bugün

hedefe ulaşmak için önüne çıkan bütün engelleri aşma kararlılığı,çok uğraşılırsa taşın bile suyunu sıkmaya sebep olan güç.
Bir istek ile engelleri yenme kararı.
basarı icin gereken en onemli kriterlerden biri.
ulaşmak istenılenı başarmak ıcın gerekli durum.
karıncanın kendinden ellli iki kat daha ağır olanları taşıması.
Güçlü olan, yenilmeyen yalnız azimdir.

yahya kemal beyatli
tdk sözlüğünde ki anlamı:bir işteki engelleri yenme kararlılığı.

en güzel örneğini de üniversite de gördüğüm olay..

varoşlardan bir genç, arkadaşım aracaılığı ile tanışıyorum kendisi ile... ne ayak falan diyorum...arkadaş düzgün türkçe bile konuşulmayan bir köyde büyümüş, birkaç yıl öğrenimine ara vermiş... daha sonra bir şekilde liseye başlamış, aksak türkçesi ile... kendisini geliştirmek büyük yerlere gelebilmek için belki de and içmiş... öss ye hazırlanmış... ve çanakkale'de bilgisayar mühendisliğini kazanmış... onu gördüğüm vakit helal olsun dan başka bir şey diyemedim... gönül isterdi ki yüzüne karşı da bu tebrik dileklerimi belirteyim... ama kim bilir belki yolu birgün sözlüğe düşerse bu yazıyı da okursa kasıla kasıla bu benim lan demesi de ona haktır...
bokuyla duvarı delebilecek kadar hızlı sıçmak.
bu dünyadaki en önemli şeydir bence. var mı daha ötesi. (bkz: insan isteyince herşeyi yapar)
Azim : Çok ulu, sonsuz büyük
Al-'Azim : The Magnificent who is Most Splendid.

Cenab-ı Hak buyuruyor.
"O, yücedir, büyüktür." (1)
"Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. O yücedir, uludur." (2)

* Bir toplumun büyüğü, kendisine karşı çıkılamayan ve emirleri üzerine hareket edilendir. Ancak böyle olmakla beraber bu kimse zaman gelip çeşitli nedenlerle zayıf düşer, aciz kalır, mağlup edilir, sahip olduğu saltanatından ortada eser kalmaz. Oysa Allah Teala, mutlak güç sahibidir ve hiçbir şey O'nu güçsüz kılıp aciz düşüremez. Karşı çıkılıp mağlup edilemez. O gerçek büyüktür. Bu ismin başkaları için kullanılması mecazi anlamdadır. Hakiki büyüklük Allah'a mahsustur.
* O, her büyükten daha büyüktür. Bu yüzden hiçbir akıl, O'nun büyüklüğün kavrayamaz. Yaratılan bütün varlıklar O'ndan birçok ilimler öğrenmiş olsa bile, bu bilgiler sınırlı ve sonludur. Akılların, sonsuz nurunu kavramaktan aciz kaldığı, anlayışların izzetinin aydınlığında kaybolduğu Allah ne yücedir. Bütün her şey Allah'ın yüceliğine, büyüklüğüne ve kemaline göre bir hiç gibidir. O'nun azametinin başlangıcı, yüceliğinin sonu yoktur. (3)
* Allah hiç bir şeye muhtaç değildir ve yarattığı her şeyde O'nun büyüklüğünü görmek mümkündür.
* Allah'ın azametini tefekkür eden insan; O'nun büyüklüğü karşısında gafletten kurtulur, imanı kuvvetlenir; acz ve kusurlarını anlar. Alemin düzenliliğini, yaratılış gayesini, verilen nimet ve güzellikleri, dünyanın geçiciliğini, süt veren hayvanlardaki icazı, gece ve gündüzün dönüşümünü düşünen insan, Allah'u Tealâ'nın sonsuz ihsanlarıyla kullarını nasıl donattığı karşısında O'nun büyüklüğünü idrak eder.
* Büyüklük ve ululuk yalnız ve yalnız Allah'a aittir. Bunların gerçekleri kavranılamadığı gibı mahiyetlerinede ulaşılamaz. Resülullah (s.a.v) buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri şöyle dedi: "Büyüklük benim örtümdür, ululuk da elbisemdir. Kim bu iki şeyde benimle çekişirse ona azab veririm." (4)
* Allah'ın büyüklüğü ve azameti kuşkusuz bir insanın kavrama sınırının çok üstündedir. Fakat insan yine de kendi aklının sınırları dahilinde Allah'ın ne kadar güçlü ve kudretli olduğunu görebilir, anlayabilir. Zira tüm kainat Allah'ın büyüklüğünü gösteren sayısız örnekle doludur. insanın yalnızca içinde yaşadığı dünyayı biraz incelemesi dahi, herşeyi yaratan Allah'ın azametini hissettirecektir.

Tonlarca ağırlıkta bulutları taşıyan gökyüzü, binlerce metre yükseğe uzanan dağlar, içlerinde milyonlarca çeşit canlının bulunduğu denizler, çakan şimşek ve onun ardından gelen gök gürültüsü ve Allah'a boyun eğmiş milyarlarca canlı... Bunlar ve burada sayılamayan sayısız detay Allah'ın büyüklüğünün açık delillerindendir.
Bir de dünyanın biraz dışına çıkıp düşünelim. Evren adını verdiğimiz sınırsız bir mekan içinde yaşıyoruz. Bugün bilim adamlarının ulaşabildikleri bilgi seviyesine göre bu evren, içinde milyarlarca galaksiyi barındırıyor. Peki bu galaksilerin içinde neler var? Yine bilimin bize bildirdiği, her galaksi içinde milyarlarca yıldız bulunduğu. Biz de içinde milyarlarca yıldız içeren milyarlarca galaksiden birinin içinde, Dünya ismi verilen ve saatte 1670 km. hızla hiç durmadan dönen bir gezegen üzerinde yaşıyoruz. Ve kuşkusuz bu rakamlarla düşünüldüğünde, kainat içindeki varlığımızın, bir toz zerreciğinin dünya içindeki varlığı ile dahi kıyaslanamayacak derecede olduğu anlaşılacaktır.

işte insan, samimi olarak düşündüğünde dahi milyarlarca galaksiyi yaratan ve tümünü kontrolü altında tutan Rabbimiz'in azametini fark edebilir. Rabbimiz tüm kainatı yaratan, milyarlarca yıldızı barındıran, milyarlarca galaksinin tümünü kontrolü altında tutan büyük bir gücün sahibidir. (5)
* Bir müslüman ihlasla, inanarak ve yaşayarak "Yâ Azim" diye bu mübarek ismin zikrine devam ederse onun tecellisine nail olur. izzet ve şerefe kavuşur. Şifa bulur. Korkulardan emin olur. (6)
* Bu ismi şerifi 1020 defa okumaya devam edene Cenab-ı Hak müşkülatını giderecek bir kuvvet azime ihsan buyurur. Herkese karşı sözü etkili olur. itibari olup herkes ona hürmet eder ve saygı gösterir. (7)

Kaynaklar:
1) Bakara, 255
2) Şura, 4
3) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
4) Muslim, 136
5)Allah'ın isimleri, © 2005 Harun Yahya
6) Yüce Allah'(c.c)ın Güzel isimleri Esmâ'ül Hüsna, Rauf Pehlivan, istanbul Dağıtım A.Ş., 2002
7)Esma^ül Hüsna Şerhi imam-ı Gazali, Mütercim M.Ferşat, Ferşat Yayınları, 2005, Mütercim ilavesi Sayfa:233
Japon çocuğun tek hayali çok ünlü bir karateci olmaktı. Fakat ailesi buna izin vermezdi. Bir gün talihsiz bir kaza sonucu çocuk sol kolunu kaybetti.
Ailesi çocuğun moralinin çok kötü olduğunu görünce ona bir karate hocası tuttu. Hoca ilk dersinde çocuğa karsısındakini sağ koluyla tutup üstünden savurmayı gösterdi. Hatta ikinci, üçüncü ve sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yapıyorlardı.
Çocuk bir gün hocasına "hocam ben çok sıkıldım, artık başka hareketlere geçsek" dedi. Hoca ise bunu kabul etmeyerek dünyada bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bitirmeyeceğini söyledi. Çocuk o kadar hızlanmıştı ki, hocasını bile göz açıp kapayıncaya kadar yerden yere vuruyordu. Bir gün hoca elinde bir kağıtla geldi kağıtta çocuğun gençler karate şampiyonasına katılabileceği yazıyordu.
Çocuk çok şaşırdı. Ertesi gün salonda ilk rakibinin karşısına çıkacakken heyecanla hocasına sordu, "hocam bu iş nasıl olur? Ben sadece tek hareket biliyorum kesin kaybederim" Hocası ise "sen sadece hareketi yap" cevabını verdi.
Çocuk ringe çıktı ve hareketiyle rakibini eledi. Hatta tek hareketle finale kadar çıktı. Finalde karşısında kendisinin iki katı birisi vardı. Önce çok korktu ama gene bildiği hareketi yaparak son rakibini de yendi ve şampiyon oldu.
Sevinçle hocasının yanına koştu ve sordu "hocam nasıl olur anlamıyorum, sadece bir hareket biliyorum, tek kolluyum ve şampiyon oldum" Hocası çocuğa baktı ve dedi ki, "senin yaptığın hareket karatedeki en zor hareketlerden biridir."

"Ve bir tek savunması vardır o da, rakibin sol kolunu tutmak".

azim hikayede anlatıldığı gibi, bir şeyleri yenmektir.
sıçma ve duvarı delme arasındaki güçlü ilişkidir.
dilber hala'Nın eski ama eskimeyen aşkı.

http://i.milliyet.com.tr/...03/13/fft20_mf198443.Jpeg
avrupa yakası'nın son tiplemesi olan ata demirer'in canlandırdığı adanalı dayı karakterinin adı.

(bkz: nolacak ya)
kdz ereğlide bulunan osmanlı çileğinin reçelini en leziz şekilde yapan firmanın ismi.
doğayı ilahi bir azim kuşatmış, insan ruhuna da tükenmez arzular kodlanmıştır bu sayede.
azim bir insanın tüm ilk gençligi(bu erkeklerde askerlik önce zamana rastgelir)ortaokulu terk edip iş hayatına atıldıktan sonra kazandıgı tüm parasını ailesine teslim edip,askerden sonra orta okulu liseyi üniversiteyi ilk tercih olarak anadolu üniversitesi işletme fakültesi muhasebe finansman bölümü olarak kazanan kişinin daha sonra serbest muhasebeci mali müşavir olmasıdır.ancak o kişi halen adam olamamıştır. (bkz: şaptan şeker olmuyor).
kararlılık.

(bkz: dere tepe düz gitmek)
sıçarak duvar deldiren aktivite.
sıçarak mermer deldiren aktivite.
Hakiki ve mutlak büyük; büyükler büyüğü, pek azametli.
görsel
kişiyi hedefine yönlendirendir; zamanı ve mekanı önemsiz kılar amaçlanan karşısında.
görsel
Üsküdar'daki Beşiktaş iskelesinde, maytaptan sıcak su torbasına, yılbaşı şapkasından tombalaya kadar geniş bir ürün yelpazesiyle yolcuların karşısına çıkan seyyar satıcıların ruhunda patlama yapmış şey.
gücünü görebilmek için şu fotoğrafa bakmak ve olanları görmek yeterlidir;

görsel