bugün

* 1933 - istanbul Darülfünunu'nun kapatılıp yerine Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı yeni bir üniversitenin kurulmasına ilişkin kanun kabul edildi.
* 1946 - Varto ve Hınıs'ta 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 839 kişi öldü, bin 991 ev yıkıldı.
* 1957 - Atatürk Üniversitesi Kanunu kabul edildi.
* 1960 - Türk Ordu Milli Futbol Takımı ikinci defa dünya şampiyonu oldu.
* 1963 - 'Manisa Tarzanı' olarak tanınan Ahmet Bedevi hayatını kaybetti.
* 1967 - Türkiye'de ikinci kez bir hastaya yapay kalp kapakçığı takıldı.
* 1969 - Ünlü soprano Maria Callas, Pier Paolo Pasolini'nin Göreme'de çekeceği 'Medea' filmi için Türkiye'ye geldi.
* 1974 - Devlet memurlarıyla ilgili Kanun Hükmünde Kararname yürürlüğe girdi. Böylece, hafta tatilleri cumartesi ve pazar olmak üzere iki gün oldu.
* 1983 - Milli Güvenlik Konseyi, 79 sayılı bildirisiyle Büyük Türkiye Partisi'ni kapattı.
* 1996 - Erzurum Dadaşkent Belediye Başkanı Ensar Coşkun, "öğrenciye ev verenin kanalizasyonunu tıkarım. Erkek ve kız öğrenciler kiraladıkları evlerde karı koca hayatı yaşıyor" dedi.
* 1999 - PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanmasına imralı Adası'nda başlandı.

(bkz: vikipedi olmasa ne yapardık)
1994 tarihinde Uzay Heparı'nın motosiklet kazasında yaşamını yitirdiği gün.
dünya hostesler günü.
1985 ben doğdum.
Dünya sigara içmeme günü ..

veya

Dünya sigarayı bırakma günü ..
dünya sigarayı bırakma günü olması münasebetiyle sigara içmeyen kendim için dünya çekirdek yeme günü olarak tayin ettiğim gündür ..
her güne başladığım gibi yine sigara içerek başladığım gündür. diğer günlerden bir farkı yok. ruhani bir varlık gelip bugün sigara içemezsin falan demiyo.
bir tarihten ötedir. evet.
31 Mayıs ilk defa Türkiye'de düzenlenecek olan " Harvest Festivali " günüdür.
Doğum günüm.