bugün

Farklı ağaç fıçılarda çok uzun yıllar eskitilen bir sirkedir. Çok da pahalı olanları vardır.
(bkz: böğürtlenli balzamik parfe)
italya'nın modena bölgesine has modena üzümlerinden üretilen sirke çeşidi. modena toprakları dışında bu tür üzümler üretilemediğinden, ülkemize ithal edilen toz haldeki balzamik sirkesi alınıyor ve çeşitli işlemlerden geçtikten sonra şişelenip beğenimize sunuluyor.
"aceto balsamico" derler; ecnebi memleketlerinde, sarap sisesi gibi meretlerin icinde satilir, hos tadi vardir, salatalari senlendirir.
asiditesi çok iyi ayarlanmış, delicesine iştah açan sirke.
özellikle pizza hut larda salata tabagı takılan arkadaşlara tavsiyemdir; kısır ile muhteşem gidiyor.
salatalarımın olmazsa olmazıdır kendileri.
sirke sirkedir. abartmaya gerek yok. pek de leziz bi şey değil, herkesi ikaz ediyorum.
biraz zentinyağı ile birlikte muazzam olarak sunulabilen sos. ekmek banıp ye, doyamazsın o derece.
sirke sevmeyen beni bile kendine bağlamış siyah renkli ve keskin bir tadı olan güzel sirke. salatalar dışında, etli yemeklerin veya normal sebze kavurmalarının yanında sos olarak da sıca/soğuk kullanılışı harika bir olaydır. dijon hardal ile iyi uyum içindedirler.
Salatanın olmazsa olmazı.
italyancası - balzamiko - olan sos.
cem yılmaz italyada - bana balzamik getirir misiniz - demiş. adam yarım saat anlamamış. sonrada garson - haaaaaaaa balzamikkooo - demiş ve balzamik sirkeyi getirmiş.
üzüm sıkıldıktan sonra elde edilen şıra düşük sıcaklıkta ısıtılır . %30 oranında sıvı kaybı olurken,% 30 şeker konsantrasyonu sağlanır. fermantasyona bırakılır. sıvı azaldıkça kap küçültülür ve bir miktar şarap ilavesi ile en az 2 , en fazla 50 yıl bekletilir.
salatanın müthiş aksesuarıdır.
Aşktır.
trebbiano beyaz üzümlerinden yapılan italya’ya özgü balzamik sirke aceto balsamico olarak anılmakta olup, ortaçağ'dan belki de daha öncesinden itibaren modena ve reggio emilia civarında üretildiği bilinmektedir. en önemli balzamik sirke markaları da bu iki ilin adıyla patent almış ve doc (denominazione di origine controllata) etiketi taşıma hakkı kazanmıştır. italyan mutfağında gerek et, salata, deniz ürünleri hatta meyve tabaklarını lezzetlendirmek amacıyla bolca kullanılmaktadır