bugün

su götürmez bir gerçektir. her yüz aleviden bir tanesi* akp ye oy veriyordur.
tabi akp nin genel başkanı çorum da çıkıp ebussuud efendi sizinle gurur duyuyor derse böyle olur..
alevilerin bilnçsizliğini ve hayırsızlığını gösterir. insan allahtan korkar be!
DiĞER TÜM YURTTAŞLARIN YAPMASI GEREKENi TOPLUMUN GÖZLERi ÖNÜNE SÜRMESi.
alevilerin bir kısmı akp ye oy vermektedir.
bbp ye oy vermemeleri kadar doğaldır. garip olan chp deki ısrarlarıdır.
çok azı akp'ye oy verir. haklı bir önerme, genelde sol partilere oy verirler. benim yakınlarımda öyle, alevi oldukları için akp'nin yaptıklarını beğenselerde, genede diğer sol partileri kendilerine bir güvence olarak görürler. korkarlar ve bu korkularında haklıdırlar, zamanında muhafazakar kesim alevilere karşı defalarca saldırılarda bulunmuştur. sivası maraşı, çorumu, gazi olayları onların bu şekilde düşünmelerine neden olur. aslında bu olayların akp ile alakası yoktur ama aynı zihniyetin devamı olarak düşündükleri için, akp'ye ön yargılı yaklaşırlar.

bu arada akp'li millet vekillerinin alevilere karşı ön yargıları olduğu bilinen bir gerçektir. bu durum değişt mi değişmedi mi bilmem ama en azından geçmişlerinde ki siyasi konuşmalarından çıkan sonuç budur.

kemal beyi severler mi diye soracak olursanız, benim adım hıdır olanı budur sözü bu durumu çok güzel açıklar.

edit: atatürk faktörünü unutmamak gerek. alevi inancı için atatürk bir dönüm noktasıdır. akp'nin noksanlarından biri de bu mevzudadır.
laik düşünme ve yaşama tarzına sahip oldukları için bütün aleviler tıpkı ben gibi onun için akp ye oy vermeyi kendi yaşam ve zeka düzeylerine hakaret sayıyorlar.
aleviler çağdaş ilerici bir toplumdur genelde okuyamayanları bile kendini geliştirmiştir elinden geldiğince...

camiye gitmiyor diye yıllarca atılmayan iftira kalmadı bu topluma şimdi caminin en büyük savunucusu akp'ye mi oy vericekler.
çünkü chp nin başında bir alevi var.
akp'nin, aynen izmir gibi kafaya taktığı, ancak anlayamadığı için çözemediği sorunudur.
2011 türkiye'sinde anlam veremediğim durumdur. akp yerine chp'ye oy verirler. ne yazıktır ki, chp'nin dersim katliamı gibi bir devlet politikası vardır. bunu da göz ardı eder aleviler.
bu coğrafyada aleviler yönelik biyolojik ve kültürel imha politikaları akp nin temsil ettiği zihnitetçe gerçekleştirimiştir.Aleviler de buna karşılık sağ-muhafazakar partilere mesafeli yaklaşmıştır doğal olarak.zaten kendini bilen insan akp ye oy vermez.

(bkz: akp ye oy veren bizden değildir)
dersim olaylarına rağmen chp'den başkasına oy vermeyenler için normal bir tutum. demokrasi bu, saygı göstermek lazım.

buna benzer bir de şu vardı; dünya üzerinde saddam'dan sonra en çok kürt öldüren apo'ya tapınanlar...
alevi olmamama rağmen alevileri daha çok sevmeme neden olan davranıştır.

"kafasına sıçan kuşu şansa yorup, sayısal kuponu alan toplumun; ağzına sıçan insana olan aşkına şaşırmamak gerek."

Alevi diye ayıran adam da akp ye tabii ki oy veriri aynı zihniyet değil midir ?
troll uydurmasıdır.ya alevi nüfüs az yada iddia yalan. zira chp sünni oy almıyor mudur, chp nin aldığı oy ortada, chp'nin oylarından en azından bölgesel hesaplarla sünni oy kısımlarını çıkarırsak kalan oy miktarı bu yalanı ortaya çıkarır.
alevilerin birçoğu chp ye oy vermektedir ve bunun sebebi de chp nin giderek "alevi" bir parti haline gelmesidir.

(bkz: kemal kılıçdaroğlu)
alı balkız türkiye'de 20 milyon alevi var demişti, chp'nin de aldığı oy ortada olduğuna göre yalan yanlış bir önerme.
alevilerin akp'ye bir kez şans verip, akp nin bunu değerlendirememesi üzerine, alevilerin akıllarının başlarına geldiğinin göstergesidir, haziran da geçerli olacak durumdur.

(bkz: alevilerin akp ye oy vermeyecek olması)
siz olsanız;

- ana muhalefet partisinin liderinin alevi kimliğini bir ayıptan bahseder gibi sürekli gündeme getiren bir genel başkana sahip partiye oy verir misiniz?
- sivas'ta alevi vatandaşları yakan şerefsizleri hapisanede ziyaret eden bir partinin eski kadrosunun şimdiki partisine oy verir misiniz?
- çorum'da, maraş'ta, sivas'ta birilerinin gazına gelip asan, kesen zihniyetin sımsıkı bağlı olduğu partiye oy verir misiniz?
- sünni çoğunluğun temsilcisi diyanet işleri başkanlığı süper lüks camii yaptırırken, cem evlerini ibadethane kabul etmeyen partiye oy verir misiniz?
- yalandan bir alevi çalıştayı hazırlayıp, muharrem ayında alevi kültürüyle ilgili yayın yapıldı diye bir partiye oy verir misiniz?
- zorunlu din derslerinde emevi müslümanlığı çocuklarınıza zorla dayatılırken, tek başına iktidar olan bir parti kılını kıpırdatmazsa, o partiye oy verir misiniz?
- fener rum patrikhanesi için bin takla atılırken, sen sinod meclisine üye yapmak için dayatılan isimler türk vatandaşlığına alınırken, ruhban okulunun açılması için zemin yoklanırken, alevi nüfus için neredeyse kılını kıpırdatmayan bir partiye oy verir misiniz?

ben de olsam vermem.
Alevileri daha çok sevmeye sebep olan durumdur benim için.
veren var hikaye uydurmayın akp her kesimden oy alan bir parti ben biliyorum hem alevi olup hemde akpye oy veren kişileri.

ama tabi aleviler de ayrı ayrı bazıları dinle, müslümanlıkla alakası olmayan alevilik adı altında saçma sapan işler yapan siyasi kukla olmuş örgütlerdir. bazıları da var ki orucunu da tutar namazını da kılar.
alevilerin çoğu chp'ye atıyor. mhp'ye atanları bile çok. hatta doğu alevilerinin bir kısmı da hdp'ye atıyor ama yine de akp'ye atan büyük bir alevi kitlesi yok.

alevilere 7 24 küfredip bindiren, onları küçümseyen, onları yuhalatan birinin alevilerden oy alması da elbet beklenemez.

(bkz: cemevi cümbüş evi)

(bkz: artık dedelerden talimat alma devri bitiyor)

(bkz: alisiz alevilik diye bir şey çıkardılar)

(bkz: biliyorsunuz kendisi alevi)

(bkz: yahu o zaman niye camiye gitmiyorsunuz)

edit: alevi değilim ama adamlar oy vermemekte haklı.
yapacakları son şeydir.

çünkü biraz yakın tarihi takip eden herkes sivas katliamını, bu katliamdan sonra katillerin avukatlığını akp kurmaylarının yaptığını bilir.

ayrıca hümanizmi ilke edinmiş bu insanların ayrımcı bir dil kullanan, kadına, insana sakat bir bakış açısıyla bakan bir partiyle hiç mi hiç işleri olmaz.
Asla ve aslla onlara oy moy yok, insaşşah sönecek o ampüller. Oyum dürüst olduğuna beni inandıran Kemal'e
(bkz: akp nin çok da sikinde)