bugün

aşağıda ki maddeye göre; 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıdır.

Atatürk Aleyhine işlenen Suçlar Hakkında Kanun Kanun Numarası : 5816
Kabul Tarihi : 25/7/1951
Resmî Gazete : 31.07.1951/ 7872

Madde 1- Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

facebooktan atatürke hakaret eden 3 kişiyi savcılığa verdim davamı açtım.tüm resimli videolu kanıtlarla birlikte. hatta tanıkları bile ekledim. toplamda 3 hakaret eden birden 1000-1250 lira civarı masraf tuttu dava açmam. helali hoş olsun. konuştuğum katip bu tip davaların örneklerinin çok olduğunu ve direk davayı kazanacağımı söyledi. ayrıca kazanacağım için yargıya ödediğim tüm masrafları bana ödeyecek bu 3 şahıs. bundan sonra sosyal ortam da takipte olacağım. hem ihbarweb.org.tr adresinden hemde savcılıktan dava etmekten çekinmeyeceğim. hatta ara sıra ava çıkayım diye de düşünmüyor değilim.

edit: ateist olduğum halde tek bir kez bir ortamda yada birilerine karşı peygambere yada allaha küfür etmedim. kuranı kabul etmediğim halde hiç kurana hakaret etmedim.çünkü bunu hep saygısızlık olarak gördüm. sonuçta birileri kutsal olarak görüyor. atatürkte benim için önemli birisi, ona tapmıyorum ama seviyorum. hakaretlerde , yok "atatürkü s.....", yok "atatürkü sevenleri s...." gibisinden ağır küfürler görünce dava açtım. duyarlı olmak şart. atatürkü sevmeyebilirsin, eleştirebilirsin, kötü birisi diyebilirsin, hiç olmasaydı diyebilirsin ama hakaret ve küfür bambaşka birşey, bunu yapınca ölü bir adamı incitmezsiniz zaten, sadece onu sevenleri rencide edersiniz. ne gerek var kalp kırmaya?
günümüzde olması pek de muhtemel olmayan şeydir. aksine hakaret edip trollük yaparsanız, ödüllendirilir, mühim kademelere gelebilirsiniz.
en saçma cezalardan biridir, ifade özgürlüğünü kısıtlar.
ifade özgürlüğüne sığınarak atatürk'e hakaret etme fikrini sunanların bende ifade özgürlüğümü sunarak "anan, bacın kütür kütürmüş, iyi sikilir" deme özgürlüğünü bana vermelerini arz ederim.

ayrıca hz. Muhammed yüzünden danimarkalı karikatüriste hakaret sıralayanların ifade özgürlüğû nerededir ? Sanane o zaman birader allaha kitaba inanmayan adamın ifade özgürlüğü de bu olamaz mı?

bence bu tür dansözleri hapisle cezalandırmak yersiz. Vereceksin kamu cezasını 3 sene tek kuruş almadan çalışsın eşek gibi. Hapiste yemek, barınma falan ne uğraşıcaksın..
Ceza degil de odul alacagi bir durum. Suan ki hakimler, savcilar oyle bir haldeler ki Ataturk e kufur eden irhan pamuk un nobel almasina goz yumacak kadar acizler.
" tanri turku korusun! " - Bilge kagan
birinin bi boku varsa özel koruma altına alınır. bugünkü internet yasağı yasasıyla ilgili tartışmalarda genel eleştiri malzemesi bu.. bi halt yemişsen kendini cam fanus içinde, itibarına dokunabilecek ama sana ait olan bir hatanın ifşasından korkuyorsun demektir. evet ne kadar da haklılar.. atatürk için hangi gerçeğin dile getirilmesinden korkuluyor da dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir kanunla 1 tane adam 80 milyon insandan korunuyor. normalde kanunlar bunun tam tersi bir sayısal oran tehlikesi için yapılır. atanızın bir kırığı mı var birader? niye kendi milletine karşı cezai müeyyide tehdidiyle korunuyor? bu cahil halk masum atanızdan ne istiyor? alıp veremediği ne?
bok yoluna gitti niyazi cezasıdır.
Hakaret ile ifade özgürlüğü arasındaki farkı bilmeyip konuşanları gösteren cezadır. Önce farkı bilin öğrenin. Hakaret nedir eleştiri nedir ifade özgürlüğü nedir bunu bilin. Ben sana ana avrat söveyim sonra kızma yahu ifade özgürlüğü bu. Kusura bakmayın ama bunu kimse anlatmasın. Akıllı olacaksın haddi bileceksin haddin çerçevesinde eleştirini yapacaksın. Hakaret ayrı ifade özgürlüğü ayrı. Az kafanız çalışsın. Yoksa ben buradan bir ifade özgürlüğü çekerim valla yargılayacak mahkeme bulamazsınız böyle özgürlüğe.
1 mart tarihli habere göre ; "Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne'nin "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava sonuçlandı. Türköne'yi 1 yıl hapse mahkûm eden istanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi, cezada indirim yapmadı. "

http://www.sabah.com.tr/G...ke-hakaretten-1-yil-hapis
birilerinin değer olarak kabul edip korumaya çalıştığı şeylere hakaret eden herkese verilmesi gereken cezadır. tabi ki eleştirmek ve doğru bildiğini söylemek ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir.
--spoiler--
Sosyal platformda Atatürk ile ilgili yaptığı paylaşımlar sonucu bir kişi mahkeme tarafından Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret suçunu işlemekten dolayı hapis cezasına çarptırıldı. 21 Mayıs 2015 Perşembe 09:13 AA'da yer alan habere göre, Kendisine ait internet sitesinde Atatürk'e hakaret içeren paylaşımlar yaptığı iddiasıyla yargılanan kişiye, 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.
--spoiler--
çok şükür. keşke hepsi tespit edilse ve cezalarını çekse.
soysuzlar ataturke dil uzatir. lan amk gavati sana ne ickisinden allah misin tobe est. fatih istanbulu bir kere kurtardi ataturk defalarca sirf bu bile yeter kodugum orumcek kafalisi. neyse bunu da anlamazlar ki.
Polislerimiz bu konu hakkında çok duyarlı. Hangi platform olursa olsun ekran görüntüsü alıp şikayet etmeniz durumunda, O gevşeği bulup, ters kelepçe yapıp paketliyorlar.
iyi ki türk polisi var. Tüm gevşekleri s*kiyor, hiç acımıyor..
hapis cezası alacaktır. celal bayar paşa iyi ki atatürk'ü koruma kanunu çıkarmış da orostopol evlatları kuduramıyor iyice. bir de bu atatürk'e hakaret puştlar, yakalanınca en harbi atatürkçü kesilir. atatürk düşmanı puştların alayı korkak tavuktur.
Eren erdemin adamları yine atatürk sömürmeye başlamış.
Sizi kiralayan adam diilmiydi türkiyeyle iran savaşa girse iran ordusuna katılirim diyen neyin sahtekarlığını yapıyosunuz?
bize bu toprakları bu cumhuriyeti emanet eden ulu önderimize edilen hakaretlerin cezası ağır olmalıdır.