bugün

maliye bakanlığı nin müthiş operasyonu sonucu! 19 mayıs 2007 galatasaray fenerbahçe maçı nda satış yapan büfecilerin fiş ile satış yapmadıkları tespiti sonucu oluşan durum. tff nin de devreye girmesiyle en az 6 maç ceza alır diyorum bu abimiz. ancak tahkimde 3 maç sadece su satmama kararı ile yırtabilirde! hatta extra katkı olsun diye biraya izin bile çıkabilir,bir nevi ödüllendirme yani? hay allahım ya sen nelere kadirsin!
olayı hatırlayalım:
- hemen 2 koli su su ver bana! buda parası!
- abiiii dur ya, fişini almadın?
- *
budur!
(bkz: yok ebesinin ali sami si)
edit: serbet çağrışım.
çok da garipsenmemesi gereken bir durumdur. sadece o büfeciye değil, fiş vermeyen bütün esnaflara uygulanması gereken uygulamadır.

örneğin o fişi vermeyerek sattığı otuz bin adet suyla devletimiz (kaba bir hesapla 0.50 x 0.18 x 30000 = 2700) 2700 YTL gelirinden olmuştur. üstelik bu para maliye bakanının cebine de gitmez gün gelir su olur, gün gelir yol olur vatandaşa hizmet olarak döner. hiç de taşşak geçilecek bir durum değildir.

sucu da alsın cezasını, galatasaray spor kulübü de, benim hatam varsa ben de ödeyeyim bedeli, bundan daha doğal bir şey olamaz.

edit: sanırım insanların isyanı 19 mayıs akşamı yaşananların tek suçlusunun büfeci olarak ilan edilmesine. işte o da bizim ayıbımız ya, şimdi sucuya ceza kesilmeseydi, kimse bunu konuşmuyor üzerinde durmuyor olacaktı. ha devlete giren girmiş kimin umrunda...

bir örnek teşkil etmesi açısından güzel bir uygulama
gerçek suçlunun* nihayet bulunmasıyla gerçekleşen durum.
kaç senedir maçlara giden biri olarak, yaptığım onca alışverişin hiçbirinden sonra fiş almamamı aklıma getiren durum. (bkz: yanlış tabi ama) (bkz: üç nokta)
stadyum da büfeci iseniz ve sizde taraftarsanız mümkün olmayan hadisedir. stadyumda ki * 15 bin kişi fırsat bulduğu devre arasında ve maç sırasında kuyrukta bekleyecek, su alacak,büfeciden bir de fiş isteyecek? arkadakilerde seni ham yapacak, olay budur. *
o gün sattığı suyun parasını şimdi cezaya yatırır.
her yerde olduğu gibi devletin gücünün yettiğine karşı harekete geçmesidir.