bugün

insanların neye inandıkları yada inanmadıkları sadece kendi vicdanlarına bırakılmıştır. Tanrı/allah yarattığı kullarına bu özgürlüğü vermiştir. Din tamamı ile insanların vicdanına bırakılmış bir durumdur. inanmak ve inanmamak doğaldır.

Peki Tanrı bizlere bu özgürlüğü vermişken neden hala insanlar kendi inandıklarına başkaları inanmıyor diye onlara küfretmekte, aşağılamakta ve kendi inandıklarını inandırmaya zorlamaktadır.
islam dini dışındaki dinler için doğru olabilecek bir yargıdır. şüphesiz islam dini sadece vicdani değil, hayatın bütün alanlarını kapsayan, hayatın her anına ilişkin bir sözü olan dindir. neticede inanların yürüyüşünden karşılıklı diyaloglarına, miras hukukundan cezai müeyyidelere, ibadetlerden tarihi olaylara, insandan psikolojisinden toplum sosyolojisine kadar her meselenin özü, mantığı, felsefesi kuran'da yer almaktadır. dolayısıyla islam dinini sadece vicdana münhasır kılmak; gericiliktir, at gözlüğü takmaktır, kuransız müslüman olmaktır.
bunu hala anlamayan insanlar var. yıllar geçiyor insanlar değişiyor inançlar farklı şekiller alıyor ama hala din devletin üstündedir diyebilen insanlar mevcut.

sen inandığın şeye inandığın kadar bağlı olabilirsin vicdanında inandığın üstündür. ancak bir devlet inanç sahibi olamaz olursa içindeki o farklılıkları hazmedemez ve devamlı kavgalı olur vatandaşıyla. ben türk ve hristiyan biri olabilirim benim vicdanım buna iman etmiştir bunu devlet yada bir başkası sorgulayamaz.

Din asırlar boyunca vicdandır. Vicdanın satılmışsa dininde satılır. Gider islam adına rezillik yapar masumlara kıyarsın.
simdi bi insan allaha inanmıyosa illa seri katil mi olucak ?
islam dini için geçerli olmayan yargıdır. zira islam dini 'din' kelimesini gidilen yol şeklinde tanımlıyor. islam dininde hayatın her alanına dair hükümler vardır. diğer dinlere istediğinizi diyebilrsiniz ancak islam dinini vicdana indirgeyemezsiniz. hem din hakkında konuşuyorsunuz, hem de kurana göre konuşmuyorsunuz. dini vicdana indirgemek vicdansızlıktır. din vicdandır diyenler, vicdansız din tüccarlarıdır.

eğer islam dini sadece vicdani bir din ise, kurandaki bu sosyal/siyasal/ekonomik ayetlerin, hükümlerin işi ne?

inandığınız gibi yaşamadığınız için yaşadığınız gibi inanmaya başlıyorsunuz.
Yıllardır başlık sahibi gibi kimselerin ortaya attığı safsatadan ibaret anırtı.
vicdansız dinciler ve her boku siyasetine alet edenler din tacirleridir. kendilerini haşa "allah" ilan ederler. Onların vicdansızlığı dini sömürmesi rezilliktir.

din ile hiç bir ülke yönetilemez.

islam dini vicdani bir dindir diye tek bir satır etmedim diğer dinlerde vicdani bir din değildir. Din vicdanidir. Sen neye iman etmek istiyorsan ona iman edersin ve onunla yaşarsın. Din "sen" değildir. din bir çok insanın mensup olduğu inançlar topluluğudur.

islam içerisinde bile "şia, hanefi," diye ayrım yapılırken yani inanç vicdanı değişirken kalkmış birileri bana "senin dinsizliğin vicdandır" diyor. Direk yazarın yazdığına yorum yapıyor üstelik. O kadar örümcek ağlarıyla örülmüş düşünce sistemi.

Ben veya bir başkası müslüman değil ise ve t.c vatandaşı ise ne yapacaksın iman etmediği bir dinin uygulaması ile yaşatamazsın o insanı. zorla kapatamaz, zorla kuran okutamazsın.

Din vicdandır arkadaş vicdanın neye inanmak istiyorsa ona inanırsın. Sana kalmış.

itiraz ettiğiniz bu özgürlüğü allah vermiş.