bugün

çok sevdigim bir erkek ismi..

kuzu ya..*
izmir karşıyakada bulunan semt. atatürkün annesi zübeyde hanımın mezarı ve anıt kabri burada bulunur.
bir erkek ismidir. *. bu isimle alakalı cok olay olmustur vakti zamanında. alaybey aynı zamanda karsıyakada bir semtin ismidir. o semtteki hersey alaybeydir. alaybey tersanesi, alaybey ilkögretim okulu, alaybey pazarı vs vs. bu liste uzar gider ve babam alaybey askeri tersanesinden emekli ve karsıyaka alaybey semtinde oturuyorduk. *
bu yüzden bir cok karısıklık olmus vakti zamanında şöyleki;
efendim karsıyakaya ilk tasınıyoruz ev tutuluyor falan ama eve boya yapılması gerek boyacı evin yakınında annem gündüz gidiyor sipariş veriyor, sonra eve geliyor 2 teyzeme annem yolu tarif ediyor boyayı almalarını soylüyor.
neyse teyzelerim gidiyor * boyaları alıyorlar ama eve dönerken kayboluyorlar ve olaylar gelişiyor.
büyük teyzem= bt
kücük teyzem= kt
yaşlı amca=ya

bt: kız burdan mı gidecektik karıstı yollar *
kt: kaybolduk abla galiba *
ya: *evladım siz alaybeyin yabancısısınız galiba?
kt: yok amca alaybey benim eniştem oluyor!!!!
ya: ?'!+%&??

bu olaydan sonra yaslı amca ilk önce anlamıyor derken o esnada babam onların pesinden boyacıya geliyor nerde kaldılar diye adama durumu izah ediyolar ve olay tatlıya baglanıyor.
o yaslı amca ne oldu bu olaydan nasıl etkilendi bilinmiyor. bir sır perdesi olarak kaldı öyle hayatımızda. ama anlatır anlatır güleriz.*
Karşıyaka'nın nadide semtlerindendir eskiden oturmuşluğum olmuştur.
Dar sokakları pek meşhurdur. Acemi şöförlerin uzak durması gereken, karşıyaka'nın eski semtlerinden biridir.
oğlum olursa koyabileceğim isimdir. evimdir, ayrıca sokaklarında park yeri bulmak da zordur.
çok çok çok sevdiğim, sevilmesi gereken isim.
karşıyakada eski apartmanların ve dar sokakların bulunduğu semt, araba parketmek işkencedir, evler eskidir, balkonlar iç içedir balkona çıkıldımı uzansan neredeyse karşı apartmana değersin.
izmir Tersanesi komutanlığının bulunduğu semt.
benim oturduğum delikanlının bol bulunduğu semttir.
izmir büyükşehir belediye'sinin satışa çıkardığı fakat satamadığı vapurdur.
izmir'de bir semt.

sadece izban'da adını duyduğum, karşıyaka'ya defalarca gitmeme rağmen bir kere bile uğramadığım, hakkında bilgimin olmadığı semt.
sınırları içinde ikamet ettiğim semt.

izban ile denize yakın olma artılarının yanında dar sokakları insanı çileden çıkarır. hele birde arabalar üstüste park edecek duruma gelmişse vay halinize. ayrıca bu kalabalık yüzünden kaldırımdan yürüme kültürü diye birşey yok.
doğduğum semt. 30 yıl önce böyle değildi belki de, bebektim bilmiyorum. ama sonralarına ilişkin aklıma hep güzel hatıraları var.
şimdi de çok uzağında oturuyor sayılmam ama an itibariyle baktığımda ara sokaklarında arabadan geçilmeyen, 1.5 araba genişliğindeki sokaklarda geometriye inat 2 arabanın yan yana parkettiği, beton yığınlarının (gerçi bu binalar hep vardı) birbiriyle tokalaşıp öpüştüğü bir semt olarak görünüyor gözüme. yine de en azından karşıyaka'dır, sıfatı bile güzeldir.
görsel
eski türk topluluklarında şölen, eğlence resmi gösterilerde ve bunun gibi topluluklara gruba önderlik yapan kişidir. topluluk lideri.
günümüzden örnek verillirse gençlik kolları başkanı olabilir.
eskisi güzeldi be. karşıyaka semti.
görsel