bugün

jim nolan mahalleden bir arkadaşıyla kavga etmektedir, aslan bazulu, koca yürekli jim hamlesini yapar; arkadaşını tuttuğu gibi yere çalar. gözleri dönmüştür, yere düşürdüğü arkadaşını tekmelemektedir. babası gelir, yere düşene vurulmaz! der, bir de azarlar...

edit: başlığın başa kalmasına...
papatyadan taç yapmayı .
makarna yapmayı .
dans etmeyi .
kimseye küsmemeyi .sanırım bu en önemlisi .
hayatın ciddiye alınmayı hakedecek kadar önemli bir yer olmadığı
eğlenmek için abartılı ekşınlara gerek olmadığı
çocuk yetiştirme sanatı
kimseye darılıp, kızamama becerisi..

gibi gibi..
1- içeceksen evinde iç millete rezil olmadan. sarhoş olursanda düş yat anında.
2- sağın solun lafıyla yada bir anlık sinirle evine,eşyana,eşine ve çocuklarına zarar vermeye kalkma çünkü zararlı çıkan sen olursun onlar senin bir parçan.
3- annem bazen çileden çıkaracak kadar çok huysuzlaşıyor.
4- tartışmalarda asla taraf olma, onlar barışır arada sen güme gidersin.
(bkz: poker)
eğer baba benim ki gibi aşçı ise, bütün yemekler.
tecrübedir. kendime engel olmayı, fazla sinirin küpe zarar oldugnu, hoşgörüyü öğrendim, meraklı olunca nasıl itici oldugumu ögrendim.

mesela çok sinirlidir babam kapıyı ilk çalışta acmasak bağırır, nerde kaldınız diye eve ilk adımdan somurtuk girilinir,

meraklıdır ev birinci kat olmasına ragmen camın onunden biri gecse cama koşar, camda yaşıyor. vs vs. kötülemek degil ders cıkarmak benim yaptıgım.

ve şu da var ki yemek yapmayı öğrendim ben babamdan. annem minnet etmez kimseye görür kendi işini kendi, kalk yap şunu da demez kızı bile olsa kalkar yapar, candır anne, sarılırsın hafif gülümser utanır "gaç urdan" diye kızar ama hoşuna gider bu hareket belli etmez, baştacıdır.

anne bir gün köye gider, işler başa kalır, soganı kavurup salcayı eklemek ekstradır artık lükstür, ehh iş başa düşer, baba olaya el atar. *, boylece yemek yapmak babadan ogrenilir, annenin yoklugunda.

her babaya da nasip olmaz bu, kız evlada yemek ogretmek. gülsen mi aglsan mı. *
daima yanımda olduğu.
aşçı olan bir baba'dan antep usulü altı ezmeli yapmayı öğrenmek.
kravat bağlamaktır. Traş olmak ve efendi olmaktır. **
pink floyddur, led zeppelindir. sonraları araba kullanmak, karting, tezahürat etmektir.
hakettiğin kadarını yaşamaktır.
" takma oğlum, her şey olur, gün gelir yoluna girer." felsefesidir en çokta. *
işine dört elle sarılmak,sabrılı olmak,özverili olmak...
babam 25 yıl esnaflık yaptı;market işletiyordu her sabah 05.00-.5.30 arası kalkar dükkanını açmaya gider akşam ise 21.00 den önce dönmezdi bu süreç hastalık,cenaze,sokağa çıkma yasağı olmadığı müddetçe devam etti(nadiren de olsa yeğenine pazar günleri anahtarı verir kendisi işe sabah 9'da giderdi.)25 yılın sonunda emekli olduktan sonra,ne kadar,birgün kendisine "bunca yıl hep erkenden kalkıp işe gittin,akşam karanlığında döndün hiç yorulmadın mı;sıkılmdın mı?" dedim.Aldığım cevap,öğrendiğim en faziletli bilgiydi diyebilim"hergün işe,dükkanımı ilkgün açtığım zaman ne kadar heyecanlıysam,o heyecanla gidiyordum..."
hiç bir şey!
Sevmek.
adam olmak.
(bkz: gusül abdesti)
sadece kendini düşünmek, yalan söylemek, kandırmak, suçu karşıdakine yıkmak.
(bkz: pink floyd)
(bkz: kitap okuma alışkanlığı)
(bkz: sabırlı olmak)
(bkz: kolay pes etmemek)
(bkz: adil olmak)
(bkz: dürüst olmak)
(bkz: sağlıklı olmak)
halledilemeyecek hiç birşey yoktur. halledilen de hiç birşey yoktur. (bkz: hallederiz oolum hallederiz, hemen bugün mü lazım ki)
kendisinin yaptigi yanlislari benim yapmam durumunda neler olabilecegini ögretti.. annesi ölen birinin ayni gün babasinin da öldügünü ögretti.. sonunda sahiden öldü bir sey ögretemeden.. * *
içki içildiğinde 40 gün cenabet kalındığı .
(bkz: insan hayatta namusu için yaşar)
(bkz: vatan namustur)
(bkz: din vicdandır)
(bkz: atatürkçülük)
(bkz: fedakarlık)
(bkz: anlayışlı olmak)
(bkz: öfkeyle kalkıp zararla oturmamak)
(bkz: parasiz adam bos adamdir)
babam günün birinde bana şöyle demişti ''otobüsleri ve kadınları asla kovalama, her zaman geride kalırsın''.
güncel Önemli Başlıklar