bugün

geometriden nefret edilme sebebidir.
not:geometrinin kendisini anlıyormuşum gibi birde anasını çıkardılar.
lisede verilen en kolay derslerden biridir. geçemeyenler için bunun bide anal olarak verileni vardır.
ygs 2012'de 2 soru çıkacak matematik konusudur.
bize lise sonda gösterilen dersti.

kopya vurgunu yaptıydık allahıma.
geometri' nin en zevkli olanı.
biraz ezber yanının olmasına karşın geometriyi çözen insanın analitik geometriyi yalayıp yutması gerekir. kendimden biliyorum alırdım elime esen soru bankalarının rehber testlerini hepsini çözer sınava girerdim öss geometride ful çekmiştim bu sayede.
hoca tahtada dersi anlatrken ox- oy demesiyle hepimizin zevke geldiği derstir.
evreni bir düzlem ve ortasını da merkez alarak rakamlar yardımıyla her noktanın yerini gösterebilen bir sistemdir.
geometrinin yüz karasıdır, geometri mis gibi görüş yeteneği ve zeka geliştirirken bu sadece ezber yeteneğini gereksiz yere zorlardı ki 5 6 tane formül dışında bir şeyi olmayan gereksiz derstir.
insana gerçekten analitik düşünmeyi öğreten, matematiğin en zevkli ve yararlı konularından birisi. genellikle günümüzde birkaç dandik ve ezberci formül ile servis yapılmaktadır ancak bu şekilde öğretmek en başta dersin bizzat kendi mantığına terstir. adı üstünde, analitik, geometri.
Görmeden önce neey analitik mi çok karışık gözüküyo diye tepki verilen ama daha sonra inşallah en çok ondan çıkar dedirten matematik dersidir.
formul ezberlenmeden calisilmasi gereken ders.
lisede en eğlenceli dersti. ondan sonra da trigonometri gelir. aslında o gereksiz bellediğiniz formüllerle geometride çözülmeyecek soru yoktur. ama pratiklik açısından elbette aynı şeyleri söyleyemem. bu dersler inek dersleridir. formül ezberleyeceksin , başka çaren yok.
geometriyi cebirsel ifadelerle irdelemesi gereken ders.
amaç: öğrenciye 'analitik' düşünce yapısının kazandırılması.
ancak formülleri bilmeden bir halt yapamazsın, haa desen ki ben formül ezberlemem, ispatlarım nereden, hangi formül neden geliyor bulurum.

cık, işte bu sadece doğrunun analitiğinde işinize yarar. * * * işin içine çemberin analitiği girer sonra.hımm dersiniz, ezbere hayır, ispat yapalım.az biraz karışır kafanız ama yine yolundadır her şey, ta ki bir sonraki evreye kadar.
ve son evre * konikler girer devreye. parabolün, hiperbolün ve elipsin analitik incelenmesi. artık eski heyecanınız, hevesiniz yoktur.ne siz merak edersiniz ispatını, ne de hocalar yanaşır buna.ezberlersiniz ama lanet olsun ki onlar sadece tanımdır.peki ya teoremler, sevgili hocanız onu size ''ödev'' bırakır. tüm ispatlar size bırakılır.
üstelik bu daha analitik1 dir.analitik geometri2 de göreceğiniz bir şey kalmamıştır size göre, 1. boyuttan 3. boyuta kadar her şeyi bitirmişsinizdir çünkü.kaç boyuta kadar yolu var kestiremezsiniz. * * *
1 günde 0 dan başlayıp bitirdiğimdir.**
ayrıca sıkıntısı olanlar açın kitabı konu konu ilerleyin. sıkılınca durun. dışarı çıkın ve hava alın. sakın ama sakın bilgisayarı açmayın. ta ki konu bitene dek.
soruları genellikle amelece çözülmek zorunda olan derstir. geçen seneden aklımdan kalan en önemli boyutu bu. hele ki doğrunun analitiği. aman allahım. bir de noktanın doğruya göre simetriğini bulmak vardı, bir iki pratik yol dışında 3 kere denklem çözmek zorundaydık. şimdiki gençler zeki tabi, bilemiyorum nasıl oluyor. *
öğrenim hayatının 11 yılı süzme olarak gezen birinin bile, lise son sınıfta insanların denemeye üşeneceği soruları çözebilmesinin mümkün olduğu derstir.
(bkz: kendimden biliyorum)
iyi derstir. bir iki formülle halledilebilir. çözülebilitesi mümkündür. soru bankası şart.
insanın içini sıkan darlandıran derstir.* *. * *
hayatım boyunca matematik okuduğum halde hiç sevilemeyip hiçte uğraşmaktan zevk almadığım iğrenç ders. geometriyle başedemezken analitiği de nedir ya? *
bugün itibariyle fazlasıyla nefret ettiğim derstir. özellikle de çember analitiği konusu çok kasıcıdır.
lisedeyken adını anal diye kısalttığım ders. normalini söylemek zor geliyorsa demek ki böyle şeylere yöneliyorduk.
üniversitede sözel bir bölüm istememe rağmen en iyi şekilde yapmam gerekmektedir. lanet ettiğim derslerden biridir.
anal. geometri şeklinde kısaltılması manidar olan derstir yoksa derttir mi deseydim?
sinavlarda 90'in altinda almadigim lise dersi.