bugün

neden atatürk'ü eleştirme ihtiyacına girdiği anlaşılamayan kişinin ''atatürk şöyle böyle'' diyerek saçmalaması ve bunun adına eleştiri demesidir.

eleştiri bir noktada yapıcılık demektir.

yani bir iş icra edilir ve o işi daha iyi yapan bir kişi, çeşitli önerilerde bulunur. bu öneriler dikkate alınır ya da alınmaz orası ayrı ancak eleştiri yapıcı olduğunda eleştiridir.

şimdi sen dünkü bok. atatürk'e yol mu göstereceksin?
atam ya niye cumhuriyeti kurdun? keşke sosyalizm gelse mi diyecektin?

o dönemin şartlarını iyi biliyor musun?
yaşananları iyi biliyor musun?

bugün rte eleştirisi yoktur, rte ve akp karşıtlığı vardır.
bu sebeple atatürk'ü eleştiriyorum diye mantığa bürünenler kesinlikle atatürk düşmanlarıdır.
saçmalıktır.
elbette herkes eleştirilirken atatürk'ün ayrıcalığı nedir? bu devleti kurmak ise kendi başına kurmadı. yaptığı çok önemli işler var, emekleri elbette oldu ama eleştrilemez diye bir şey yok. putlaştırmak daha fazla zarar verir kendisine. bu kadar önemli işler yapacak ve eleştirilmeyecek. mümkün değildir bu. bazı ezberleri bozmak lazım. beyni özgür bırakmak lazım.
peygamberini tanrısı atatürk'ü peygamberi olarak gören zihniyettir.
yakışıksızdır, her insan eleştirilmelidir. Mükemmelliyetçiliğe gidilmemelidir.
atatürk üzerinden devletin temel değerleri eleştiriliyorsa, hem atatürk hem de devlet düşmanlığı yapılıyor demektir.
kavramların arkasından değerleri taşlamanın anlamı yok.
çıkarsın ortaya, adam gibi kavganı yaparsın. bedelini ödemeyi göze alamadığın kavgaların yavşağı olucağına,
bedelini göze aldığın kavgaların yürekli insanı olursun.
aynen atamızın yaptığı gibi.
atatürk ü eleştirme hakkına sahip olabilmek için, en az onun kadar samimi olmak gerekir.
haketmediğin kavgalarda yumruk yediğin zaman zırlamayacaksın.
hakettiğin kavgalarda can verdiğinde dahi dimdik ayakta kalanlardan olacaksın ki, kavgana da, sana da helal olsun desinler.
namertlik, mertlik ayrımı yani.
hz. muhammed'i eleştirdiğinde dinsiz olarak adlandırmaktan farklı bir şey değil. evet geri kafalılıktır, aşılması lazımdır.
(bkz: herkes hata yapabilir)
(bkz: her eleştiri olumsuz olmak zorunda diğildir)
atatürk ü tanrılaştıran, ona tapan ve asla yanlış yapmayacağını düşünüp mükemmel ve hatasız olduğuna kannat getirmiş ucubelerin yaptığıdır.
yanlıştır tabiki.
atatük sonuçta bir insandı.
bir peygamber değildi.
islami inanışa göre sadece peygamberler hatasız ve mükemmel insanlardır.
atatürk te bir peygamber olmadığına göre hataları vardı tabi.
eleştirilebilir yönleri vardı.
eleştirmek hakaret dışında tabi ki doğaldır. bundan gocunulmamalıdır.
atatürk'ün getirdiği değerlere(özgürlük,demokrasi vsvs) en ufak bir bağlılığı ve ilgisi bulunmayan ama kendine atatürkçü diyen insanlar tarafından atatürk düşmanı ilan edilmektir. zerre sikimde değildir.
türkiye halkının temel sorununun bir yansımasıdır. bu sorun, bu ülkenin milleti için siyah ve beyazdan başka renk olmadığı için doğaldır. atatürk ün *atalarımızın da desteğiyle* bu toprakları kurtardığı ve bizi kendi dilimiz ve kültürümüzle özgür kıldığı, bizlere yerine göre kısıtlı özgürlük olsa da, pek çok dünya ülkesinden daha özgür bir zemin hazırladığı tartışmasız bir gerçektir. minnet ve saygı duyulması gerekmektedir. bunu reddeden atatürk karşıtı olarak adlandırılabilir. düşmanlık zaten bambaşka bir boyuttur. ancak bunu kabul eden biri ise atatürk ü eleştirse bile istese de atatürk düşmanı o-la-maz. getirdiği rejim ve onun şartları ise elbette tartışılabilir.

ya siyah ya beyaz=ya kemalistsin ya atatürk düşmanısın.
ya siyah ya beyaz=atatürk ü sadece kemalistler ve chp ye oy verenler sevebilir.
bir de bu atatürk düşmanı kelimesini anlayan varsa beri gelsin, lan adam ölmüş gitmiş, düşman olsan ne olmasan ne? suikast mi düzenleyeceksin?
herkes beğenmediği hoşuna gitmeyen durum ya da yonleri eleştirme hakkına sahiptir. lakin atatürk'ü eleştiren tiplerin %90 ına bakıldığında eleştiri değil saldırı amacı güttükleri aşikardır. atatürk eleştirildiğinde atatürk düşmanı ilan edilmekte bu genellemeden dolayı olsa gerek.
kimse hatasız değildir lakin atatürkün onca başarısının yanında içkisini, kibrini eleştirmek atatürk düşmanlığı değil de nedir.
(bkz: tcf)
(bkz: serbest fırka)
cehaletin sığ sularında çırpınmaktır.
atatürk ü savununca tinerci ilan edilmek gibi birşeydir. ama bir nokta var ki eleştiriyorum derken hakaret boyutuna varmak. ki sözlüktekilerin çoğunun yaptığı da bu.
vardır böyleleri.
bunların atatürk ile ilgili siyasetleri "olmasaydı olmazdık"dan ibaret. **
sıkça duyduğumuz lafları "olmasaydın olmazdık" diyen insanın yapmış olduğu dışlamaya çalışmasından sonra mustafa kamali eleştiren insanın düştüğü zannedilen durumdur.
atasını seven herkes onun kimsenin yapamayacağını yapacak kadar yürekli ve bunu yapabilecek kadar ulu bir insan olduğunu bilir. bu durum onun mükemmel olduğu anlamına gelmemektedir ancak benim için bir mükemmel var ise ona en çok yaklaşmış insandır.

eleştiri diye, sadece adını karalamak için konuşulmasının hiç bir anlamı olmayan şeyler konuşuluyorsa buna tepki gösteririm. örn: "namaz kılamadı, içki içti vb.". bana ne? sana ne? atatürk bizim için bu kadar önemli ise bunu içki içerek, namaz kılmayarak yapmadı. sen durup dururken bunu eleştiriyorsan atatürk düşmanısındır, bunu ben ilan etsem ne olacak etmesem ne olacak.

biraz açık sözlü olun. yobazız, dinin gücün insanlar üzerindeki hakimiyetinin kısıtlanmasını istemiyoruz ve bu nedenle atatürk'ün her yaptığı bize batıyor deyin. zaten atatürk'ü atatürk yapan her şeye öfke duyuyorsanız atatürk'e de duyuyorsunuz. hayatlarımız için önceliklerimiz birbirimizin nefretleri ise biz birbirimizle de düşmanızdır. en azından dürüst olalım. ben öyleyim, demokrasiye inanmıyorum. isterse benim dışımdaki tüm türk halkı dini kavramları hayatındaki diğer kavramlardan öne koymuş olsun, bana göre hepsi türkiye'yi kanuni sonrası ile cumhuriyet dönemi arası bir zaman aralığına götürüyor olacak ve hepsi düşmanım olacak.
artık bırakın bunları...
atatürk'ü 0 noktası olarak kabul edelim. - taraf sevmemek, + taraf sevmek olsun.
her insan bu iki nokta arasında lomak istediği yerde olmakta özgürdür.
biri olmazsan olmazdık der, öteki, keşke olmasaydın.
ikisi de kendince haklıdır.
genel olarak hazımsız ezikler tarafından atatürk düşmanı ilan edilmektedir. yediremiyorlar efenim.
atatürk büyük bir lider olabilir, atatürk beni takip edin diyor mesela, ama bunu derken benim ideolojilerimi yok etmeyin demek istemiyor, benim ideolojilerimi yürütün demek istiyor. mesela hala Atatürkün düşüncüleri ile yönetilmesini isteyen var. ilkelerden bir tanesi inkılapçılık. yıl 2013 nerdeyse 100 yıl olacak. ve bizim gençler hala Atatürkün fikirleri ile yönetilmeyi istiyor. inkılapçlık ilkesini göze alırsak biz zaten atatürkün ilkesini yerine getirmiş olacağız. şimdi beni Atatür düşmanı ilan etmeyin. ayrıca kimse sevmek zorundada değil buda bir gerçek. eleştirmekte yasak olamaz.
atatürk kim ki hz. muhammed le karşılaştırıyorsunuz? o çökmüş bir toplumu birleştirerek bir imparatorluk kurmuş
deyim yerinde ise yoktan var etmiştir.

(not: eleştiriye açığım)
eleştirmenin küfürden farksız sayılmadığı bir ortamda koyun gibi yaşamanın dayanılmaz hafifliğini tatmaktan başka çaresi kalmamış insanlarımızın ortaya çıkardığı entry.
atatürk ü eleştirince atatürk düşmanı kimse ilan etmez. türkiye de herkes eleştiriliyor. yalnız kontrolü kaybetmeden saçma sapan bilgilerle atatürk eleştirilirse işte o zaman olmaz. bu ülkede en az eleştirilecek biri varsa oda atatürk tür bu ülkede hiçbir dayanağı veya belgesi olmadan ulu öndere çamur atıldı mı haliyle düşman edilir.

türkiye de kimler kimler eleştirilmedi ki eleştiri olmadan hiç kimse doğru yolu bulamaz. yalnız çamur atmadan. iftira atmak günahların en büyüğüdür. atatürk gibi bir insan yıllardır iftiraya muruz kalıyor. herkes haddini bilsin kimse düşman ilan edilmesin.
insanın içini acıtan bir durum. netekim.
Bunun en kötü halini yaşamış Zeki Velidi Togan'dır.

Sadece Türk tarihi kongresinde göç teorisi hakkında farklı görüş belirtti diye adama linç kampnayası başlatıldı. Atatürk devrimlerinin düşmanı ilan edildi. O da sonunda üniversite de Tarih muallimliği bırakıp Türkiye'den ayrılmak zorunda kaldı.

Velhasıl kelam Sonu -izmle biten herşey ne kadar aydınlıkçı görünürse görünsün yobazlıktır. Bunu bugün kemalistlere anlatmaya kalktığında hemen seni akpli, şeriatçi, ışidli falan yapıyorlar.
Erdoğanı eleştirince vatanı hanini ilan edilmek gibi bir şey. Bizim insanlarımız eleştiriye açık değil. Konu kilit.