bugün

çoğu kez ateizm ile karıştırılan, tanrının varlığının veya yokluğunun bilinemeyeceğini, insan aklının buna yetmeyeceğini savunan kişilere denir.
(bkz: agnostisizm)
bilinmeyene inanmamak.
(bkz: gnostik)
tanrının varlığını reddetmeyen ama varlığını kanıtlayan hiç bir şey olmadığına inanılan görüş.

(bkz: donnie darko)
tanrının varlığına veya yokluğuna inanmak için yeterli veriye sahip olmadığımızı kabul eden inanç. gerçekçi bir yaklaşım. bilmiyorum diyebilme cesaretinin inançta can bulması
bertrand russell hapise yolu düştüğünde gardiyan kimlik bilgilerini dolduruyormuş,işte
ad, soyad, ana, baba, iş, güç derken sıra dine gelmiş. russell '' agnostik '' demiş.
gardiyan bakmış : eh, sonuçta hepimiz aynı tanrıya inanıyoruz öyle değil mi ? deyiver-
miş. o sırada üstadın yüzünü görmek isterdim.
çe$itlenmi$ teen-slasher
çekmecelerinde güzel ve monoton
ayırdında hastalanmı$lığın ödünsüz
kötü aydınlığın hizmetinde oluyor
o kirletilmi$ beden sıvılarındaki tela$
ya da çok kararsız sebepler var
anla$ılmayı yorucu ve yalan bulan

geceyarısının beyni toptan tümör

küçük iskender - teklifsiz serseri'den..
sonuna kadar öyle kalmaz.

yaşamanın "bilme-bilinme" meselesi olmadığı anlaşılıyor bir yerde sanki. hayat boşlukları doldurabiliyor ya da. bilemiyorum yine de tabii!
tanrının varlığına daha doğrusu bir güç olduğuna inanan ama dinlere inanmayan bir düşünce biçimi.
c. darwin de din eğitimi almış bir bilim adamı olarak kendisinin agnostik olduğunu ifade etmiştir.
bilinemezcilerin yalnızca bir kısmını oluştururlar..çünkü agnostikler yalnızca tanrının var olup olmadığından emin değillerdir,bilinemezciler ise tüm varlıkların varlığından..
tanrı var mı yok mu sorusuna bir türlü cevap bulamayan kişiler bir bakımdan ateist.
agnostiklere gore tanrinin varligi veya yoklugu kanitlanana kadar, tanri vardir veya yoktur demek yanlistir.

cogu bilimadaminin kendini agnostik olarak tanimlamasina sasirmamak gerek...
(bkz: immanuel kant)
bildiğin zındık.
(bkz: charles bukowski)
belge var mı belge zihniyetidir.
iki cami arasında beynamaz derlerdi eskiler.
Maddi olguların arfında ve ötesindeki hiçbir şeyin varlığının bilinmediğine, şimdilik bilinemez sayılabileceğine ve özellikle de herşeyin yaratıcısı olan Tanrı'nın ve görünmeyen bir dünyanın, hakkında hiçbirşey bilmediğimiz konular olduğuna inanan kişidir.
ateizm ile uzaktan yakından alakası olmayan kişilerdir. ateizm'de "tanrı yoktur" düşüncesi katı bir şekilde benimsenmiştir. agnostisizm'de ise tanrı kavramının olup olmadıgı şüphelidir, "belki vardır belki de yoktur" düşüncesine inanılır, bilinemezlik hakimdir.
davranışlarını ödül-ceza sistemine göre değil de sahip olduğu özsaygısı doğrultusunda düzenlerler.
akıllı bireyin tercihi.
(bkz: bildigim tek sey hicbir sey bilmedigimdir)
tanrının varlığı ya da yokluğu konusunda ne içinde bir his, ne de elinde bir kanıt bulunan alçakgönüllü insandır. dinine en çok bağlı olan kişiler dahi,hayatlarının bir döneminde bu konuyu kafalarında evirip çevirme cesareti gösterdikleri anda agnostizme şöyle bir dokunur,sonra hızla kaçarlar.
bilinmezliğe inanılan bir tür inanç.

(bkz: ben bilmem thomas henry huxley bilir)