bugün

Şaşırılası durumdur. bakıyorum islam karşıtı veya ateist entrylerine islamın son zerresine kadar araştırmışlar. abi ben inançlı bir müslüman olarak o kadar fazla şeyi bilmezken adamlar neredeyse kuran-ı kerim'i hatmetmişler. gidip birisinden islamı iyice öğrenesim var. süleymancılar falan hikaye bunlar islam'da bışluk bulmak için elinden geleni yapıyorlar.
takdir edilesi durumdur .
islamı araştırmayanlar, islamı araştıranlara "deli" sıfatını reva görüyor.

araştırmadığı bir şeye inanan ya beyinsizdir ya da cahil...

bu başlık da sayın başbakan recep erdoğan'ın neden islamafobi fobisine sahip olduğunu gösteriyor zaten.

islam'ı araştırmayın, islam tarihini kurcalamayın, arapça okuyun, anlamadan ibadetinizi yapın.

sorgulamayın.

maşallah...
Körü körüne inanamayacak kişinin yaptığı eylemdir. bazı Müslümanlara da sorsan inanırlar en ufak tartışmada bakarsın dünyadan haberi yok. Madem inanıyorsun aç, oku, sorgula sen de.
müslüman kesimin ateizmi " eheheheee maymundan mı geldinizzz eheheheeheee " şeklinde eleştirilerine karşıt mantıklı olanı yapmalarıdır.
müslüman olmadıklarına göre boş boş araştırmışlardır.
okumak araştırmak şaşılacak birşey değildir neye inanırsa inansın her bireyin yapması gereken bir etkinliktir.
bir çok ateistin müslüman olmasına vesiledir.
ateistlerin düşünen insan olmalarından kaynaklanan hadisedir.
kuranın anlamını kendisi hiç okumayıp filanca hocayı dinleyerek sözde dindar olanlardan daha üstün bir davranıştır.
ben bu şekilde allahın varlığını kabul eden bir asi tanıyorum.
insan, okumadığı, araştırmadığı bir şeyi adam akıllı nasıl inkar edebilir ki?

kulaktan dolma bilgilerle, gördükleriyle, duyduklarıyla, sorgulamadan, gerçekten okumayıp, "ben inanmıyorum." derse bir kişi, o inkar ettiği şeyin ne olduğunu bile bilmeden, kendini kandırmaya devam ederek yaşar.

herkes bir şeyleri araştırmalı, sorgulamalıdır.
bu din olsun, bir fikir olsun, yer olsun, gök olsun, ne olursa olsun araştırmalıdır.
ben neye inanıyorum, nasıl inanıyorum, nerede yaşıyorum, nasıl nefes alıyorum, dünya bana ne şekilde, ben dünyaya ne şekilde bakıyorum türevlerinde kendine sorular sorarak, okuyarak, öğrenerek yaşanmalı.
aksi taktirde insanoğlu boş doğar, boş ölür...
doğaldır, araştırmasa zaten ateist olmazdı.
Her insanın görevidir. Ancak kimi insanlar doğruyu öğrenmek için değil fitne çıkarmak için araştırırlar.
---al i imran 7---
Bu muazzam kitabı sana
indiren O’dur. Onun âyetlerinin
bir kısmı muhkem olup bunlar
Kitabın esasıdır. Âyetlerin bir
kısmı ise müteşabihtir.
Kalplerinde eğrilik olanlar sırf
fitne çıkarmak, insanları
saptırmak ve kendi arzularına
göre yorumlamak için
müteşabih kısmına tutunup
onlarla uğraşır dururlar...
---al i imran 7---
kendilerini içten içe kemiren "ya Allah varsa" sesinin bir tezahürüdür.
ateistle münin arasındaki farktır.

adam en azından bildiği şeye inanmıyor , ya sen ?

senin durumun daha yaş ! sen bilmediğin bir şeye körü körüne inanıyorsun.
ateizm ile anti-teizm karmaşası bu aslında birazda.

tabi bilimsel bir konumlandırmada var kendini. günümüzde artık bilim kendi yapısallığına uygun olarak açık ve seçik bir şekilde varolan evrenin bu şekilde varolması için bir tanrıya ihtiyaç duyulmadığını tanrı olmadan da bilimsel olarak evrenin açıklanabilir olduğunu söyleyebiliyor.

bilimadamı olmayan ateistler ise (ben mesela), genelde bugüne kadar bilimin allahın varlığı konusunda nötr olduğunu iddia ettik. bilimin tanrının varlığına dair bir soru sormadığını düşündük ya da soruyorsa da bile ya da başka sorulara bulduğu cevaplar bu konuyada cevap oluyorsa bile bilimsel bir background olmadığından kavrayamadık genelde.

bu noktada ateist bilimadamı ile ateistin hareket noktaları farklı oluyor. bilimadamı olmayan ateistleri kamu entelektüeli olarak isimlendireyim bari -tamamen yanlış olabilir-. bu durumda bizim hareket noktamız doğal olarak bilimsel kanıtlardan ziyade diğer şeyler olmak zorunda kalıyor. bu da dinin iddialarına yanıt vermek ve/veya iddialarının geçerliliğini mantıksal olarak çözmek oluyor.

bu da doğal olarak dini okumak ile ilgili bir süreç.

tabi yine de işin başlangıcında dini diğer inananlardan daha çok bilmek istemek elbette var.
birçok delinin islamı asla araştırmadan, at gözlükleriyle binlerce cana kıymasından yeğe değil midir? sorarım.
adamlar arapça kelime köklerine bile giriyorlar. tamam zaten inanmıyorsun kardeş. inanmadığın şeyi niye bu kadar araştırıp zaman kaybediyorsun. gelin kendinizi bilime adayın. ne bileyim mikro işlemciyi araştırın, uçakların çalışma prensibini araştırın. yani hayırlı bir şeyi araştırın bari de araştırdığınız boşa gitmesin.
nedense islamı bu kadar araştırıp sorgulayan ateistlerin,

ateizmi sorgulamadığını merak ettiren durumdur.
ya varsa diye bir korkumuz cidden yok. zaten dinlere bakıp onların insan ürünü olduğunu görmemek elde değil. ayrıca sadece islamı biliyoruz olayı sınırlıdır.

zaten sadece kuranı ezberlesen bile üç dini hemen hemen bilirsin.

sadece hrisityanlık için paganizmi de öğrenmen gerek.

yoksa kuranın tevrattan pek bir farkı yok. hatta kuralları bile çok benzer. hrisityanlık tesliste zaten ayrıdır ki daha baştan ayrı bir durum var.

geri kalan hikayeler ortaktır zaten.

sadece kuranda isa incilde ki kadar anlatılmaz, incilde ve tevratta muhammed diye bir şey yoktur.

tevratta isa diye bir şey de yoktur.

kuranı okumak daha iyi hepsi onda var çünkü, son olduğu için hepsini yazacak fırsatı bulmuş.
Birşeyi reddetmek için bilmek gerekir. Bundan dolayı normal birşey onlar için.
şimdi bir şey derdim de neyse. küfür falan değil üşendim yazmaya uzun uzadıya. hayır aynı muhabbeti açmaktan da sıkılmadınız aynı cevaplar verildiği halde. belki sizin de kafanızı bir şeyler kurcalar da bir kıvılcıma vesile olurlar diye zaten bildikleri şeyleri yeni sorguluyormuş gibi gündeme getiriyorlardır belki ne bileyim. hem ateizmi sorgulamıyorlar nedir abi ya pmfsfkfk. neyse ben bir şey demiyorum yine. ateizmi sorgulamamaktan kasıt ergen ateizminin bunu bir moda, tartışılmaz bir ideoloji gibi bir bok düşünmeden araştırmadan belli bir gruba dahil olma psikolojisiyle savunmasıysa ona ben de karşıyım bak o konuda hemfikiriz. hatta göze sokulduğunda son derece irrite edici olabiliyor. övünülecek bir şey de değildir sonuçta. bir ateist zevk için de dinleri araştırmaya devam edebilir. yok deve daha neler görücez bakalım eştikçe diyerek de devam edebilir. insan ben her şeyi çözdüm tamam dediği anda bir şeylerin etkisine körü körüne girmiş demektir. tehlike ve manipülasyon orda başlar. uzun uzadıya yazmayacağım derken yine bir paragraf olmuş. neyse olması gereken durumdur. mitoloji de araştırılır, efsanelerin kökeni de.
fikir sahibi olmadan zikir sahibi olmak deyiminin karşılığı olmamak için çabalayan insanların eylemidir. Bir konu hakkında bilgin olmalı ki konu hakkında eleştiri yapabilesin, çıkarımda bulunabilesin. aksi takdirde söylenen şeylerin boş konuşmaktan öte gidemeyeceği bir gerçektir. ayrıca; bu bahsi geçen kimseler sadece islamı değil diğer tüm dinleri de araştırmakta okumakta özlerine inmektedirler.

son olarak bir temenni; keşke islam dinine inanan kimseler -bir kısım insanı tenzih ederim- bu kadar araştırma yapsalar da dinlerinin, inandıklarının detaylarını ve gereklerini bilseler.
sana bu kitab'ı indiren o'dur. bu kitab'ın bir kısım ayetleri kesin anlamlı (muhkem)dir, bunlar onun özünü oluştururlar. diğer kısmı da birden çok anlamlı (müteşabih)dir. kalplerinde eğrilik olanlar fitne çıkarmak ve keyfi yorumlar yapmak amacı ile bu kitabın birden çok anlamlı ayetlerinin ardına düşerler. oysa onların yorumunu sadece allah bilir. köklü bilgiye sahip olanlar ise «bu kitab 'a inandık, o bütünü ile allah katından gelmiştir» derler. bunu ancak aklı başında olanlar düşünebilirler.

A.imran suresi 7 ayet.

işte ateistlerin hali budur. Yoksa bir halt çürüttükleri, bilimle uğraştıkları da yoktur.
Müslümanları utandırmalıdır. Çünkü müslümanların da ateizmi delice araştırması gerekir. Bir görüşü savunabilmek ve varsa eksiklerini bilmenin en iyi yolu yolu o görüşün karşıt görüşünü öğrenmektir.