bugün

Suda pişirilip kılçıkları ayıklanmış, incecik kıyılmış balık ile soğan, yağ, havuç, pul biber, patates ve domatesten hazırlanan bir çorba türü.
mantarlısı şöyledir:

malzeme:

1 kg kırlangıç
1 adet havuç
2 diş sarmısak
1 adet kuru soğan
½ demet maydanoz
5 yemek kaşığı zeytinyağı (sızma)
1 ½ yemek kaşığı çam fıstığı
5 adet mantar
1 yemek kaşığı un
3 bardak su
tuz
karabiber

yapılışı:

balıkları iyice yıkadıktan sonra 3 bardak su ile 5 dakika kaynatın. sonra dışarı alıp deri ve kılçıklarını iyice ayıklayıp küçük parçalara bölün.

sarımsak, soğan ve havucu ince kıyın. maydanozların saplarını ayırıp ince kıyın ve tamamını karıştırın. bir kapta zeytinyağı ile sote edin. unu ve kararınca tuzu ekleyip karıştırın.

çam fıstıklarını dövün. mantarları doğrayın ve karabiberle birlikte balık suyuna ilave edin. aynı suya balıkları da ilave edin. orta ateşte 20-25 dakika pişirin.

üzerlerini kıyılmış maydanozla süsleyerek sıcak servis yapınız.

dikkat: bu çorba bir defada tüketilmelidir.

bu yemeğe uygun diğer balıklar:
iskorpit, adabeyi, öksüz , levrek, çipura, lagos, orfoz gibi beyaz etli bütün balıklar
tadı berbat olan çorba.
kasımpaşa sahilde belediye sosyal tesislerinde en süperinin içilebileceği corba cesidi.

edit: istanbuldaki tüm belediyeye ait sosyal tesislerde süper oluyormus.
iskorpitle de olur. lakin balık, çorba yapmak için değildir. çorba mercimekten yapılır.

-la pilot o kadar senedir yapılıo bu meret. boşa mı?

+he işte boşa gitmesin diye. adamın livarında o gün kafası büyük balıklar varsa ya da balık az ve büyük kafalı cinslerse ya da dikenliyse ondan ancak çorba olur. kızartma, ızgara imkanı varsa tercih edilmemelidir.

ama ilaç etkisi vardır. hastalara iyi gelir.
Tuzla'da bulunan Kırçali balık restorantında son derece lezzetli bir şekilde yapılan çorbadır. 4 lira gibi çok uygun bir fiyata da servis yapılır. Hafiftir ve içindeki mantar be balıklarla beraber oldukça besleyicidir.
evde denenmesi tavsiye edilmeyen çorbadır. o dışarda yenince güzeldir eğer öğrenciyseniz evde yapılınca balık ve mantar ziyan olur gider.. *
tadı alışkanlık isteyen çorbadır, doğduğu günden beri içen bünye için vazgeçilmezdir.
bugün deneme niyetine yaptığım. hamsi kafalarını suda haşladım. ayrı bir tencerede kırmızı soğan, beyaz soğan, havuç, kereviz sapı, 3 4 tane mantar(çorba çoksa 10 tane bile olur, lezzet katıyor), pırasa sapı 1 2 avuç, 2 diş sarmısak(doğranmış), 1 tane kırmızı tatlı biber, zeytinyağı. tencere ısınınca malzemeleri katıp orta ateşte kavurun, yanmasın ama bir parça yapışsın tencereye, kazıyın o yapışanları. böylece sebzelerin suyu, lezzeti iyice çıkacaktır. sebzelerin hepsi yumuşayınca 2 kaşık un katın. biber salçası/domates salçası 1 kaşık ekleyin. tuz, karabiber, kişniş, kimyon ve çok az toz şeker(tat versin) ekleyip haşlanmış balık suyunu süzüp karışıma katın. biraz kaynatın. sebzelerin içine 5 6 tane balığı doğrayabilirsiniz de, kavururken. muhteşem hamsi kokulu çorba(ıyk diyenler olabilir ama sebzelerin lezzeti ve balık süper) hazır ve nazır.
somon ile de harika olan çorbadır. gerçi somon her şey ile güzel olur o ayrı konu..
balık olan bir yemek ne kadar kötü olabilir ki zaten müthiş tattır efendim.

somon neyin bilmem aga, hamsiyi basarım içine yerim. he somon ile de harika olursa da orasına karışmam. *
tadı güzel, besleyici bir çorbadır.
balık kemikleri ile pişirilmesi önerilmektedir.
lezetini arttırmak için ama en güzeli bu işi iş edinmiş esnaf lokantaları. tabii ki sahil kentlerinde.
iki gündür ve şu anda sadece yiyebildiğim tek şeydir.

malum kaza yaptım 3 diş kaskosuzdu.
tadı muazzam olan az sebzeli balık çorbasıdır.
en güzelini, en kalitelisi bizim abla yapar. misdir. hani balık çorbası denince akla "ıyyyyyyy o ney lan balık çorbası falan ööğğğğgg" gibi garip yorumlar gelmesin.
fevkalade tadı olan bir çorbadır. mutlaka denenmesi icap eder.
ablanın yeri mudanya/bursa.
mutlaka bekleriz efendim.
tek kelimeyle iğrenç.
palamut, mezgit, somon ve de mısırla yapılan leziz çorba.
Kaliteli malzeme ile yapılır ve bulamaç gibi olmasına izin verilmez ise gayet lezzetli ve besleyici olan çorba.
Adı sizi ürkütmesin, pişirilmesi gayet kolaydır. Haydi Norveç usulü bir balık çorbası yapalım:

Hangi balıklarla pişirilir? Aslında hemen her büyük tuzlu su balığı ile yapılabilirse de Şunların hepsi ile eşsiz sonuçlar alırsınız:
- Norveç somonu
- Kırlangıç
- iskorpit
- Morina
- iri Mezgit

Balığınızı seçin, (Bence kırlangıç ya da norveç somonu), kılçıklarını ayıklatın. Peki diğer malzemeler neler?
-1-2 orta boy soğan
- 1,5 çorba kaşığı un
- Tereyağı
- tuz
- Karabiber
- Nane, maydonoz (isterseniz)
- Patates, havuç (isterseniz)
- Krema (isterseniz, ama isteyin bence)

Bir tencereye az miktarda tereyağı ekleyip çok ince kesilmiş 1-2 orta boy soğanı kavurun. soğanları yakmayın, karamelize olmalarına izin vermeyin. Bu suyun içine yeeri kadar tuz ve kara biber ekleyin. Sonra 4-5 bardak soğuk su ilave edin ve soğanların bir kaç dakika kaynamasına izin verin. Eğer istiyorsanız bu aşamada küp küp kesilmiş havuç ve patatesleri (ya da sevdiğiniz diğer kök sebzeleri) ekleyin. Onlar haşlanırken boş durmayın ve balık etlerini kuşbaşı olarak kesin aynı tencereye yollayın ve 5-7 dakika haşlayın. Bu suyu çorbaya ilave edeceksiniz, atmayın.

ayrı bir tencerede iki kaşık tereyağını eritin. içine 1,5 çorba kaşığı un koyup unu kavurun. Rengi çok dönmeden ama kokusu gidince bir tel çırpıcıyla açarak hemen balık suyundan azar azar ilave edin. un topaklanmayacak şekilde suyun iki-üç bardağını ekledikten sonra haşlanmış diğer malzemeleri de bu tencereye aktarın.

Yavaşça, balıkların çok dağılmalarına izin vermeden ve malzemeler istediğiniz kıvama gelene dek kaynatın. Kaynama işi bittikten sonra seviyorsanız maydonoz ya da naneyi ekleyin, bu aşamada bir iki kaşık krema eklerseniz kremalı efsane bir çorba yapmış olursunuz. Krema eklerken kremanın kesilmemesi için ekleyeceğiniz kremayı bir bardağa alın, az bir miktar süt veya su ile kıvamını açın, tencereye azar azar eklerken mutlaka ço0k yavaş olmaan ama "dur hayvan, ne yapıyorsun" dedirtecek kadar abanmayacak şekilde karıştırın.

Kapağını kapatıp 5-10 dakika dinlendirin...

O dinlenirken bir tavada yarım kaşık tere yağını eritin. içine biraz kekik koyun. yağ eriyince kalınca bir dilim ekmeği bu tavada önlü arkalı gezdirin ve yağın tamamını emdirin. Balık çorbanızın yanında efsanevi bir katık olacaktır.

afiyet olsun.

Afiyet bal şeker olsun...
Mide bulantısına yol açacak yemek.
Balik tursusuda vardir efendim.
Gerçek sudak çupra iskorpit gibi balıklardan yapılırsa tadı süper olur.

Sabah sabah canım neler çekti öyle.
Değil içmek, onun kokusu olan restorana bile giremem. Sevene saygı duyarım ama ben açlıktan ölsem içmem.
pek corba seven biri degilim, hayatimda da bir defa balik corbasi icmistim. ıctigim en guzel corba olabilir.

ben de kasimpasa sosyal tesislerde icmistim bu arada.
Ehil ellerde yapıldıysa, tadı doyumsuzdur.
Lezzetli ve damağa hoş gelen Balık çorbası yapmak, her yiğidin harcı değildir. Ustalık ister.

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede, en az bilinen ve içilen çorbadır ne yazık ki.