bugün

polisin polis, devletin devlet olduğu yıllarda yaşanan olaylardır.

https://www.youtube.com/watch?v=ROqnwlymgEc (ekşın bu dakikalarda başlıyor ama siz yine de başından izleyin)
jitem in kahpece saldırdığı korucubaşının devlet eli ile belediye başkanı yapıldığı ve cizre nin koruyucu olarak pkk ye sığınmasındaki en büyük etkenlerden birinin gerçekleştiği olaylardır.

Cizre şimdi gerçekleri görüyor.
insanı utandıran olaylardır. hem izleyince hem de üzerine yapılan yorumları görünce utanıyorum. hatta uludağ sözlükten nefret etme sebebim de bu insanların varlığı.
sonra da diyorlar ki ne istiyorsunuz. işte biz bu görüntüleri istemiyoruz. bir nevruzu bile kutlamamiza tahammülleri yoktu. hâlâ da yok gerçi. sorarım anası bacısı önünde bu vahşi görüntüleri yaşayan insan o dönemin şartlarında eline silah almasın da ne yapsın? çok şükür şu kansız geçen günlere.
ayrıntılara dikkat edilmesi gereken görüntü. 14.57de güzel bir aksan ile ingilizce konuşan bir ablamızın sesi duyuluyor. kim bu kadın? gazeteci mi? 90larda türk vatandaşı gitmezken o bölgeye onun ne işi varmış orada? kim davet etmiş? bir de kamerayı açık tut diyen ve bu kadar da tahrik edilmez ki diyen kişi, 13.56 ve 14.01..
bu noktaları aydınlatan biri olursa müteşekkir olurum. ortada planlı programlı bir senaryo var gibi geldi bana.
polisin müdahalesini haklı çıkarmak değil amacım,vahşice ama aynı polis büyük kentlerde de yıl 2015 aynı müdahaleyi gerçekleştiriyor.
devlet bu değildir kesinlikle.
sonuçta 90 lı yıllar bu ülkenin en karanlık yıllarıydı.
düşmanlıkları çoğaltmaktan başka bir halt yiyilmedi, kimileri memleketi o karanlık zamanlara geri döndürme gayretinde, bu video da bu işe yarar.
kroların belgeseldeki hayvanlar gibi acayip sesler çıkarıp sağa sola kaçıştıkları güzel olaylardır. açık hedeflerdir...
hatırladıkça mutlu olduğum olaydır.
bir terör propagandasına verilen tepkidir.

dünyanın en demokrat ve ideal ülkeleri hangileri; isveç, isviçre, hollanda, kanada...

git o ülkelerin herhangi birinde hemde 2015'te el kaide lehine toplan propaganda yap, bak neler oluyor. en iyi ihtimalle çok ağır yaralamaların olacağı bir müdahale...

ne dediğini bile bilmeyen ilkel sesler çıkaran bir takım yığınlar ve 1992 dünyanın pekte toleranslı olmadığı zamanlar...

ayrıca video kesiklerle dolu işe gelmeyen çokça yer atılmış, muhtemelen...
polis niye geziyor halk neye toplanmış belli olmayan olay. 1990'larda jitem'in, özel harekatın gücünü göstermiştir. keyfilik olmuşsa olmuştur; olmamışsa olmaıştır. o kadar net.
bu ükeye ve 1 gram faydası olmamış zarar ziyan cahil dolu sürüye yapılan polis müdahalesi .
özel harekat boşuna şehir merkezine girmez eğer indiyseler bir sebebi vardır.
1992 ve 1994 arasında zaten bir ton terör olayı oluyordu.
normal bir videodur. ♞
Şiddet ve nefretle barışın sağlanamayacağını gösteren nevruz olaylarıdır .
cizreyi bilmeyenler için:

90 öncesi jirki aşireti vardı mesela öyle terörle falan işi olmamış ve korucu aşireti olarak bilinen bir aşirettir. narlıdere köyünde jirki aşiretine mensup muhtarın tüm aile efradı öldürülmüş.

yelkesen karakolu:

baskın sonrası karakol komutanı ekmek fırınında yakılmış

erenkaya karakolu:

askeri konvoya mayınlı saldırı ve kurtulan askerleri keklik avlar gibi avladıklarını söyleyen bir video çekip askeri birliklere postalanmış.

eğence karakolu:

yılbaşı eğlencesi yapmak isteyen askerler baskına uğramış, ve onlarca şehit verilmiş. karakolun adı o günden sonra böyle anılır.

gubik tepe-hırsız tepe: çoban teröristlere istihbarat verir ve iki tepe arasındaki pusuda 13 şehit. çoban halktır ve belkide geçerken askerin selamını almıştır.

çelik karakolu: hani şu uyursan ölürsün diye filmde geçen karakol. karşıdan idil in ışıklarını görür dalarsın bir anda köyden yaylım ateşi başlar. ne yapacaksın köye rasgele ateş mi edeceksin?

olurda edersen böyle propagandası senelerce yapılır.

bunun gibi onlarca aşiret ve yüzlerce olay var. hatta jirke aşiretinin kaybolan korucusunu bile jiteme yıkan pkk siteleri var.

burası sözlük ve interaktif şekilde hümanist argümanları yazıp durun. gerçek yaşantıda bu argümanlar ile karşıma çıkanı itin götüne sokup çıkarırım.

edit: şimdi bunları dedim diye militarist bir zihniyete sahibim sanılacak. hayır efendim bu devlet herkese bir şekilde acılar yaşattı. halen yaşatmıyor mu? devleti yıkmak ile düzelecek bir durum olsa sabahtan başlayalım amk. ama devletsiz bir topluluğun bu coğrafyada ne halde olacağını muhtemelen görecek zekadayız.

edit:imla
mükemmel görüntüler. teröre ölüm
nereden nereye dedirten görüntüler. vicdan yaptığınız bu piçler çarşı iznine çıkmış askerleri arkalarından yaklaşarak enselerinden haince vurmuşlardı 3-5 ay önce. bu kafayla gidilirse vurmaya da devam edecekler. bu ülkenin sonu geldi de haydi hayırlısı diyoruz. ya bunlara ya bize artık!
Halen yazık günah diyenleri gördükçe duvara kafa atma isteği getiren videodur. Ulan yemin ettiler, tören gibi bir nen yaptılar, üstüne pacavra salladılar. Polislerin Yanlışları hepsinin kafasına sıkmamaları iki tokat atıp yol al demeleri.
polisin kimseye zarar vermeden suçluları topladığı görüntülerdir. kimse kusura bakmasın köy basıp çocuk öldüren, karakola saldırıp 20 yaşındaki çocuklara kurşun atan şerefsizlere yataklık edenlere muamele insani olmayacaktır ki bu görüntülerde polisimiz gayet sabırlı davranmıştır.
o dönemi yaşamayan bilmeyenlerin ay ıyy kaka devlet dedikleri olaydır. ancak şunu bilmezler devlet kimseye durduk yerde böyle bir şey yapmaz. o dönemde (1992/95) vahşice katledilen bebeklerin köylülerin sırf korucu olduğu için öldürülen kişilerin olduğunu bilmez. önce bir araştırın devlet o dönemde istese ulu orta yerde hepsini öldürecek durumdaydı. 2 hafta üst üstte 30 şehit veren bir ülke ve arkadaşlarını kaybeden kimseler biraz mantıklı olan kişi devlet bekası nasıl sağlanır burada öğrenir ki savaş durumunda karşı tarafa destek vereni idam edebilirsiniz. yani dua etsin oradakiler sadece havaya sıktılar.
çok ama çook sıkıntılı dönemler. içine girilse de çıkılamaz bence. babam kurşun yedi bu vatan uğruna, gerekirse bende yiyeceğim ama amaçsızca değil. uç düşünceleri hiç bir zaman kabul etmedim etmem de. siz seçmiyorsunuz hangi ırktan olacağınızı. kötü insanlar var etrafta.

devlet yönetim mekanizmasında oluşan sıkıntılardan dolayı biraz çalkantılıymış o zamanlar. ama yargısız infaz yapmayın, empati kurun. bir deliği kapatıyorsunuz diğeri patlak veriyor. yasal olarak terör örgütü olarak kabul edilmiş bir toplulukla savaşmak zorundasınız. geçmişi değerlendirelim deseler, pkk zorluyor o yandan savaşmaya devam ediyor. soluklanamayan bir devlet düşünün kısaca.

örneğin diyarbakır cezaevi olayları, olmamalıydı. belgeseli izlediğimde ağladım, devleti inceledim sonrasında. boku yemiş durumda ne yapacağını şaşırmış. nefes alamamış bir devlet.

ama güzel günler göreceğiz ben inanıyorum. sarılıp kardeşçe yaşayacağımız günler. bölme, bölüştürme muhabbetlerinin rafa kaldırıldığı günler. küçük bir umut var halen içimde.
abdli'nin ne işi varmış denmiş. o zamanlarda haber kanalı girebiliyor muydu oraya?! bir zahmet sorgulayın...

bu görüntüyü çekmeyen abdli olmasa haberimiz bile olmayacaktı görüntülerden. şimdi gezi zamanı olan olaylar o zaman olsa herkes gezicileri polis ve devleti kışkırtan tipler olarak algılayacaklardı. ancak penguen medyası filan olmasa da en azından 1-2 medya yayın organı verdi olayları. ben gezide bulundum. nice ihlaller, berbat polis dayatmalarını gördüm. bir de bunun silahlı çatışma olarak doğuda yaşandığını düşünün işte. devlet silahsız protestoculara bile ne gaddarlıklar yaptı gördük. inkar eden şerefsizdir!!!

1990'lara kaç tane yayın/medya kuruluşu gidip orada canlı yayın yaptı hadi bakalım dökülün... işine gelmeyenler hemen bahanelerle birkaç yalan döker şimdi buraya. geçiniz geçiniz, gördük neler olduğunu gezide. 1980 ve 1990'larda neler olduğunu iyi ki o abdli çekmiş de görüyoruz en azından %10'luk bir kısmını. ohal'le yaşamak nedir bilmez tabi bazıları. abdli'nin orada işi ne diyenler!!

herşeyi israil yaptırıyor diyenlerle aynı platformdasınız haberiniz yok. hatta heşeyi israile bağlayan tiplerle dalga geçenler bu abdli kameramana takmış ya, en komik olan yan da bu!
içerik bulunamadı.
1992'de kalmış arkadaşın günümüzde propaganda yapmak için kullandığı görüntüler.
Vatana ihanete yeltenenlere verilen bir cevaptır. Asıl utanması gerekenler, genetik hainlerdir. hainler hiçbir zaman ıslah ve iflah olmazlar, tarihle sabittir.
Anladigim kadariyla yanlis bir uygulama; umarim boyle şeylere gerek kalmaz. Herkes birbirine saygi çerçevesninde davranir.