bugün

orijinali; aysun kayaci'nin dağdaki çoban ile oylarının eşit olması.

efendim aysun kayacı'nın haklı isyanıdır. şimdi koskoca(!) aysun kayacı taş gibi hatunun da bir oy hakkı olduğunu düşünürsek, dağdaki çobanın oy kullanması epey saçmadır. aysun veriyor çoban vermiyor adaletsiz dünya. *
sözlük yazarı olarak ben bu kadar yazıyorum dağdaki çobanla aynı havayı soluyorum çok zoruma gidiyor (zoruna gidenin borusuna gitsin). benim 5 aysun'un 3 çobanın 1 oy atması gerekmektedir.
(bkz: aysun her seçimde 5 kere versin) *
bu olay dünkü programda vuku bulduktan sonra müjde ar ''ona bakarsan senin oyunla da profların oyu eşit'' demiş studyoda alkış kopmuş aysun'un açık ağızı daha bi açılmıştır.
- yaşaa ulan arap. bu akılla fazla yaşamazsın.

nerden aklına geldi böyle bir konu hayret ettik.
tarih bölümünde okuyan aysun kayacının ileride tarih öğretmeni olması; oy kullanmasından da beter bir durumdur.
(bkz: eşitler arasında eşitlik)
Asıl aysun gibi * bir kızla eşit sayılarak oy kullanması, çoban için büyük bir hakarettir. *
bu gerçekten içimizde kanayan bir yaradır ve çözülmesi gerekmektedir.

öncelikle bu düşünce sanmayınki sadece aysun kayacı'ya aittir, bunu her yerde açıkça dillendirmese de ima eden ve bunun üzerine demokrat olduğunu iddia eden pek çok kişi vardır.

aristoteles de demokrasiye ehven-i şer demişti antik çağ'da, muhakkak ondan etkilenmişlerdir.

neyse bu sorunu çözmek gerekiyor demiştim şimdi belli kriterler ve çözüm önerileri üzerinde egzersiz yapalım.

ilk olarak oyların sayısı eğitim düzeyine göre dağıtılacaksa şüphesiz öğretim üyeleri en ayrıcalıklı sınıf olacaktır, hele hala ordinaryüs varsa onlar filozof kral felan olacak.

şimdi buna göre 29 yaşında hala bir vakıf üniversitesinde lisans okumaya devam ettiğini öğrendiğimiz aysun hanfendinin bu kriterden baya bir geride kaldığını kabul edelim.

kendisi lise mezunu olan ve senelerce başbakanlık yapmış ve üniversite diploması olsa cumhurbaşkanı dahi olabilecek rahmetli ecevit'le birlikte en fazla 2-3 oy verebilme seviyesinde olabilir.(her diploma=bir oy)

aaa ecevit de lise mezunu ise bu eğitim kriteri suya düştü, demek ki illa üniversite bitirmek gerekmiyormuş.

diğer kriterimiz verilen vergi miktarı olsa o zaman da maalesef aysun hanım baya bi gerilerde kalacaktır.

bu da pek uymadı aysun'a, en iyisi dudakların şişiklik oranına göre oy sayısı artsın.

bak bu olur ölçüledebilir, objektif bir kriter, yalnızca doğal olmalı.

bunu da her sandığa bir estetik uzmanı dikeriz, o da reklamlardaki şeker oranı kontrolu gibi kontrol edip "buyrun aysun hanım oy pusulalarınız" der.

angelina jolie türk vatandaşı oluncaya kadar bu sistem işler arkadaş, ne kadar köfte dudak, o kadar oy!
hay çobanlar kovalasın aysun' u denesi durumdur. kimin oy kullanıp kimin oy kullanamayacağını, kimin oyunun kaç oy sayılacağını aysun hanım belirlesin bundan sonra da ona göre girsin bu ülke seçimlere. hatta el atmışken seçilecekleri de o seçsin bi zahmet!
türk halkını mutlu eden insanların daha çok oy verme hakkına sahip olmasını isteyen sarışın beyni boş hatun sitemi. aslında bir derece haklıdır sonuçta türk gençliğinin büyük bir kısmı aysun hanımın yarı çıplak pozlarına bakarak mutlu olmuş otuz birle zevkin doruklarına ulaşmıştır. demokrasideki amaç halkı mutlu etmekse aysun hanım bunu fazlasıyla yapmış estetik işlerinden sorumlu bakan olmayı bile hak etmiştir.
(bkz: aysun kayacı ile sözlük yazarlarının oylarının eşit olması)
(bkz: aysun kayacı nın seri eksi oy veren ibne olması)
demokratlık özlemi içinde söylemlerde bulunurken, insanları kast sistemindeki gibi sınıflayarak kendimiz ile çeliştiğimizin açık bir kanıtıdır.
dağdaki çobanın farkındalığının veya aydınlığının olmamasından şikayet eden kişiye, bu şekilde aymamış ve cahil kaç kişiyi bilinçlendirmek için uğraş verdiğini sormak gerekir efendim. o insanların özgürce düşünüp muhakeme yapabiliyor olması gerekir. yoksa kişilerin oylarını katsayılamaya kalkarsak, ne derece adil bir düzenleme olur tartışılır.

ama bir taraftan da, burada aysun kayacı dan yana tavır alanların, oy atmadaki bilinç noktasına vurgu yaptıkları durumda haklı olabileceklerini belirtmem lazım.
önce çobanın fikri alınmalı eğer razı olursa eşit olabilir.
hakli bir soylemdir. aysun kayaci' nin oyu cobanla degil cobanin guttugu buyuk ve kucuk baslarin oylariyla kiyaslanmalidir.
(#3201090)
çoban bu durumdan şikayetçi olabilir pekala.

ama öncelikle şikayetçi olması gereken kişiler yığınla tabi;

"ilber ortaylı yla aysun kayacı nın oylarının eşit olması."
çobanın hakkını yemektir.
çoban on kere de verse aysun kayacı'ın bir kere vermesi ile kıyaslanamaz zannımca.
birinin parmak atmak, diğerinin yemek hoşuna gittiğinden, adeletsizlik olduğu konusunda aysun'a destek verdiğim durumdur.
tabi aysun kayacı, okudugu üniversite de, toplumsal olaylar hakkında derin arastırmaları olan, derin siyaseti çözmüş, gerçek bir türk aydını oldugu için, çobanla bir degil haklıdır.

not: o program da, sadece manken ve açık giyindigi için bulunuyor sananlara yazıklar olsun diyorum.

not2: derin siyaseti en yakından bilme ihtimali vardır aslın da haksızlık etmeyelim, tarihe 2. mit raporu diye gecen skandal da, günün gecerli ismi, arzu edilen kadını olarak emel sayın hanımefendinin isminin nasıl gecdigini düşünürsek, siyasette etkin isimleri bu manken klızlardan iyi kimse tanyamaz tahmin ediyorum. ayrıca, türkiye ingiltere maçını oynamak için türkiyeye gelmiş milli takımı ile bekım hatırlarsınız, maçı oynayıp gittigi akşam ki magazin programlarında ve sonraki bir hafta, bekım- ayşe hatun önal aşkı konusulmuştu, acaba hangi antreman klübünde tanısma fırsatı bulup aşk yasamışlardı, sadece 2 gün,oda maç yapmak için gelmiş bekımla. sanırım bunların bi organiztörü oluyordu degilmi, manken ya bu kızlarımız.
bir çobanın cumhurbaşkanı olabildiğini bilmeyen aysun kayacı'nın saçmalıklarından birisi.

(bkz: süleyman demirel)
konu hakkında çobanın yorumu,

* bi çoban görmiş olsa, hiç böyle konuşırr.
çobana yapılmış büyük bir haksızlık ve hakarettir...tamam öne doğru fırlamış bir çift dudak yoktur belki çobanda ama olsundur...
Müjde Ar ile geçen dialogları altta ki gibidir.içler acısıdır Aysun Kayacı kendi köylüsünün durumunu, haklarını bilmeden konuşur parası vardır pamuklarla büyümüştür lakin hanım kızımız özel üniversitelere paralar yatırılırda gene okula gidilmez bir şeyler öğürenilmez keza bişiyler öğrenilse durum zaten böyle olmaz..
Kaldırılsın yahu olmasın ekranlarda böyle ucubeler.2 cümleyi yanyana getiremeyip bu insanların sex objesi olarak kullanılmasına üzülmemek lazım böyle bir açıklamadan sonra.

http://www.milliyet.com.t...Kategori=yasam&ver=18
çoban milletimize faydalı bir vatandaşımızken aysun kayacı gibi hayatında bir yerlerini göstermekten başka bir iş yapmayan birinin oylarının eşit olması saçmalıktır.