bugün

yaşayan ama ottan bir farkı kalmayan,bir zamanlar idealleri için çabalayıp umutsuzluğa düşünce oluşan durumdur
güneşli ya da yağmurlu, her gün kapkara bulutlara uyanmaktır.
bitse de gitsek havasında yaşamak
daha önceden belirlenen amaçların birer birer hüsrana dönüşmesiyle istemdışı oluşur.
artık ne yeni bir amaç belirleyecek hayal gücü ve inanç, ne de sunulan küçük amaçlar (okul, dersler vb.) uğrunda çalışacak takat vardır. uyku en yakın arkadaş, gündüz en büyük düşman, gülüşler tiksinti verici aktivite haline gelmiştir. sigara, alkol derdi en iyi anlayan ama çözüm üretmeyendir. bir sigara daha, bir bardak daha, uyku ve bilgisayar kelimeleri günü tanımlamak için yeterli bir konuma gelmiştir.
yaşamak değildir, idare etmektir.
stressiz mutlu bir hayat yasamaktir ama kisa vadede.
olsa olsa dönemsel birşey olabilir. hiçkimse bütün ömrünü amaçsız yaşayarak geçiremez, çünkü hayatın bizzat insanlara yönelik amaçları vardır. elbet birşeyler çıkar da bu amaçsız kişilerin sebeplere bulanmasını sağlar. hayattan tamamen kopmak için kişinin gerçekten ölmesi gerekir.
uğruna yaşanan amaçların bi anda anlamsız gelmesi.. herşeyin illa ki bi anlamı olması gerekmediğinin anlaşıldığı gün yaşanılan duygu..
kimi zaman gerekli eylem.
kazancakis'in 'hiçbir şey ummuyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm' diye beyan ettiği durum.
uzun vadede hic bir planı olmayan, gunu kurtarmak icin yasayan neden yasıyorum ki sorusuna cevap aramadan yasama, bazen depresyona giris sebebi bazen de icinde buldugu duruma gore hareketlerini belirleyendir.
önünü görememektir, geçmişle yüzleşememektir ve sadece ... yaşamaktır.
bazen güzel gelir insana ancak her seferinde bir amaca sahip olur insan .
(bkz: hiç bir şey olmicam sadece yaşıyorum)
(bkz: kafa nereye biz oraya)
genelde insanın farkına varamadığı bir olgudur farkına varsa zaten amaç edinir ama adam amaçsızlığının farkında değil.
yaşama amaçını kişiye odaklamak, yapılan yanlışların başında gelir. sevgiliye veya aileden birisine, yakın dostına vs. odaklamak herşeyi, onun üstüne planlamak hayatı. gidinc ölünce vb. kişinin kendi amaçını yitirme durumudur.
amaçların yaşama zorunluluğu karşısında uydurulmuş yalanlar olduğuna inanarak, hayatı hiçbir kalıba sokmadan yaşamaktır.
Hayatın bütün tatlarından kanser olmuşcasına zevk alamamaktır.
umutsuzluktur, mutsuzluktur, tutunulacak son dalın da kırılmasıdır.
(bkz: standart)
depresyon sebebidir.
depresyonun sonucu da olabilir.
Çok idealist ve amatör ruhlu insanın kendisiyle çok alakasız bir hayata hasbelkader düşmesinin sonucudur.
sahibi olmayan bir uçurtmaya benzer. rüzgar nereye, sen oraya.