bugün

Hoşuma gitmedi. Türk dizilerinden başka ne beklenirki. Aşk, acı, fakirlik. Bi CSI:NY miz olmadı.
şahsın birinin (diziyi izlemediğimden tanımıyorum) emre aydın müziği eşliğinde eşya taşıdığı ve izleyicilere de bu durumda acı çektirmeyi umduğu dizi. ulan 4 senelik öğrenci hayatımda 50 sefer taşındım hiç böyle acıyan olmadı anasını satayım.
afedersiniz başlığı okuduğum zaman aklımdan 'ferihaya koydum' gibi saçma bi cümle geçti nedense.
(bkz: ne kodun la kafana)
Sen adını Feriha koyarsın. Başkaları gelir Ferihaya koyar. Hayat bu işte...
"götünüzü kurtardınız" lafının sansürlenmediği dizidir. tabi ki sevgili rtük bunun yerine kemal sunal filmlerindeki "eşşoğlu eşşek" lafını biplemeyi tercih etmektedir.
sayesinde zaten çöpümü kapıcı alsın diye bırakmak yerine kendim çöp kutusuna atma ve dairemin önünü kendim silme kıvamına gelmişken bu bölüm sonucunda da eğer bir gün taşınırsam eşyalarımı kendim sırtlayıp götüreceğim bu gidişle.

ayrıca; hande miydi neydi o kızın evinin salonu gibi bir konstrüksiyon ben ömrümde görmedim. o neyin nesiydi yahu. ve de o sahnede giydiği elbise. nereden aldı acaba? evet evet ceyda ateş reyiz bundan sonra. koray ne kadar dert babası olsa az.
ne hikmetse, çok zengin, çok yakışıklı, karizmatik, seksi olarak yutturulmaya çalışılan esas oğlanın -emir sarrafoğlu denen kişi- gerçekte son derece ezik görünümlü, katiyyen yakışıklı olmayan, karizmatikliğin yanından bile geçemeyen, itici bir çocuk olduğu dizi.
güya bütün istanbullu hatunlar peşinden koşuyormuş emir sarrafoğlu denen bebenin. duyan da, kıvanç tatlıtuğ sanacak adamı.
çok başarısız bir oyuncu seçimi yapmışlar.

koskoca dizide rolünün hakkını veren birkaç kişi var anca: feriha'nın babası ve abisi.
özellikle hande denen çakma sarışın, çöp bacaklı kızın küçük sırlar-ayşegül ayakları son derece bayık.

diziye gelirsek; dizinin bütün gerilimi feriha'nın yalanlarının "neredeyse" ortaya çıkması üzerine kurulu.
her bölümde mutlaka göt olmanın kıl payı eşiğinden dönüyor feriha. koskoca istanbul'da kusturucu tesadüflerle karşılaşıyor.
dizinin ismi feriha'nın yalanları olarak değiştirilse daha güzel olurdu bence.
ayrıca bu feriha tümden ruh hastası, ya da gerizekalı. kapıcı kızıyken, babası turizmci olan süper zengin kız ayaklarını ancak 5 yaşındaki bir anaokulu öğrencisi yapabilir, hatta o bile söylemez o kadar yalanı, o bebe bile düşünebilir "yalanım ortaya çıkınca ne bok yicem?" diye. kesin gerizekalı bu kız, başka açıklaması olamaz.

edit: feriha'nın abisinin emre aydın şarkısı eşliğinde hamallık yapması da ayrı bir hava katmış diziye.
ne desem bilemedim şimdi.
mantar gibi türeyen bir dizi hastalığının son ürünü.
bu ne mal dizidir! başka da birşey demek istemiyorum because: daha önce gerekli yorumu yapmıştım! buyrun:(#10906219) sözlerimin hala arkasındayım!
(bkz: değişen birşey yok)
(bkz: izlemeyin izlettirmeyin)
yıllardır türkiye dizilerinin geldiği noktayla pek alakası olmayan bildiğimiz klasik ama insanı bağlayan konusu olan dizi.evet itiraf ediyorum hala ferihayı görcekler diye böyle o anı izleyesim gelmiyo ama alışıyorum yavaş yavaş.
koymaz olaydılar sözlük.
ferihanın gerçek bir salak olduğunu anladığımız dizidir, sen sosyetik tiplerle takılacıksın ama kapıcı çocuğu olduğunu saklayacaksın, her gün taksiye biniyorum masalı uyduracaksın falan filan, kızım sen öküzsün sen malsın derler adama evet evet feriha mal!!
bir küfür başlancıgıdır.
(bkz: adını feriha koydumunun çocuu)
30 bölüm kadar feriha'nın yalanlarının ortaya çıkmayacağı dizi.

son bölümle ilgili

daha o komşu kadınla, otelin sahibi eşi gelmeden kesin onlar gelir, feriha kızım nasılsın der, o ayakla yırtar dedim. ve son sahnede onların otele girişi gösteriliyordu. merak etmeyin yırtacak feriha yine.
anlamış bulunuyoruz ki etilerde oturanlar sabah kahvaltılarını düğün kıyafetleriyle ve 15 cm'lik ayakabılarla yapıyorlar.
belki birçok kez söylendi ancak; türkiye'nin en klişe senaryosuna sahip, tırt dizidir.
bir eziklik dizisi.
kız fakir ama çok zengin arkadaşları var. nedense kopamıyor onlardan. yahu ben feriha yerinde olsam zengin şımarık züppe arkadaş edinmem bi kere. babamın kapıcı olduğunu da saklamam. kendime göre arkadaşlar bulur keyfime bakarım .

ayrıca vahide gördüm'ün yöresel ağız kullanması hiç hoş değil. çok itici . hiç beğenmedim.
Vahide Gördüm nedense çok abartılı rol yapıyormuş gibi geliyor bana.Replikleri sürekli ikiliyor üçlüyor hatta dörtlüyor , biraz önce de beş kez üst üste şükür dedi mesela.Neden bilmiyorum ama itici geliyor.
Ha bir de Vahide Gördüm ile Hazal Kaya gerçekten anne kız olsa bu kadar benzemezmiş herhalde.Ya da bana öyle geliyor.

Edit:Koray karakterine hastayım.Böyle kankam olsaydı keşke valla.
Annemin her seferinde beni " Ya bu kadınla (ferihanın dizideki annesi), kız (feriha) gerçekte de ana kız mı ne kadar çok benziyolar? " sorusuyla karşı karşıya bırakan dizidir efendim kendileri.
feriha her otobüse bindiğinde aarkada verilen acıklı müziğe bir türlü anlam veremediğim dizidir. netice de bu ülkede öğencilerin yüzde doksanı otobüsle seyahat eder. bu kadar acıklı göstermenin anlamı yok ki.
konusu acayip kısırdır. bir kere her bölüm sonu ferihanın yalanının anlaşılıyor gibi yapmalarına hiç gerek yok. burdan senaristlere sesleniyorum * türk filmi çevirmiyoruz burda. bir de inanılmaz mantık hatası: dizideki hande sürekli ferihaya cemiyeti, sosyeteyi anlatma derdinde. işte bu böyledir bu böyledir diye kıza ders veriyor resmen. seyirci ferihanın gerçek yaşantısının ne olduğunu bildiğinden garip karşılamıyor ama madem siz ferihayı maddi durumu gayet iyi bu camiadan biri olarak görüyorsunuz, kekleniyorsunuz, o zaman ne bu ferihaya bu tür şeyleri öğretme çabası. işte böyle şeyleri göz ardı ediyorlar ya cık sevmiyorum böyle dizileri ben. zaten tutmaz ki bu dizi. bir tek vahide gördüm ün oyunculuğu izlenir. kadının haydi diyişine hastayız .
sırf canım sıkılıyor diye açayımda bakayım dedim. dizinin geçen haftanın özetini gösterdiği kısımda başroldeki çocuk melül melül boşluğa bakıyor ve emrahın ses tonunda arkadaşına aşkın nasıl bi duygu olduğunu anlatıyordu kendince. O anda tiksindim o diziden (bkz: ıykkk) *
başrolde ki kızın performansının adeta çin malı pil gibi olduğu dizi , la insan da bi başka yüz ifadesi olmazmı yahu? koray 10 numara , cansu 10 numara , cansunun analığı 10 numara , ferihanın annesi 10 numara hande 10 numara diğerleri uzaktan kumandalı robot gibi hala ( gelişmemiş).
zenginlerin fakirleri hor görmesi, bütün ezikliklerini eve gelen temizlikçi kadınların üzerinde gidermelerini konu alan ezik dizi.
her karakteri ezik bu dizinin. feriha zaten eziğin önde gideni, sonra günce denen kız; zengin piçlerin aralarına alınmak için salak salak anlaşmalar filan yapıyor. bu kadar ezik, tek derdi zengin piçlerle takılmakmış kızın. böyle öğrenciler varsa üniversitelerde onlar bence ölsün zaten. çok mu amerikan gençlik filmi izlemiş senaristler nedir?

sonra emir denen, dizideki bütün kızların vermek istediği bebe.
nasıl bir şeydir o lan? bildiğin öküzün, malın, bönün teki. yani, bir dizideki başrol oyuncusu kız ve erkek bu kadar kötü seçilebilirdi. zaten dikkat ettim de, ne feriha'ya, ne de o bebeye çok fazla sahne yazılmamış. bütün diziyi hande, feriha'nın annesi, koray vs. sırtlanmış durumda.