bugün

x- onur oğlum fasulye yemeyecek misin?
y- yok anne yemeyeceğim biraz daha pilav istiyorum sadece.
x- ama bak çok lezzetli. bu ayşe kadın fasulye, pişman olursun sonra.
y- ooooo ayşe kadın fasulyeyse yerim anne, doldur tabağın hepsini
x- dalga geçme lan bari, terbiyesiz
y- hehehe pilav ver pilav
çocukken çok duyduğum ve çocukluğumdan bu zamana kadar tanışmak istediğim fakat tanışma erdemine ulaşamağımdan mıdır nedir bir türlü tanışamadığım, tanıyamadığım muhterem hatun.

kendisini çok güzel olduğu söylenmektedir ve bu kadın fantazilerini süsler insanın.
bir fasülye cinsi.
"kara fasulye"ye göre tadı ot gibi olan bir fasulye cinsi.
pazar esnafından

+ayşe kadın bir milyoon

gibi söylemler duymamıza sebep olan bir sebze cinsi.
(bkz: ayşe teyze)
taze fasülyenin diğer adı. süper bir sebzedir, ancak istanbul anadolu yakasında böyle semt adı var yanlış hatırlamıyorsam tabii fakat neresiydi hangi ilçeye yakındı unuttum yahu.
guzel ulkemde yetisen en lezzetli fasulye turlerinden biri. en iyisi ciftehan'da yetisir derler ama bence ispir fasulyesini tutmaz. bu aysekadin fasulyesinin en buyuk rakibi ise cali fasulyesidir.

oktay usta yakinda bununda adini degistirir. zaten simdiye kadar feministlerin bu konuya el atmamasi ilginctir...
edirne de bir semt.
taze fasulyenin en lezzetlisidir.. çalı fasulyeye göre taneleri daha belirgin ve boncuk gibidir.semt pazarlarında boncuk ayşe denildiği de görülmüştür.yemek yapılırken içine konulan domatesin öz suyuyla pişirilmesiyle daha bir lezzetli olur.
trakya üniversitesi'nin kampüsü* bulunur ayrıca bu semtte.
islak fasulye olarak da bilinir.
trakya üniversitesinin merkez içindeki yerleşke*sinin adı. bünyesinde; eğitim fakültesi, tercümanlık, bankacılık, turizm gibi bölümleri barındırır.
(bkz: ayşe kadın fasulye)
tezgaha yanaşıp iki ayrı çeşidinin adlarını sorduğum taze fasulyeler için, biri ayşe kadın diğeri fatma kadın cevabıyla beni dumura uğratan pazarcı çocuğun enstantenesi.
trakya üniversitesi eğitim fakültesinin bulunduğu yerleşkenin adıymış kendileri...
evlere temizliğe gelen gündelikçi hatundur.
fasülyesi güzel olur.
sözlükte edirne'de bulunmuş ne kadar çok yazar olduğunu bilmenize yarayan isimdir.
ayşe kadın fasulyeye ismi verilmiş olan hanım. tarihin arka odası'nda geçen ilginç bir detaya göre, kendisi 20. yüzyıl başlarında beykoz'da yaşamış ve tarım işleriyle uğraşmış esmer, iriyarı bir hanımmış. fasulye tohumlarını çaprazlayarak yeni bir fasulye cinsi yetiştirmiş. sonradan bu fasulye cinsi çok tutulunca da ona kendisinin adı verilerek adı günümüze kadar gelmiş.
edirne merkezde öğrencilerin uğrak yeri.*
bostancı ile kazasker arasında bulunan semt. ayrıca bir fasülye cinsi.