felsefesinin kadınları etkisi altına almış olmasıdır. işte bak ''beyin bilir'' diye diye bu hale geldi insanlık.çıkıp '' yok kardeşim, ben de biliyorum'' deseydi birkaç tanesi dünya çok farklı olurdu şimdi. untumayın kadın dediğin varlık aileyi çevirendir,evi idare edendir. para kazanmak kolay, o önemli değil. sıkıysa 430 milyon maaşla üç çocuk bir de ''herif'' e bak. kaba et ister. onun için çok yazıktır dünya tarihi açısından. kaygıyla izlemekteyiz.