bugün

araba pazarındaki artışı soran muhabiri yanlış anlayan karadenizli amcamızın verdiği son derece doğal tepki. arka planda karlı dağlar , montlu insanlar olmasına rağmen güneş gözlüğü takarak farkını bir kez daha yansıtmıştır. ne tıkırtısı ne sıkırtısı olandır aynı zamanda...

http://www.youtube.com/watch?v=2zFfeHepnGA
doğrusu budur.

(bkz: artiz ne arar la bazarda)
-araba pazarında bi artış var mı?
-artis mi? ne artisi? artis ne arar lan bazarda? ben 55 yaşındayım bize artis olarak gelmez müşteri diyerek gönüllerde taht kurmuş aslında kendisi o karizmayla başlı başına bi artis olan güzide abimizdir.
'artiz olarak bize gelmez o işler'
(bkz: çıkar şu üstündekileri ne dediğin anlaşılmıyor)
ağzına sokulan mikrofona attığı endamlı bakışı, müthiş bıyıkları, gözlüğü ve şapkasıyla oyunculara taş çıkartacak müthiş kinayeli 'artiz ne arar la bazarda'sıyla beni beni benden alan karadenizli dayının baya sükse yapmış internette dolaşan videosu.

jeton düştükten biraz sonra şöyle bir cümle ediyor kendisi arada, ilk izlediğinizde anlamak için ileri seviyede türkçe bilmek gerek gerçekten:
'geliyan soğuğu yiyan akşama kadagdfgh geçip gidiyan eve.'

ee artiz sen kışın ortasında deri ceketi çekip, o gözlüğü, artiz şapkanı takar çıkarsan bazara yirsin soğuğu tabi.*

(bkz: artiz mi ne artizi artiz ne arar la bazarda)
türkçemize nararlabazardamak diye bir fiil katmıştır bu amcamız. oto bazarında artist olmadığını söylerken kendi artis olduğunu unutmustur.
- hayırlı günler.
- hayırlı günler efendim.
- oto pazarında bir artış var mı geçen haftaya oranla?
- artis mi? ne artisi? artis ne arar la bazarda? ben öyle bir şey görmedim, ben ellibeş yaşımdayım. biz aa-araba alışverişi için geliyo buraya. artis olarak bize gelmez o işler.
- ben anlamadım, ne olarak?
- aa-araba alışverişi.
- artış var mı diyorum.
- haa artış mı diyosun...

gözlükler, duruş falan fevkalade. artiz ne arar la bazarda?
röportajı yapan elemana brutality çeken bir amca repliğidir.

öyle ki elemanın sesi soluğu kesilir ve o an sadece amcadan dökülen inci tanelerini toplamaya çalışır zihninde...

yalnız dayının gözlükler on numero.
ne tıkırtı var ne sıkırtı var diyerek çoğu kişiyi gülme krizine sokan karadenizli halk kahramanının bir diğer güzide sözü...
ankara nın yerlisi olması muhtemel olan bir amcanın sözleri olabilir.
yanlış anlama combo'su yapan amcanın aforizmasıdır. duyulduktan sonra benimsendiğine ve x mi ne x'i x ne arar la bazarda şeklinde bokunun çıkarıldığına şahit olunmuş, yine de gülünmüş, gülünmüş ve gülünmüştür. ayrıca karadeniz çocuğundaki birtakım a priori bilgileri de öğrendiğimiz amcadır bu sözü söyleyen.
ordu'lu bir amcamızdır. hemşerimdir. komiktir.
(bkz: ordunun darbe planları)
(bkz: ordu siyasetten çekilsin)
orjinali "artiz mi ne artizi artiz ne arar la bazarda" olan sözcük öbeği.
pazar da yapılan röportaj sırasında çıkan komik diyalog.

-efendim araba pazarında artış var mı?
+artiz mi ne artizi artiz ne arar la bazarda

http://www.facebook.com/v...v=357973468904&ref=ss
bunu diyen bunu da dedi,

(bkz: ne tıkırtı var ne sıkırtı var)
son bir haftadır durup durup kopmamın nedeni olan video. amcam karikatür gibi.

ayrıca replikleri paha biçilemez ve sözlük içi kullanılabilir.
(bkz: x mi x ne arar la bazarda) kalıplı entryler etkili olacaktır.

(bkz: bize artiz olarak gelmezler)
ne zahmet ettiniz yahu;

(bkz: artiz mi ne artizi artiz ne arar la bazarda)
(bkz: orduca)
işte o amca,

http://www.facebook.com/v...v=376502771683&ref=nf

gençlerle söyleşi yaparken.
aynı vidyodan;
(bkz: ne tıkırtı var ne sıkırtı var)
bir youtube fenomeni. (bkz: bir amcanın yakarışı)

buna benzer benzetimler silsilesi de getirmiş videodur. olsun. yine de hoştur.
yaz aylarından bu yana, arkadaş ortamında gülmekten öldüğümüz, her sözünü, kelimesini, vurgusunu bildiğimiz adam. köksal amca. sen bizi güldürdün, rabbül alemin de seni güldürsün!

- hayırlı günler.
- hayırlı günler efendim.
- oto pazarında bir artış var mı geçen haftaya oranla?
- artis mi? ne artisi? artis ne arar la bazarda? ben öyle bir şey görmedim, ben ellibeş yaşımdayım. biz aa-araba alışverişi için geliyo buraya. artis olarak bize gelmez o işler.
- ben anlamadım, ne olarak?
- aa-araba alışverişi.
- artış var mı diyorum.
- haa artış mı diyosun...
yeni bir fenomen ordulu abimizden muhteşem bir röportaj. ilgili link yok ama yazın google a ve o muhteşem röportajı izleyin.
(bkz: artist mi ne artisti artist ne arar lan bazarda)
(bkz: Ne tıkırtı var ne sıkırtı var)
dayının gözlükleri beni benden almıştır.