bugün

1969'da Adana'da doğdu. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Yeni Türk Edebiyatı anabilim dalında yüksek lisans yaptı, doktorasını verdi. Akademik çalışmalarını modern Türk şiiri alanında yoğunlaştırdı. Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde doktor-öğretim görevlisi olarak ders veriyor. Şiir okumaya ve yazmaya Adana'da çok küçük yaşlarda başladı. "Mandolinli Kız" başlıklı ilk şiiri "Milliyet Sanat Dergisi Genç Şairler Antolojisi"nde yayımlandı. Aynı yıl Adana'da ilk şiir kitabını çıkardı. Son beş-altı yıldır modern Türk şiiri üzerine yazıları ve şiirleri; Gösteri, Kitap-lık, Sombahar, Ludingirra, Adam-Sanat, Bahçe, Son Yeni Biçem, Cumhuriyet-Kitap, Tömer Edebiyat, Yaşasın Edebiyat, Varlık, Dize, Akatalpa, Başka, Şiir Ok-u, Adam-Sanat, B(aşk)a, Edebiyat ve Eleştiri, Yasakmeyve, Le poete travaille, Kaşgar, Virgül, Kavram-Karmaşa, Edebiyat Güncesi, Budala gibi dergilerde yayınlandı.
önde gelen şiirleri;

ÖRÜMCEK FIRTINASI
YIPRANMIŞ ANITLARA TAŞ
BATIK
HAZ
MEZARLIKTA ISLIK
AYNADAKi GÖRÜNTÜYE TEPKi
DERiNLiĞiNE BÜYÜK BAHÇELER
ESKi DÜNYA DÜZENi
sıtmagücü takımında futbol oynamış gençliğinde. tommiks diye de bilinir edebiyat camiasında (tamamen fiziksel benzerlik sebebiyle).
sonundaki "t" bildiğimiz toptur. bunun için soyadını değiştirmiştir. baki asiltürk
bazı güzel şiirleri olan (bkz: aynadaki görüntüye tepki), (bkz: sevgilim çocukluğum), (bkz: hiçliğin derin uykusu) ancak genel anlamda kaliteli şair olmaktan uzak bulduğum akademisyen-şair.

şiire hakimdir, şiir bilgisi vs. üst düzeydedir ancak şiir konusunda otorite olan bu adamı bir şair olarak ele aldığımda şiirinin büyüsüne kapılamıyorum zira o büyü yok baki ayhan t. şiirlerinde...

ha bir de öncü bir şair olma arzusu fevkalade itici; (bkz: soylu yenilikçi şiir) ne kadar içi boş ve anlamsızsa yayımladığı (bkz: soylu yenilikçi şiirin manifestosu) da bir o kadar içi boş ve anlamsız... tamamen ego ve önde olma çabasıdır bence bu girişimlerinin müsebbibi...
bugünden itibaren facebook sayfasında en az bir (yanına da parantez açmış "rakamla: 1" diye) şiirini paylaşmamış olanların arkadaşlık isteklerini kabul etmeyeceğini beyan etmiş. ben de buna tepki olarak kendisini facebook listemden sildim. ne ka ekmek o ka köfte, he mi baki ayhan t?
Asıl ismi Baki Asiltürk olan Yeni Türk edebiyatı Hocamız. 80 sonrası hem şiirleriyle hem de şiir üzerine çalışmalarıyla adını duyurmuştur. Bavul, ot gibi popüler dergilere; H. A. Öztekin, U. Koşar, A. Ümit, E. Şafak gibi "popülist kalem erbabına" tepki göstermektedir.
balık ayhan diye okudum birden. sorry.
eski dünya düzeni

çizgilerimizi ne çok severdik haritamızda

bir bahçeyi bozsak, cennet bağışlardık yerine
sevinirdi gökkuşağı sesimize eklendiğinde

her basamağı gökyüzüne eklenirdi hayatın
her seferinde daha derin tutkularla çıkılan,
daha başındaydık dünya denen saltanatın

kızıl akşamlar, pırıltılı sabahlar, yıldızlı geceler
güzellikler sızardı gökyüzünün çatlaklarından
yeni düşlere hazırlardı arzulu zamanlar bizi:
vahşi sarmaşıklar, gölçiçekleri, böğürtlenler