bugün

akp'li değerli kardeşlerimizin son dönemde iyiden iyiye dillendirdiği önemli bir iddia. atatürk devrimci bir liderdi bu yüzden referanduma evet derdi diyorlar. atatürk yaşamadığı için doğruluğu yanlışlığı tartışılır bu iddianın.
(bkz: atatürk yaşasaydı referanduma evet derdi/#8778950)
...
(bkz: aramaya inanmak)
referandum demokratik bir olaydır. Fakat referanduma evet derdi ibaresi için;
(bkz: hayalleriyle yaşıyor bazı ibneler)
Atatürk olsaydı referandumluk bir şey olmazdı.
atatürk akepe zihniyetini benimseseydi evet derdi. ihtimalsizdir.
atatürk yaşasaydı referandum olmazdı. chp hala tek başına iktidarda olurdu ve referanduma gerek kalmadan bütün değişiklikler "devrim" adı altında yapılırdı. pardon "inkilap" adı altında...
referandum demokrasinin bir gereğidir. atatürk tek partili rejimi istediği için referandumdan söz etmek abesle iştigal olur. dolayısıyla atatürk yaşasaydı referandum falan olmazdı. hatta ak parti de olmazdı. mhp de olmazdı. chp olurdu sadece.
yalanın daniskası bir iddiadır atatürk devrimci bir liderdi bu yüzden evet derdi demek 0-6 yaşa bile hitap etmez. atatürk devrimciydi ama kötü şeyleri de maksat devrim olsun icraat olsun torba dolsun diye yapan bir lider değildi. toplum için en iyi olacak şeyleri ince eleyip sık dokuyup bizim toplumumuza empoze ederdi zaten atatürk yaşasaydı ne yan gelip yatan adnan menderes zihniyeti ne erbakancılar türkiyede barınabilrdi böylelikle darbe de olmazdı darbe anayasaları da.
akp anayasanın değişmesini istiyor çünkü yargıyı siyasallaştıracak ve ak yönetim, gericilik, atatürkçülüyü unutturmak gibi hedefleri var burası açık ama benim halkımın da biraz ileri görüşlü olması lazım.
atatürk yaşasaydı cumhuriyetimizin yaratmış olduğu kamusal zenginliklerimiz özelleştirme politikaları ile peşkeş çektirilmezdi.

atatürk yaşasaydı anadolu da toprak satışlarına müsaade etmezdi

atatürk yaşasaydı daha düne kadar binbaşılarımızla görüşmek için randevu talep eden barzani ve talabani denilen peşmerge bozuntularını bugün ankara da kırmızı halılarla karşılamazdı.

atatürk yaşasaydı beni siz seçtiniz ey milletim ama ben beceriksizim demezdi dolayısıyla referandum meferandum olmazdı.
nerden biliyorsun?
Sözkonusu referandum Ergenekon yapısını kollayabilecek yargıyı dağıtmak ve Ergenekonu tasfiye etmek amaçlı olduğundan iyice incelenmesi gereken iddiadır. Dolayısıyla Atatürkün bu gibi oluşumlara karşı tavrının ne olduğunu, bu oluşumların Atatürke tavrının ne olduğunu da bilmek gerekir, ince nokta burasıdır. incelemeye 1926 da kimlerin Atatürk'ü ortadan kaldırmak istediğine ve Atatürk'ün bunlara ne yaptığından başlanırsa vakitten tasarruf olur. Tesadüfen o gün de tetiği çekecekler günümüzde olduğu gibi lazlardan seçilmişken arka plandaki çok ismin kellesi gitmiştir. Bunlar bakan, milletvekili, vali ,asker vesairidir. Bunların bir kısmı zaten komitacılıktan sabıkalı ittihatçılar iken bir kısmı da balyoz planı benzeri sanırım dokuz maddelik kaçak bir hükümet programı sebeb ile asılmışlardır. Şahsi kanaatim Atatürk yaşasaydı böyle bir referanduma gerek olmayacaktı.
(bkz: atatürk yaşasaydı bu başlık olmazdı)
(bkz: atatürk yaşasaydı troll yazarlar olmazdı)

atatürk yaşasaydı referandum olmazdı zaten. eğer gerek görürse bi anayasa daha yapar 150 - 200 yıl götürürdü bizi. nasolsa yerinde sayan bir milletiz.
ergen takımı rte yi sevmemek moda olduğu için hayır deyicek ama atatürk evet derdi çünkü bu ülke için birşeylerin değişme vakti geldide geçiyor.
evet derdi, hayır derdi bunu kimse bilemez ama işin şu boyutu var; akp yıllardır chp'nin atatürk'ü kullarak siyaset yaptığını söyledi durdu, bunu eleştirdi. akp'nin şu yaptığı literatürde tükürdüğünü yalamaktır.
Atatürk yaşadığı sürede sevri reddetmiş biri olarak sevrin temellerini atan bu anayasayı oluşturanları astırırdı.
samimiyetsiz iddiadır. hayır efendim evet falan demezdi. gerek yok böyle açıklamalara.
hem mustafa kemal yaşasaydı referandumda olmazdı. hatta akpde olmazdı. mhpde hatta demokrat parti vs. hiç biri olmazdı.
chp tek kişilik bir yarışta gereksiz yere 4 yılda bir yapılan seçimlerde ipi göğüslerdi.

sandıklar açılırdı oyların %100ünü chp alırdı. ömer üründülde "çok enteresan" derdi.
-atatürk yaşasaydı referandumda evet derdi
+hımm, evet. bunun ilaçlarını aksatmayın. hayaller artmaya başlamış yine.
listeye bir bakalım.

alparslan türkeş
muhsin yazıcıoğlu
mustafa kemal atatürk. erdoğana göre bu üç isim yaşasaydı evet diyeceklerdi.

kaçan balık büyük olurmuş misali. kaçan balığı göremeyeceğimiz gibi ölen insanlarından ne diyeceklerinden emin olamıyoruz.
ha fetullah gülen mezarlarından kaldırıp oy kullandırtmamız lazım demişti. demek ki bunu kasdetti.

(isimleri alfabetik sıraya göre yazdım zıplama olmasın)

düzeltme: mustafa kemal atatürk'den için erdoğan değil ak partili kişiler demişler. yanlış olmasın yalanı sevmeyiz yiğen.
(bkz: yok ebesinin ali sami)

ayrıca;

ali sami alkış ın sürekli küfür yemesi
(bkz: atatürk ölseydi referanduma evet derdi)
atatürk yaşasaydı mevcut anayasa referanduma gitmeyi gerektiren bir anayasa olmazdı.
muhammed yaşasa fetöcü diyecek olanlar tarafından söylenen sözdür.
başkanlığa hayır!
atatürk yaşasaydı eğer, evet/hayır'lı bilinçsiz seçimlere gerek kalmazdı.

bir iddia.
Atatürk meclis üstü bir güce inanmayan bir insan olduğu için elindeki güçle elini masaya vurup bu olacak diyebilecek iken bazı konuşarda meclisi ikna etmek için günlerce konuşmuştur kürsüde. Her çok partili hayatı ve her partinin Meclis'te gücünün olmasını devletin olabildiğince adil ve tekelsiz yöbetilmesini destekleyen biriydi.