Kısa ve uzun vadede hiç bir amacı olmayan benim, şuanda yaşadığım durum.

Hiç bir şeye motive değilim, hiç bir şey uğruna savaşmıyorum. Araba mı?ev mi? uğruna akıtılacak tere, emeğe değmez. Böyle yıpranmadan, gelecek kaygısı gütmeden yaşayıp gidiyorum. iyi mi yapıyorum bilmiyorum.
uçuk hayallerin sonunda hayatı heba etmektense tercih edilebilecek bir yaşam formatı.

kısaca günü yaşamak diyelim biz buna. biraz irdeleyelim, şimdilik 9 madde yazdım:

1- kul hakkı yemez diye düşünüyorum. amaç olmayınca bir ön sırayı haksız yere kapmanın manası yoktur gözünde.

2- ulaşılmayacak noktaları hayal edenlerin günün birinde (belki hayatına kıyacağı gün) çok büyük hayal kırıklığı yaşama ihtimali sıfır.

3- ortalama insan ömrünü 70 yıl dersek, ekmek parasını kazanmak haricinde pek bir şeyi dert edinmeyeceği için ömrünü sağlıklı geçirecektir. gereksiz gere sinir olmayacak, midesi ağrımayacaktır. bilim gösteriyor ki çoğu hastalığın sebebi stres.

4- takacağı pek bir şey olmayacağı için neşeli olacak ve çevresindeki insanların yaşama sevincini artıracaktır. suratsız insanlarının günümüzü nasıl mahvettiklerini bir düşünün.

5- zamanın kölesi değil efendisi olacaktır. bir şeyler için geç kaldığını düşünüp panik içinde ne yaptığını bilmeyen insanlardan olmayacaktır.

6- amirlerinden bir beklentisi olmayacağı için yalaka olmayacaktır. eğilmeyecek ve başı hep dik gezecektir. kimsenin karşısında el pençe divan durmayacak insanlık onurunu ayaklar altına almayacaktır.

7- amaçsız olduğu için yalana ihtiyaç duymayacaktır. neyse odur onun için. yalanlarla birilerinin hayatını karartmayacaktır.

8- ihtiyacı dışında bir şey almayacağından kresi kartı borçunun altında ezilmeyecektir. kazandığı kadar borçlanacaktır en fazla.

9- beklentileri yüksek olmadığı için karnı tok olacak, kimseyi dolandırmayacaktır. sahtekarlık yapmayacaktır.
Amaç ararsın. insan amaçsız ya da hayalsiz yaşamaz.
(bkz: ölmek için yaşamak)
Bir yere varmak için değil, yol almak için dolaşıyorum sözünün yaşam bulmuş hali.
Ufacık bir beklenti, bir istek bile olsa bizi hayata ve geleceğe bağlayan bir amaç vardır ve olmak zorunda. Amaçsız yaşamak boşluk, anlamsızlık hissi verir. hedef yoksa, edinemiyorsan, bir şeyi başaracağına dair inancını kaybetmişsen depresyon gelecektir eninde sonunda.
Amaçlı yaşadınız da ne oldu?
intihardan bi önceki safha.
Hayatta birçok kişinin günümüz şartlarının zor olmasından dolayı günü yaşamayı, daha doğrusu günü zor bir şekilde yaşamaya mecbur bırakılmasından dolayı yaptığı eylem. O arada derede ileriyi düşünüp amaç belirlemeye çalışsa bile ortamların elvermemesinden desteklenmemesinden mecbur kalınan durumdur. Sürekli bir engel çıkması hayat şartlarının yeterince zor olması yetmezmiş gibi insanlığın da gittikçe kötüye gitmesi birer etkendir.
normal olandır amaçlar insanlığı mutsuzluğa götürür. ama amaçsız yaşamak diye bir kavram amaç kavramından önce keşfedildiğinden herhangi bir kitabın satır arasında bile bir amacınız olmalı düşüncesi aşılanır insanlara. gündüz dışarıda dolanıp iletişim kuran bir insanın akşam evine gelip de bilgisayar başında oyun oynarken kafasında amaçlar yoktur soyunu devam ettirmek dışında. ama bu insan hayatından zevk aldığı için daima kıskanılır. bu da kültürlü insanın öğrendiklerini koyacak bir yer bulamayıp başkalarını çekememesinden kaynaklanır.
karanlık gecede balkonda otururken, sokak lambasına gözünüzü dikip "gündüzleri bi sike yaramasa da bunun bile bir amacı var" diye düşündürür.
amaçsızca yemeye benzer.
adam gibi yaşamaktır. amaçlarını kravat iğnesiyle tasma gibi kendine bağlayan idealist kölelerden farkını ortaya koymaktır.
idealler arasında kaybolmak yada idealsiZ, her şeye alışarak yaşamaktır, etkisiz eleman olmaktır bir nevi. Yoldan ziyade, yolcudan ziyade yoldaki taş olmaktır.
daha önce taşa takılıp düşenler sizden nefret ederken, bazıları alıp sizi koleksiyonuna katabilir. Genelde sadece yanınızdan geçerler. izlemekten keyif alamayanlar böyle olmasın, çok üzülürler.
Dolu yaşadınızda ne değişti sorusunu beraberinde getirir.
bomboş yaşamaktır.
bazen çok zevkli bazen de çok sıkıcı olabilir çünkü sıkıntılara direnmenizi gerektirecek bir amaç yoktur.
yaşama tutunacak motivasyonunuz olmaması anlamlandıramamanızdan , anlamlandıramamanız ise kafanıza göre yorumlayamamanızdan , yorum yapmaktan çekinmeniz ise ... e bunu da bulmak size kalmış *

sahte bir gülücüğün beni mutlu etmesi neden benim için bir motivasyon olmasın ?
bu aralar ki yaşama tarzım diyebilirim. sanki yarın yok ve dün de hiç olmamış gibi.
aslında bazen sadece diğerleri için olağanüstü şeyleri amaç edinmektir. birçoğuna göre tembelliktir, şımarıklıktır. istediğim gibi yaşamak istiyorum sadece, mutlu olmak amacındayım, çok mu şey istiyorum?
havalı bir meslek sahibi olup, kazandığı parayla saygın olan, birilerinin yönetimi altında çalışan olmak istemiyorum, her sabah 8'de kapalı bir kutuya girip, anlamsız şeylerle vakit geçirmek istemiyorum, ben güzel bir araba sahibi olmak istemiyorum, ben çok pahalı kıyafetlerim olsun istemiyorum. sadece güzel yemekler ve içkiler içmek istiyorum ben, anlamak, öğrenmek istiyorum insanı, hayatı, dünya'yı, sevmek, sevilmek, sevişmek istiyorum. çok mu şey istiyorum?
lütfen beni rahat bırakın, tüm sorumluluklarınızı üzerimden alın, paranızı da alın, emeğinizi de, siktir edin beni.
sahibi olmayan bir uçurtmaya benzer. rüzgar nereye, sen oraya.
Çok idealist ve amatör ruhlu insanın kendisiyle çok alakasız bir hayata hasbelkader düşmesinin sonucudur.
depresyonun sonucu da olabilir.
depresyon sebebidir.
(bkz: standart)
umutsuzluktur, mutsuzluktur, tutunulacak son dalın da kırılmasıdır.