bugün

bir de aynı dersi beş kere alıp 4 senede mezun olan öğrenciler de vardır, yani nedir efendim bu dahil bütün genellemeler yalandır, yanlıştır, saçmadır hatta ve hatta sapandır.
tarih üç defa ard arda alınarak rekor elinden alınacak olan insan.
yeterli olduğu halde aynı dersi iki hatta iki kereden fazla alttan alıyorsa sorunun kendisinde olmayabileceği bünyedir. dışarıdan yetersiz gibi görünmektedir.
(bkz: hoca bana taktı)
aynı dersi 3 kere alltan almaktan daha iyi bir durumdur.
(bkz: organizma) *
ilkinde geçmiş ikincisinde ise ortalamayı yükseltmek için alınmış olma durumudur. aksi hali olsa bile yadırganmaması gereken bir durumdur. çünkü her insanın zekası eşit olmak zorunda değildir. Ya da vize dönemlerinde hastalanmışda olabilir.
aynı dersi iki sene yada daha fazla, üst üste alan sınırlı zekaya sahip, yada aşırı tembel insanları anlatan söz öbeği.
bir örnekle açıklayayım.
üstten ders alamıyorum dedi. nooluyo dedim yaa. sen derslerini var yeter dedim. kastırma kendi diyerek ekledim.
anlamıyorsun berat iki senedir iletim hatları dersini veremiyorum dedi. eğer bu senede veremezsem seneye ders alamayacam, okulda uzayacak dedi.
çaresizliğini gözlerinden okuyabiliyordum. bir insanın aynı dersten iki kere kalması, öss sınavını ilk senede kazanamayan tipler gibi, kapasitesini zorlaması ile alakalıydı. olmuyordu. yapamıyordu. algılamada eksiklik çekiyordu.
sorun hocada değil kendisindeydi. çünki bir insan iki sene aynı dersten kalmamalıydı. eğer kalıyorsada kendisinde sorun olduğunu bilmesi gerekirdi. hala hocalara bok atmaya çalışıyordu. hocalara bok atınca dayanamadım.
kendine gel pınar dedim. ben nasıl kalmıyorum. üstüne üstün çap yapıyorum dedim. berat herkes senin gibi değilki dedi. tamam deyip bana gıpta ile bakmasına engel olmaya başladım.
yapması gerekenleri söyledim, beni örnek almamasını, günü günü çalışmayan beni örnek almaması gerektiğini söyledim. zeka seviyelerimizden bahsettim. anlayışla karşıladı. söylediklerimi dikkate alacağını söyledi.
sonuç itibari ile aynı salaklığı ile aynı dersten kaldı.
sonra kendi kendime tespit yaptım. bir insan aynı dersten iki sene üst üste kalıyorsa o insanın bünyesi o ders için yetersizdir. okulunun uzayacağı kesindir.
hocayı kırmamak için birkaç kez alttan alan bünyedir. kaç iki kere diye sormayın *
2 kere aldığı halde aynı dersi veremeyen ve 4.cüyü almak üzere olan bünyelerde vardır tabi...
(ara: alttan dersi olmadığı için kendini zeki sanan öğrenci)
yetersiz değildir, derse yeteri kadar önem vermeyen kişidir. ama o dersin tez alamamasına ve okulunu 1 sene uzatmasına neden olacağını fark ettiğinden beri çok çalışıp en iyi not ortalaması ile geçmeye azmetmiş insandır.
aynı dersi iki kere alttan almak bünyenin yetersizliği değil tembelliğiyle alakalıdır. hem bir bünyenin ders konusunda alışı nasıl yetersiz olabilir ki? şey mi bu afedersin?
isminizin önüne böyle bir sıfatın koyulmasını önlemek için bazen çalışkanlık da bi boka yaramaz. örneğin hocanın g.tlük yapıp sınavda verilen zaman zarfında çözülmesi imkansız soruları sorması.