bugün

sivasta ne gezer (s) baba sivasta ne gezer (B)

s: ee ne zaman öğreteceksin şu araba sürmesini
b: zamanı gelince.
s: ne zaman gelecek o zaman?
b: ben isteyince.
s: psikolojik savaş he?
b: elbette.

pederin çalışmasına yardıma gidildiği zaman bir iş çıkışı;

b: hadi bin sen kullacaksın.
s: (eben eben) peki
b: sür bakalım.
s: öğretmedin ki daha birşey.
b: ee öğreticem işte başla bakalım.

istanbul trafiği - araç panelvan(dikiz ayna iptal arkası kapalı olduğu için kenar aynalar var) ve dizel araç

tüm bu zor şartlarla sürüşe başlanır.

s: nasıl iyi mi?
b: 10 kere stop ettirdikten sonra babamda sürer arabayı.
s: tamam tamam sustum.
b: ışıklara geliyoruz temkinli ol(ışıklara 100 metre kala)
s: peki.

kavşağa gelinir kavşaktan çıkmaya çalışılır fakat acemiliğin etkisiyle bir tur daha atılmaya karar verilir.

b: s*kerim senin araba sürmeni de sana direksiyonu vereni de!!!
s: noldu mk yaaa sabret işte
b: çek lan sağa inecem taksiyle gidecem ben.

araç sağa çekilir.

s: iyi in.
b: yürü lan sıçtırtma babanın şarap çanağına.
s: peki..

mahallede hafif bir rampa vardır ve araç oraya gelince hâliyle vites küçültüp oradan çıkılacaktır.

b: mal gibi kaldın yine.
s: çeneni tutamıyorsun değil mi?

enseye vurma teşebbüsü ardından gelen panikle stop ediş.

b: ben yürüyorum sen getirirsin arabayı bi ara.
s: (ne halin varsa gör)
b: ses versene lan öldün mü?
s: yok yok git sen gelirim ben. (s*kimi gelirim, geleni s*ksinler)
b: camdan bakıyorum bakalım ne zaman geleceksin?
s: git bak tamam.

araç rampadan kaldırılır. apartman parkına park edilir gibi yapılır fake atılır ve tekrar çıkarak son gaz sokaktan çıkılır.

telefon çalar:

b: neredesin?
s: geliyorum.
b: peki.

eve gelinir.

b: lan ağzına s*çtığım niye gelmedin eve benden sonra?
s: geliyordum bi şey unuttuğum aklıma geldi onu almaya gittim.
b: ee aldın mı?
s: yok. gece tekrar çıkcam.
b: dedenin s*kiyle çıkartsın artık.
s: peki.

1 ay araba lafı açılmaz. devamında üniversite de sınıf bitirildiğini duyunca anahtarı teslim eder. gaza gelinip "panelvan lan bu olmaz bu" diyip babanın sinirleri zıplatılır. ana avrat sövüldükten sonra babayla her halısaha maça giderken aracı sivasta ne gezer sürer.

çok zaman olmuş be..
Zulümdür. Ağzınla kuş tutsan amuda kalkıp kullansan da olmaz olamaz. sinirden diken diken olmanız kesin durumdur.
arwen asya :a baba:b
b: 15 yaşındasın asya olmaz diyorum
a: allah adı verdim bak alllaaahhh adı verdim
b: allah aklına şimdi mi geldi
a: ya baba gölgelerin gücü adına mı diyim ne diyim
b: bin lan bin ama sadece ileri götürücen tamam mı

arabaya binilir baba çalıştırır vitesi sanki kendi kullanacakmış gibi önce geriye alır ve anında arwen asya gaza basar araba kendi etrafında iki kez döner direksiyonun kırılması suretiyle migrosun otopark duvarına bindirilir.

b: patinaj yapıyoruz hala ayağını gazdan çeksen diyorum
a: oldu çektim
b: lan beynini s ktiğim niye demiyosun baba geriye aldın diye
a: zoru başarıcam zannettim
b: in lan yürü eve
mahallelinin alaycı bakışları arasında arabadan inilir eve gidilir ardından baba girer

b: * ben şimdi sanayiye gidiyorum masrafı çıkarıp arıycam sen de ücreti bunun günlük yeme içme masrafına böl o oranda aç kalıcak bu it

ki dediği bir oranda gerçekleşir tamamen aç bırakmaz ama baba 1,5 ay boyunca arwen asyanın lokmalarını sayar.

b: 3 liralık yedin bi de kola mı içicen kalk lan kalk!
vay be denilesi durumdur. bazı babalar da hiç araba sahibi olamadığı ve süremediği gibi, çocukları zar zor araba aldığında bütün beceriksizliğine rağmen çocuğundan araba sürmeyi öğretmesini bekler.
kafaya bu kadar vurmaz baba başka zaman.
- salak salak hareket yapma pişman ettirme adamı.
+ tamam bi sussan yapacam.
- siktir eşşolueşek.
+ tamam tamam.
- yavaşça olum yavaşça. hay yarabbim.
+ eheheh.
hemen sinirlenen bir baba tarafından uygulanması istenmeyen olay.
Kullanılan arabanın amına koyulan eylemdir.
asla araba öğrenilecek insan değildir
rahatlıkla size bağıracak ve küfür edecektir, tanıdık olmayan birisinden öğrenin en güzeli
en azından içinden küfür eder
ama bağırışların da bir daha hata yapmamaya sebep oluşu da bir gerçek.
babamın hep çok işi vardı bense hep çok istemiştim onun öğretmesini.
hasssiktir lannn, senin ebeni sikeyim. öyle araba sollanırmı oğlum? iyi, girseydin kamyona kafadan.
Mümkünse arkaya bakmadan kaçılması gereken eylemdir zira sonu kötü bitebilir.
tahammül edilmesi güç sabır testidir. 150 metre önünüzdeki çukur 5 kere tekrarlanarak size gösterilir ve hızınız hep çok hızlıdır. Tumseklerden cayır cayır geçen babanız, sizin geçtiginiz kasislerde arabanın canına okudugunuz şikayetiyle saga çekerek direksiyonu ona bırakmanızı ister ve ders biter.
En güzeli, arkadasınız veya bir hocayla direksiyon basına geçmektir.
babanın araba kullanmayı öğretmesi gibi bir durum söz konusu değildir. normal seyir esnasında baba aniden trafikten oldukça uzak toprak bir yolda artist biçimde arabayı kenara çeker. sonra kapısını açar ki zaten sen bu sırada babanın amacını anlamış olursun. çünkü zaten yol boyunca ulan acaba istesem verir mi diye düşünmüşsündür. o arabayı kenara çekerken bir heyecan basar insana. sonra geçersin direksiyon başına. hiçbir şey söylemez* kendi kendine bir iki istop ettirdikten sonra birinci vitesten ikinci vitese geçmeyi başarırsın. gerisi kolaydır. babanın araba kullanmayı öğretmesi tamamen arabayı vermesiyle alakalıdır. yoksa pek bişey anlatmaz yani.
7-8 yaşlarında
-gel bakalım kucağıma
+oleey...
-iki elinle tut direksiyonu ama sakın bırakma. bak ben çekiyorum ellerimi.**
+gaza da basıyım mı ?
-boyun yetmez daha.
-vites attırıyım o zaman
+hadi attır bakıyım...
(iç ses : hehe... nasılda sürüyorum ama)

14-15 yaşlarında
-gel bakalım bu tarafa
+olur.*
-ayağını yavaşça debriyajdan çekerken hafifçe gaza dokunuyorsun
+tamam.
araba kalkışta stop eder.
-debriyajdan çekerken hafif gaza dokun, hemen çekme ayağını.
+tamam.
araba yine stop eder.
-gaza falan basma !* debriyajdan yavaşça çek... aferin. şimdi hafif bas gaza... al ikiye... aferin.
*
16-17 yaşlarında
-pek trafik yok gibi burada.
+hımm... öyle gibi.*
-gel bakalım bu tarafa.
araba güzelce kaldırılır. 5dakika civarı da seyir eder. her şey babanın istediği gibi gitmektedir. ta ki tam duracak iken arabayı viteste unutup arabanın stop etmesine kadar.
+E niye stop etti ki ?
-araba vitesteyken ayağını debriyajdan çekersen tabi stop eder. in aşağıya.
(iç ses : daha da vermez arabayı.)

18-19 yaşlarında ama hala ehliyet yok.
-Gel bakalım bu tarafa.
+peki.

(iç ses : 90-100 gidiyorum niye bir şey demiyor ki ? biraz daha basıyım bakıyım)

(anlaşıldı güveniyor herhalde artık bana. hehe... düşüreyim hemen hızı)
-işte bu yollarda da 90ı geçmemek lazım pek... daha eksiklerin var
(iç ses : yine olmadı anasını satayım...)

direksiyon sınavından 100 alınır ve artık ehliyet vardır
+geç bakalım direksiyona
-peki
2 saat şehirler arası gidilir. yolda sürekli ayna kontrolü yapılması, virajlara daha yavaş girilmesi ve sinyali kullanmaktan çekinilmemesi söylendikten sonra ;
+daha iyi bekliyordum. eksiklerin var hala
(iç ses : yok arkadaş, bu iş olmayacak.)
sonu kavgayla biter..
arkadasin basina gelen olay:

-babayi azdirmamak icin yavasca gitmektedir. Arkadan gelen araba daracik yolda hizlansin diye selektor yapar... Yaninda babasi oturan arkadas ne yapacagini bilemez, onundeki bombos yola selektor yapar...
(bkz: kaza sebebi)
faciadir. ben ki rüyalarımda bile araba kullanirdim, sevgili babam yüzünden bir daha kullanırsam top olayım gibi büyük yeminler edip vazgeçtim bu sevdadan.

bendeniz mj o sıralarda 18 yasinda korpe bir genc kızım, ehliyeti alali 2 ay olmuş, babam alkollü diye arabayı kullanıyorum. hem de bana pratik yaptıracak iste, motoru bagirttirma sakin ol tamam hadi aferin. sırf bu sebepten icmemek gibi bir fedakarlıkta da bulunmusum, cumartesi gecesinin en koy gotune kelebek olsun zamanlarında sahil yolunda ilerlemekteyiz. babam olacak adamın icinden icince nasıl bir trafik canavarı çıkıyorsa, ne kadar bassam da yetmiyor. önün boş bassana, korkaklık yapmasana, ne bu kız gibi kullanıyorsun ?!
neyse alttan gazı alan ben bastikca basıyorum, minibüs gibi bir araç beliriyor önümde, solla sunuu diye buyuruyor babam hiçbir bonusu kaçırmamak istercesine. solluyorum son hız, 100 metre ötede ne olsa beğenirsin, eveet polis amcalar. zar zor durabilen ben polis amcama aga beni kurtar demek istercesine yakınlasinca, 'hop lan yavaş ayağımı ezeceksin in aşağı essogluessek' duydugum son cümleler oluyor. sonrasını hatırlamıyorum. beynim hiçbir uzvuma hukmedemiyor bildigin. babamin polis amcaya sen benim kizima nasil essogluessek dersin dedigini hatirliyorum ama.
sonra vay efendim bu insanlar neden panik atak oluyor. travmanın dik alası iste. intikamımı yer yer zaman zaman babami şoförüm olarak kullanıp alıyorum.
(bkz: bu da böyle bir anımdır)
hiç öğretmese daha iyidir.
babadan araba öğrenilmez. beynelmilel bir durumdur bu. kaza yapma riskiniz de, tek başına araba kullanmanızdan çok daha yüksektir.

(bkz: ikiye niye almıyorsun)
(bkz: niye bağırttırıyorsun yavrum alsana üçe)
(bkz: gözün her yerde olacak)
(bkz: az daha çarpacaktın)
yaşamadığım bir olay. baba rolünde yaşatmak en büyük arzum...
+bas marşa, arabayı çalıştır
-tamam.
(fıyk,fıyk,fıyk)
+yeter öküz arabayı yakıcan , şimdi tak 1 e ayağını yavaş yavaş debriyajdan çek yavaş yavaşta gaza bas
yavaş yavaş çekilir yavaş yavaş gaza basılır ama her ne hikmetse araç stop eder.
(tangur, tungur.)
+öküz, yavaş dedim yavaş, arkandan kovalayan mı var, tekrar dene.
tekrar denenir ve bir mucize sonunda araç hareket eder, ama daha bitmemiştir, 2inci vitese geçilcektir.
+şimdi debriyaja bas 2ye tak sonra tekrar gaza bas.
2inci vitese geçirinceye kadar araba iyice yavaşlamıştır artık,nerdeyse duracaktır, ama 2ye takılır debriyaj bırakılır , araç sarsar kendini , baba-oğul öne arkaya gide gide bi hâl olur ve beklenen son gelir
+çek lan sağa, in arabadan , salak , bir arabayı süremiyon, denir ve baba tekrar sürer arabasını
(sanki sen anandan çıkar çıkmaz öğrendin, manyak)
ama yıllar sonra bugün kü sonuç: arabayla artık heryere seni gönderir,sana sürdürür, kendisine artık trafikte kullanmak zor gelir, geçer arka koltuğa kliması püfür püfür eser keyif yapa yapa gider. ama şuda var ki özenmiyorda değilim yani bu arka koltuktaki keyfe.
eğer sabırlı bir babanınız varsa çok iyi yetişip iyi bir şoför olursunuz.
+ olum dikkat et.
- boş arazi ne olacak sende ya.
+ in lan arabadan sana bir şey öğretende kabahat gerizekalı.
- al ya amann, kullanmayacağım.
1972 den beri ehliyeti olup araba kullanmayı bilmeyen babanıza sizin öğretmeniz de sancılı bir durumdur.
-baba ordan dönülmezzzz otobüs geliyoo.(akabinde bir çatırtı)
+pezevengin evladı kafamı zigtin ambale ettin bak yaygaran yüzünden girdik altına.
-anasını siktin arabanın baba çıkma granada tamponu nerden bulcaz hadi bakalım şimdi.
+lan ben on sene araba kullandım emekli olmadan.
-tabi kullanırsın ekip arabasıydı o kullandığın zaten görende kaçıyodu herkes civardan.
kesinlikle öğrenmekten vazgeçilesi bir durumdur.

-düzgün sür, kendi yolunda sür...
+tamam babacım biraz müsade edersen kendimi toplayım.
(karşıdan araba gelir)
-üstüne üstüne gitmesene körmüsün kızımmmm...
+babaaaaa yaaa üstüme geliyor...(!)
(bir panik araba durdurulur. babam tip tip suratıma bakar, sanki araba kullanmayı biliyormuşum gibi)
+bakma öyle baba ya görmedin mi araba nasıl üstüme geldi?
-sen araba kullanamassın. in inn!
+of ya senin yüzünden panik yaptım. birde küçümse.(hıh)