bugün

beşiktaş'ın şampiyonluğunun engellenmesi için operasyonun düğmesine basıldığı yıldır. o büyük ve kanlı operasyondan sonra yıldırım demirören'in liderliğinde beşiktaş bir daha belini doğrultamamıştır.
Dünyada olup bitenler
Tsunamiden etkilenen ülkeler.
1 Mayıs - On ülkenin AB'ye katılması: Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya
26 Aralık - Hint okyanusu tabanında (Kuzey Endonezya, Aceh yakınlarında) meydana gelen 8,9 şiddetindeki güçlü depremin yarattığı tsunami, güneydoğu Asya'da okyanusa kıyısı bulunan 13 ülkede 200.000 den fazla kişinin ölümüne veya kaybolmasına yol açtı. Yalnızca Endonezya'da 128.000 kişi öldü.
1 Eylül - Kuzey Osetya'da okul baskını eylemi: Beslan Kasabası'nda büyük bir terörist eylem gerçekleşti. Radikal islamcı grupların Kuzey Osetya'nın Beslan kasabasındaki bir okula baskın yapmasıyla başlayan olaylarda 1200 kişi rehin alındı, Rusya askerlerinin mücahitleri aratmayan tutumuyla beraber 700 kişi yaralandı ve 344 kişi katledildi. Eylemin organizatörleri, Aslan Mashadov ve Şamil Basayev olmasının yanı sıra masrafların da El Kaide tarafından üstlendiği belirlendi.
8 Aralık - Darrell Lance Abbott (Dimebag Darrell) (Pantera grubunun kurucusu, gitarist) Nathan Gale adında çılgın tarafından sahnede vuruldu. Darrell 38 yaşındaydı.

Türkiye'de olup bitenler
2 Şubat - Konya'nın Selçuklu ilçesinde 11 katlı Zümrüt Apartmanı, yapım hatası nedeniyle çöktü, 92 kişi hayatını kaybetti.
14 Şubat - Hamburg doğumlu Türk yönetmen Fatih Akın'ın son filmi Gegen die Wand (Duvara Karşı), Berlin Film Festivali'nde en iyi film seçilerek Altın Ayıödülünü aldı.
25 Şubat - Uzun süre Telegol programında yorumculuk yapan Ahmet Çakar, Mecidiyeköy'de Profilo Alışveriş Merkezi'nin arkasında bulunan sağlık ocağından çıkarken vuruldu ve vücuduna beş kurşun isabet etti.
2 Mart - Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi'nde meydana gelen 3.8 büyüklüğünde depremde 6 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.
25 Mart - Erzurum'da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde, 9 kişi öldü.
28 Mart - Yerel Seçimler yapıldı.AKP 41.76, CHP 18.27, MHP 10.1, DYP 9.95, SHP 5.1, DiĞ. 14.82.
9 Mayıs - Marmaray Projesi - Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşaatı başladı.
9 Mayıs - Deplasmanda Denizlispor'u 4-0 yenen Fenerbahçe, sezonun bitimine bir hafta kala şampiyonluğa ulaştı.
15 Mayıs - istanbul'da yapılan 49. Eurovision Şarkı Yarışması'nda birinciliği, Dzikie Tance adlı şarkıyla Ukrayna adına yarışan Ruslana Lyzichko kazandı.
21 Mayıs - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa değişikliğini onayladı. Devlet Güvenlik Mahkemeleri, kaldırıldı.
7 Haziran - Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerdeki yayınların TRT Radyo-1 ve TRT-3'ten Boşnakça,Arapça,Kirmanca,Çerkezce,Zazaca olarak gerçekleştirilmeye başlandı.
28 Haziran - istanbul'da 26 ülkenin devlet veya hükümet başkanının katıldığı NATO Zirvesi başladı.
22 Temmuz - istanbul'dan Ankara hareket eden Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı hızlandırılmış trenin 4 vagonu Sakarya'nın Pamukova ilçesi yakınlarında raydan çıktı. Raydan çıkan vagonlar metrelerce savrularak, üst üste yığıldı. Kazada, 37 kişi öldü.
5 Aralık - Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son 32 yıl içinde Türkiye'yi ziyaret eden ilk Rus lider oldu.
17 Aralık - Irak'ın Musul kenti yakınlarında uğradıkları silahlı saldırı sonucu 5 Türk güvenlik görevlisi şehit oldu.
17 Aralık - AB, Türkiye ile 3Ekim2005'de müzakerelere başlama kararı aldı.
koskoca 6 sene öncesi. ne kadar güzeldin sen ikibindört. ne güzel bi' seneydin. ne kadar mutluyduk biz senle...
ümit davala ve serdar ortaç'ın beraber seslendirdikleri söz ve müziği başka isimlere ait olan saçma ötesi parça.
--spoiler--
2-0-0-4 sene 2004,istanbul'da yaşıyoruz plakası 34
Havasıda temiz önceden yani, denizide mavi yemeyin ulan beni
Kimseye kanma adamı uyutuyorlar,ne diyon babam sen Andersen'den masallar
Onlara bakarsan süper misali ,benzin mi sandın öpsün seni tavşanlar
Tavşan deyip geçme sakın yanlış anlama. O da yaşar dağda kırda bayırda
Kimine göre 62 şekli sakın yanlış anlama ha 69 başka
Değişen birşey yokaynı tas aynı baş.tellak farklı bence bu iş yaş
Keselene keselene deri kalmadı.Kemerleri sıka sıka delik kalmadı
Boş boş vaatler hepsi palavra koltuğa oturan unutuyor bir anda
Yeter de artar koskoca 5 yılcanımıza yetti yırtıl be tırtıl
Adda gitti udda gitti tabi bizim paralar yine uçup gitti
Arsız yüzsüz hepsi bu kentte hortumcu herkes su veren yok be
Kuzu kuzu me me aklın fikrin nerede aklın fikrin hasta çorbası tasta
Laga luga yapmayın kalbimizi kırmayın saçma sapan konuşup demogoji yapmayın
Alıştık artık biz bu işlere tok karnımız terbiyeli şişlere
iki satır konuştuk söylemesi bizden ümit kardeşiniz öper elinizden
(Serdar Ortaç)
2-00-4 2004 2004 sene 2004
Elde var sıfır yine sıfır ah fazla sürmez çıldıracağım
istanbul 34 2004 2004 sene 2004
Taka taka kafama sonunda fazla sürmez çıldıracağım
--spoiler--
türkiye'nin abdi ipekçi arena'da eurovision'a ev sahipligi yaptigi yil.
ilk 10 ayında 9, son 2 ayında 10 yaşında olduğum,avrupa yakasının başladığı, eurovisionun türkiyede yapıldığı, beni zeljko joksimovicle tanıştıran, tsunaminin olduğu yıl.
mor ve ötesi'nin 3. stüdyo albümleri olan ve asıl patlamayı yaşadıkları dünya yalan söylüyor adlı über güzel albümün çıktığı unutulmaz tarih herkes "yandı dertler bitti tasa ben kurbanım bu cambaza" diyordu bir kenarda o yıl tam 10 sene olmuş diyor insan vay anasını yaşlandık.
10 yıl öncesi.
Bi bu sene güzeldi hayatımda bir de (bkz: 2013)
bir çok kişinin 38 yaşında olduğu senedir.
efsane yıldır.
Hayatımda geçirdiğim en güzel yıllardan biriydi ilkokuldaydım hem dışarıda arkadaşlarımızın hemde evde bilgisayarımızın olduğu yıldı gta vice city yi 10 kere bitirip bir de üstüne o dönemin harikası olan san andreas a başlamıştık şimdi bakıyoruz üstünden koca 12 sene geçmiş.
Takvim yapraklarım vardı biriktirdiģim, misketlerim vardı kumda oynadığim.

Lan umutlarım vardı toprakta yeşeren...
Güzel bir seneydi. Bir yıl sonra da ben doğdum.
askerdim o zaman ben. Amk ben şafak hesabı yapıyordum adam doğmaya hazırlanıyordum diyor. Evet.
Sıfır kol tişörtler giyip, Gülten dayıoğlu okuyup kendimi bir şey zannettiğim sene.
pipimin kesildiği sene.
doların ortalama 1.42 tl olduğu yıl.
(bkz: başlık parsellemek)
ogün sanlısoy un O gün albümünün çıktığı yıl.
böbreklerimin iflas edip ağzım ve burnumdan kan geldiği, ambulansla Zonguldak dan göztepe ssk hastanesine sevk edildiğim, 35 gün hastanede yattığım, 9 yıl diyaliz tedavisi sürecimin başladığı yıl.
temmuz 2004-nisan 2005 arası köyümden dolmuşa binip şehirde diyaliz servisine binip ta 1.5-2 saatlik uzaklıkta düzce de diyaliz merkezinde diyalize bağlanırdım.
o zaman ilçemde devlet hastanesinin diyaliz merkezinde yer yoktu.
özel diyaliz merkezleri de yoktu.
özel diyaliz merkezi 2005 de açılıp orada sürdürdüm diyaliz servisini. uzun yollarda harap olurdum.
Üzerinden 15 sene geçen senedir.
tüm aptal çocuklar bu yıla özel mi doğmuş ?
kıyametin kopma şansının kalmadığı bir sene daha.
frameye çıkacak kadar ne özelliği var bu yılın?