bugün

entry'ler (1422)

yazarların en çok özlediği insanlar

amcam.
bir gün otururken "gel bu akşam amca yeğen bir rakı sofrası kurup sabaha kadar sohbet edelim" demişti, ben de "sabah erkenden istanbul'a döneceğim ama yakın zamanda tekrar geleceğim, o zaman yapalım mutlaka" demiştim.
yakın zamanda tekrar gittim. ama mezarına gittim.
o günden sonra da hayatta hiçbir şeyi ertelememeye gayret ettim.

31 mart 2024 sandığa gitmeyecek yazarlar

benimdir. zaten demokrasiye çok da inanmayan birisi olarak oy vermeye gitmeyen insanları ikna etmek için gerçekten fazla fazla uğraşmış birisi oldum ki anarşizme yakın bir ideolojim varken kendi inandığım şeylerin karşısında durup oy verdim/verdirttim yıllarca. artık inanmadığım bir eylemi yapmaktan vazgeçiyorum.

iyi bir insandan kötü bir insana dönüşmek

gerçekten içsel olarak bu dönüşüm yaşanabilir mi bilemiyorum. fakat insanın özünde hala iyi olup dışarıya olan davranışlarının kötüleşmesi ya da kötüleşmese bile iyi olanı yapmayı bırakması yaşanan bir süreç. bu süreçte yaşanan içsel hesaplaşmalara kulak tıkayabilirlerse başarı oranı yüksek bir eylem olma ihtimali vardır.

5 haziran 2015 hdp diyarbakır mitingi patlaması

biri çıkıp "allah türkü korusun" demiş, öbürü "neyse polisler yaralanmış, sivile bir şey olmasın" demiş. hdp yanlısı değilim, polisi de sevmem. ama bunlar insan olmama engel teşkil etmez. nasıl insanlıktan çıkmışsınız, aklım almıyor. içinizdeki nefret ve kin, vicdanınızı ve kalplerinizi kapkara yapmış. yazık, hepinize acıyorum.

kemalist ve ülkücülerin cuma namazına gitmemesi

yanlış önermedir. dedem gayet kemalist bir adamdır. her cuma gider. hatta geçen sene kalbinden ameliyat olmasına rağmen ve doktorun şiddetle yasaklamasına rağmen yine de orucunu tutmuş, fenalaşınca iki kere zorunlu olarak bırakmış insandır. sıcakta dışarı çıkması sağlık açısından zararlı olmasına ve kaç kere fenalık geçirmesine rağmen, cuma günleri hiç kaale almayarak camiiye gider. eminim ki senden daha müslüman o adam. hırsız ve katillere şakşakçılık yapmaz, hak yemez, çalmaz çırpmaz. yapana tepki gösterir. inancına da fazlasıyla sahip çıkar ve söz söyletmez. şimdi git kumunda debelenmeye devam et hırto.

chp ye oy vermeyenin atatürk ü sevmediğini sanmak

bu genellemeyi sadece chp yapıyor di mi? he canım he. bunca zaman akp'ye oy vermeyenlere dinsiz diyen ben miydim? müslümanlıktan çıkaran ben miydim? hırt.

29 mayıs 2015 cumhuriyet gazetesine soruşturma

susturma operasyonudur. gözleri, kulakları ve hatta beyinleri kapatmak için canla başla çalışacaklardır. cumhuriyet gazetesi gibi bir sürü muhalif sesi bunca zaman susturarak, kandırabildikleri kadar sorgusuz sualsiz inanan saftirikleri kandırmışlardır. yine böyle olacaktır.

dipnot: bunca şeye rağmen hala "helal olsun erdoğan" diyerek, elinize bulaştırdığınız kanlarınız için sonuna kadar yanmanızı diliyorum. bir de kendinize müslüman dersiniz. vicdansızlar!

akp den nefret edenlerin ortak özellikleri

kahkahalar atarak okuduğum özellikler. olm harbi malsınız. eş değiştirme ile siyasi görüş ne alaka lan? *

lynyrd skynyrd

adını ne zaman görsem aklıma gelen: (bkz: random gülmek)
efsanevi grup, severek dinliyoruz.

onlar konuşur ak parti yapar

insanların hala anlamadığı şey: devletin zaten görevi olup yapması gereken şeyleri yaptığında bunu partiye mal etmek. adam gelmiş havaalanı, yol yaptı diyor. sen öğrenciyken ders çalıştın diye insanlar seni kalkıp alkışlıyor mu? ya da çalışıyorsan, sabah katılman gereken toplantıya katılınca ödül mü alıyorsun? hayır, çünkü bu senin görevin. görevi yerine getirmek ile ülkeyi yönetmek farklı işler. bunu kafatasınızın içinde az miktarda da bulunduğunu düşündüğüm beyninize bi yerleştirin.
ekonomi müthiş derecede çökmüş. az daha kassa bütün dünya ile düşman olacağız. sağlık hizmetlerinden faydalanamayan binlerce insan var ve bu sebepten hayatlarını kaybedenler var. ölen insanların arkasından ailelerini yuhalatan bir insan var. iş kazalarından hayatını kaybeden insanlar var bu ülkede ve arkalarından çıkıp "fıtratında var" diyen bir adam var ülkenin başında. bunlara ve bunlardan çok daha fazlasına rağmen hala gelip "yaşasın akp ve yaşasın erdoğan" diye çığlıklar atıyorsanız, vicdanınızı ve insanlığınızı kaç paraya, ne kadar uzunluktaki bir yola ve kaç metre karelik bir havaalanına sattığınızı bilmek isterim doğrusu.

asgari ücret

cumhurbaşkanının bilmediği rakamdır. kendi paralarını saymaktan halkın cebine giren paraya zamanı kalmamışsa demek...

muhtemel akp ve tayyip hayranı kişi söylemi: şimdi kızmayın adama, bilmiyormuş baksanıza. demek ki bilmediği için böyle az. bilse "olm bu çok az lan" diyip arttırırdı bunca sene. bilmediği için bir şey yapmıyormuş demek ki, söylememişler adamasfhajdgjs.

recep tayyip erdoğan gezi olaylarında haklıydı

ne demiş ünlü tarihçi ilber ortaylı: çok cahilsin keşke ölsen.

mini etek giyen kızı ahlaka davet etme yolları

mini etekli kadın görünce aklına direkt ahlaksızca düşünceler gelen kişinin, öncelikli olarak ahlaka davet edilmesi gerekir dedirten durum.

yazarların şu an dinlediği şarkılar

def leppard - pour some sugar on me.
https://www.youtube.com/watch?v=0UIB9Y4OFPs

iç güvenlik paketi

ileride "ahlak polisi"ne kadar gidilecek yola atılan bir adımdır. ve önemli bir adımdır. şu an bu konu dışında başka konular hakkında nasıl konuşabiliyor insanlar şaşırıyorum. elden ele dolşan ve paketi iq'su düşük olan bir insanın bile anlamasını sağlayacak olan yazıda da dendiği gibi: "biz eylemlerde kızları taciz eden, onlara laf atan polislerin olduğunu biliyoruz. diyelim ki kafadar polisler kadınları aldı eylemden. götürdüler ormana. bıraktık diye tutanak düzenlediler. fakat bırakmadılar ve tecavüz ettiler. ya da dövdüler. bunu kim kontrol edebilecek. belli değil." şahsen ülkede yaşayan ve hakları olan bir birey olarak korktuğum kadar, bir kadın olmaktan dolayı da asla onaylanmamasını istediğim paket. zaten rahatça dolaşamıyoruz artık dışarıda. taksiye, minibüse, otobüse metroya, metrobüse hangi toplu taşıma aracına binsek zaten diken üzerindeyiz sürekli. akşamı bırak, hava aydınlıkken bile dışarıda yürümeye korkar hale geldik zaten. bir de paketin sonrasını düşünsene. "onaylansın abi ne zararı var" diyenlere sesleniyorum. zaten siyasi olarak ya da hak ve özgürlükler olarak fazlasıyla kısıtlamacı bir paket olduğu bir gerçek. herkes bundan bahsediyor. peki hadi senin siyasal boyutuna aklın yetmedi, düşünemedin, iq'un düşük kaldı onun için. bu boyutunu da düşünemiyor musun? yarın öbür gün senin eşin, kardeşin, annen güzel diye hatta güzel olmasına da gerek yok. o an canları istedi diye polis tarafından alınıp tecavüz edilse, elin kolun bağlı oturacaksın oturduğun yerde. ispat edemezsin. muhtemelen kılıfını hazırlarlar. itiraz hakkın zaten yok. ama tabi bunu burada yazmak da işe yaramayacaktır. 'bana dokunmayan yılan bin yaşasın' kafasında olduğu için memleketimin insanı, o tecavüz olduğu zaman ve eşinin, annenin, kardeşinin hayatı karardığı zaman anlayacak ne menem bir durum olduğunu. zaten sonra itiraz edeceksen de hiç zahmet etme. ne bir işe yarar o itirazın, ne de bir anlamı olur artık. he bir de hamile kalırsa tecavüzden sonra, zaten biliyorsun kürtaj günah. "tecavüz sonucu bebek öldürüleceğine anne öldürülsün" diyen insan görünümlü yaratıklar var bu memlekette. paşa paşa doğurun da bakın evladınıza. n'aber totoş?

tecavüzü hak olarak gören orospu çocukları

kendi kadınlarından önce, direkt kendilerine tecavüz edilmesi gereken kişiler. ne de olsa hak.

2015 elektrik faturaları

devlet büyüklerinin ihtiyacı olan özel giderleri için ceplerine para doldurma yöntemlerinden biridir.
1250 odanın onca masrafı var sonuçta.
(bkz: soyuluyoruz ey halkım)

kimseye zararı olmayan ateist cehenneme mi gidecek

eğer gidecekse, allah'a inanıp önüne gelen her canlıya zarar verenlerden ve yok edenlerden daha az süre kalmalı dediğim durum.

ben bu yazıyı sana yazdım

iyi ki varsın.

gecenin sözü

"ütopyalar güzeldir."