bugün

yanlı bakış açısı ile inanmayana antipati oluşturacak bir tanımlama söylemi. şayet maksat dine hizmetse, inandırmak istiyorsan empati kuracaksın. adam zaten inanmıyor, sen bir de inanmıyor diye neredeyse adamı ezik gibi tanımlıyorsun. yavrucuğum, şekerim, hayatım*, birazcık empati... islam sevgi dinidir. hoşgörü dinidir. değil mi ama...
hemen demagojiye bas vuran insandir. "inanmiyor musun" sorusuna "inanmamaya inaniyorum" der. sanki bi' bok olur oyle diyince.
evrim teorisine inanan insandır; yaradana değil, evrimleşerek büyüdüğüne inanır..
"toprak ve suyu karıştır birazda şundan ha az kalsın unutuyordum biraz da bundan. oldu. al sana adem."
demiyoruz tabi.
"ama kardeşim eğer bilime inanmıyorsan saygı göster bari biraz değil mi" dedirten insanın sarf ettiği sözler
(bkz: parayla imanın kimde olduğu belli olmaz)
alemlerin adamına inanan insandır.

(bkz: küçük enişte din öğreniyor)
kafirun suresinde açıklanmış olan durumu abartmak ve inanç özgürlüğünü anlamamak sonucu oluşan merakla kurulan tamlamadır. ister inanır ister inanmaz çocuğum dert etme sanane. sen kendi inancınla uğraş bakalım sen ne zaman bırakacaksın değilmi? belli olmaz bu işler diye bilgilendirilesi insanın isyanı.
allah hidayet versin diyebileceğimiz insandır... hem inanmayıp hem de karalamaya çalışıyosa aslında var olduğunu biliyodur inanıyodur varlığına ama işine gelmiyodur ona ibadet etmek...
yoksa kim olmadığına inandığı bişeyi karalar...
dinsiz imansız demekle, zorlamakla, dövmekle falan kafasında en ufak bir şüphe varsa "allah var mı yoksa?" diye, onu da kaybedecek insandır. hz. muhammed (s.a.v) kimseyi zorlamamıştır? kendisini taşlarlarken islam düşmanları, cebrail gelip "istersen allah'ü teala iki dağı bir edip, bunları öldürecek." dediğinde, dünyanın en güzel ahlakına sahip olan peygamber onların ölmesini istemeyip onları affetmiştir? bazı kişiler gidip milleti ateist diye bilmem ne insan yerine koymuyorlarsa, kuran-ı kerim'i açıp okumalıdırlar (ama türkçesini, anlamadığın dilde okuma). sonra hadislere bakmalılar biraz. ondan sonra dışlamaya, küçümsemeye devam edebilirler burda eğer yapabilirlerse. hakaret falan da edebilirler elleri değmişken.
alemlerin rabbinin ona verdiği akılla kendi doğrusunu yakalamış, saygı duyulası insandır.

eksiyle gelen edit: sözlüklerin efendisi size eksi butonu koydu diye eksilemeyin, aklınızı kullanın aklınızı.
kendine inanmayan insandır. aynı zamanda gördüğüne inanmayandır. insan mıdır o da tartı$ılır. çünkü insan dü$ünen bir varlıktır.
uçakla seyahat etmesini tavsiye etmek istediğim zatı muhteremdir. sen 28000 fit yükseklikten bir aşağıya bak da o zaman aklın başına gelir belki. ben istanbul dan izmir e giderken uçakta aşağıya bakim dedim, "aman yarabbi " dedim istem dışı. allah söyletiyor ya da söylettiriyor.
annesine inanmayan insandır.
matrix den sonraki dünyada alevlerin çağıracaği insandir.
neye inanması gerektiğini bilmeyecek kapasiteye sahip, bilgisizliğe sahip insandır. en kötü ve en son ihtimalle zihni almıyorsa, inanmakla kaybedeceği bir $ey olmadığı için ya varsa sorusunu kendisine sormaktan aciz, ruhuna dü$man insandır.
güncel Önemli Başlıklar