bugün

yönetmenliğini emir kustrica nın yaptığı, başrollerini johnny depp ve jerry lewis in paylaştığı 1993 yapımı filmdir. müzikleri ise goran bregoviç tarafından yapılmıştır.
muhteşembir soundtrack'e sahip
muhteşem bir emir kustrica filmi.
türkçeye adı amerikan rüyası olarak çevrilmiştir.
bir kaç can alıcı sahnesi haricinde berbat ötesi bir flim.
hakkında tamamen zıt düşüncelerin yazıldığı ender filmlerden.
ismail aq sayesinde izlediğim ve çok beğendiğim film. hele o death şarkısı varya.. *
şarkılarıyla bizi bizden almış johhny depp' in yine döktürdüğü güzel film.
johnny depp in seksten sonra 3 sigarayı aynı anda içtiği filmdir. * * *
kaybedişler ve hala kaybedilmeyen umutlar, hayaller..ve johnny depp..
saf aşk her türlü çelişkiyi kucaklayıp, bagrına basar diye bağıran, güzel emir kustirica filmi..
"bana elmayla bisiklet arasındaki farkı anlatan birini okumanın ne anlamı var?
bisikleti ısırır, elmaya binersem, farkı anlarım.
fakat ne yapacağımı düşünmek, beni yapmaktan daha çok yoruyor."

diyen film.bence gayet haklı.
In the Deathcar
Dreams
Old home movie
TV screen
7/8 and 11/8
Get the money
Gunpowder
Gypsy reggae
Death
This is a film

şeklinde aşmış parçalardan mütevellit çok güzel bir film müziği albümüne sahip olan (goran bregoviç) film.
insan olmanın dehşetiyle görkeminin çok iyi anlatıldığı filmdir. ayrıca johnny deep bu filmden sonra böylesine bir performansı asla yakalayamamıştır.
Lili Taylor'ın çaldığı akordeonu görmek adına izlenesi bir film.
mükemmel bir film. Müziklerini goran bregovic yapmış ve mükemmel. Defalarca izleyebilirim ve müzklerini defalarca dinleyebilirim. Fish doesn't think because fish knows everything..
"ne işi var çölde balığın..?"

3 sa'niye..?

peki..
bana sanki müzikleri daha öncesinden hazırlamış ve oyuncular müzikler eşliğinde rollerini ifa etmişler gibi gelen film. ulan o tripler göz patlamalar da ne öyle. bu kadar mı sıkıcı ve yanlızlık hissine büründür insanı bir film? ve bize ters gelen, herhangi bir ortak payda bulamadığım duygu alamadığım yabancı film. *
1993 yılı berlin film festivali'nde emir kusturica'ya jüri özel ödülü kazandırmıştır.
amerikan rüyası
şöyle bir cümle geçer filmde:
"dog thinks; cow thinks,... thinks. but fish doesn't think. because she knows everything" ..
tüm filmi sadece 2 bilemedin 3 güzel aforizmayla idare etmeye çalışan yönetmen müsvettesi filmidir. emir abimizi bu şekilde tarif etmek bazılarına ters gelse de gerçekler işte.
(bkz: rüyaları hayallerinden büyük olana acımak lazım)
johnny depp ve lili taylorın muhteşem performanslar sergiledikleri, güzel ötesi, yüzlerce kez arka arkaya seyredebileceğim film. söyleyecek pek bir şey bulamıyorum hayranım filme. ayrıca emir kusturica nın depresyona girmesi sebebiyle çekimlerine üç ay ara verilip, sonra bitirilen 1993 yapımı filmdir.
(bkz: do you think it would be really bad if i kissed you?)
(bkz: fish knows everything)
hayat çok güzel deyip akşamına intihar eden lilitaylor bizi üzmüştür arkadaş.
fantazide sınır tanıma, bu bir emir'dir!

yudum reklamları gibi mübarek, her şey uçuyor. masa uçar da balık uçamaz mı? ("hem onların düşünmeye ihtiyacı yoktur, her şeyi bilirler.") ambulans uçar da elaine uçamaz mı? şaşırakaldım. "aklımın iplerini saldım." keşke ilk yarısındaki heyecan, ikinci yarısında da devam etseymiş dedim. musikiler gheorge hagi gibiydi. goran'a selam ettim.
bi sahne vardır,

johnny depp uyuyor arabada bir aralık uyanıp etrafına bakınıyor. dışarıda sürrealist bir tarz vardır. aynı tipte arabalar yanyana dizilmiş ama çubukların üstüne dizilmiş. bi adam var ağır ağır dolanıyor (?) düş mü gerçek mi? anlamak mümkün değil.

her insanın izlemesi gereken bir filmdir. en azından bu tarzı sevenlerin.