bugün

adıyaman orta fırat bölümü içinde yer alır. Kuzeyde bulunan Çelikhan ile Gerger ilçesinin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesine, Batıda bulunan Gölbaşı ile Besni ilçesinin bir kısmı ise Akdeniz Bölgesine dahil edilmiştir.Adıyaman, çeşitli medeniyetlere sahne olmuş, bir çok kültürün yoğrulup, özleştiği; sözü, giyim-kuşamı, oyunu, düğünü ve hayatın çeşitli dönemleri ile ilgili adet ve inançları, misafirperverliği, insan sevgisi, halısı, kilimi, cicimi ve heybesiyle zengin kültürel değerlere sahip bir ildir.
ilçeleri: çelikhan,besni, gerger, samsat,kahta, gölbaşı, sincik, tut dur.
Cumhuriyetin kuruluşundan 1954 yılına kadar eski idari yapısı korunarak Malatya'ya bağlı kaza konumunda olan Adıyaman 1 Aralık 1954 tarihinde Malatya'dan ayrılarak müstakil il haline gelmiştir.
il.
ilkay akkayanın gurup yorum solistliği yapıtığı yıllarda seslendirdiği parça.
çok güzel bir ritmi var dinlenmesi tavsiye edilir.
sehirler arasi telefon kodu "416" olan sehir.
hititler, asurlar, phrygler, persler, makedonlar adıyamana izlerini bırakmış medeniyetler arasında. bu da adıyamanı benzersiz bir şehir haline getirmiştir.
(bkz: adıyaman yöresi türküleri)
(bkz: kahta)
suyunun güzel olduğu söylenir. gittim gördüm denedim ama pek bir fark bulamadım. ayrıca adıyaman tarihi için;

http://www.adiyamanli.org/tr/tarih.htm
çok modern, birbirinin haklarına saygılı insanların yaşadığı bir şehirmiş bir tanıdığımızın dediğine göre. insanlar minibüste ineceklerini şöföre söyler, şöför yolcuyu indirmek için sağa yanaşıp kapıyı açtıktan sonra yolcu yerinden kalkıp araçtan inermiş. burda aynısı olsa halimiz nice olurdu?
adı yaman ise neden kısaca yaman denilmediğini sorgulatan şehrimiz.
(bkz: adıgüzel)
insanları cana yakın ve oldukça misafirperver olan güneydoğu anadolu bölgesinde şirin mi şirin bir şehir...
heveslik eyledim yavru yetirdim, yetirdim..
o da hayalinen düşümüş meğer, düşümüş meğer
yavrumu gözümden ayırmam derdim, ah derdim..
kurduğum hayaller boşumuş meğer, boşumuş meğer
bunu böyle yazan elbette haktır, haktır
keremet dünyanın buhranı çoktur, buhranı çoktur
yokladım yavrumu yarası yoktur, yoktur
yürekte yarası beşimiş meğer, beşimiş meğer

adıyaman yolu yaman
vay vay yavrucağım
aman aman yavrucağım
dön gel dayanamam

sesimi duy ver elini
kalk gidek dağlara
tütün kokan ovalara
dön gel dayanamam..
turkiye'nin 02. sehri.
turkiye'min guneydogu anadolu sehirlerinden. yerlisi kürt olmaz buranin.
komşuları; şanlıurfa, diyarbakır, malatya, kahramanmaraş ve gaziantepdir.
güneydoğu anadolu bölgesinin en gelişmiş şehri olması gerekirken, işbilmez bürokratlar ve ankara'ya tatil amaçlı giden milletvekillerinin üstün gayretleri sonucu, beklenenin çok uzağında olan, harbi insanların yaşadığı güzide kent...

güneydoğu anadolu bölgesinin en gelişmiş şehri, nasıl mı?

hadi buyrun;

atatürk barajına topraklarının azımsanmayacak kadara büyük bir bölümünü feda etmesine rağmen, türkiye'nin en barajının tüm kaymağının, şanlıurfa halkı tarafından yenilmesi ve adıyaman halkının hiç bir fayda elde edememesi...

dünya'nın 8. harikası nemrut dağı, tamamen kendi topraklarında olmasına rağmen malatya valiliğinin anlamsız şekilde, bu kültür mirasını sahiplenme çabaları...

ülkemizdeki petrolünün yarısından fazlası kendi topraklarında çıkarılmasına rağmen, çıkarılan petrolün işlenmesi için batman ve iskenderun'daki rafinerilere gönderilmesi...

atatürk barajı yapıldıktan sonra doğu komşusu diyarbakır'la arasındaki irtibatın kesilmesi, yaklaşık on yıldır da iki komuşuyu birbirine bağlayacak olan köprünün değil bitirilmesi, projesinin bile tamamlanamaması ve bu güzide şehrin çıkmaz sokak olarak anılmasına sebebiyet verilmesi...

gelişmek için, kalkınmak için, elinde bu kadar malzemen olacak, ama sen bir arpa boyu yol kat edemeyeceksin...
(bkz: vay benim memleketim vay)
eski adı hısn-ı mansur olan şehir.
güneydogu anadolu bölgesi'nin sehirlerine göre bir oranlama yapildigi zaman güneydogu bölgesinde en cok alevi nüfusunu barindirdigini saglam tespitlerde bildigim insanlariyla güzel bir memleket. ayrica ermeni nüfusunu sosyal baskilardan dolayi daha cok istanbul iline göc etmislerdir cok az sayida ermeni vatandasimiz bulunur. 1 adette süryani kilisesi var. St. Paul Süryani Kilisesi'ne her sene dünyanin ve türkiye'nin cesitli yerlerinden gelen insanlar haziran ayinin 29'unda burada bulusurlar.
bu gece oguz aksaçın sesinden canlı kanlı dinledigim, rakıyla pek bi güzel ikili olan, cok yanık, cok efkarlı şahaser.
heykelin olduğu meşhur ve tek olan caddesinde osmanoglu baklavacisi vardır, gidenlerin mutlaka tatması gereken baklavalar yaparlar.
çikolatalı baklavası bile var, yanında koca bir kalıp dondurma ile servis edilir.

bir de nemrut'u vardır, onu da bir gören pişman, bir görmeyen.
ilkay akkaya'nın dinlemeye doyulmayacak şarkısıdır.
"...sesimi duy ver elini
kalk gidek dağlara
tütün kokan ovalara
dön gel dayanamam."
bir söylenceye göre şehrin adı yediyaman iken zaman değişerek adıyaman olmuştur.

bilmeyenler için (bkz: yaman)
ADIYAMAN
Nemrut Dagi, Besni Uzumu, Pirin-Gumuskaya Magaralari,
Kahta Cayi meşhurdur.
adıyaman ilinin geçiş güzergahlarından bulunmamasındna ötürü çıkmaz sokak misali durmaktadır. ama son zamanlarda yaşanan gelişmeler adıyaman için umut oluyor neden ise şöyle: atatürk barajının yapılması nedeniyle adıyaman-diyarbakır karayolu ulaşımı sular altında kalmış ve adıyamanın kör bir nokta olmasına neden olmuştur. şimdi ise türkiye'nin 3. asma köprüsünün yapımı işte tam bu güzel ilimizde yapılacak. Köprünün projesi ihale sonucu Tayvan'da bir firmaya çizdirildi. ve Köprünün yapımı için uluslararası ihale açılması planlanıyor. bu yolun yapılması adıyaman çok büyük katkılar sağlayacak ve adıyaman-diyarbakır arasındaki mesafe takriben 1 saat kısalmış olacak. Yeni Nissibi Köprüsü, toplam 620 metre uzunluğunda olacak. Köprünün iki asma direği arasındaki uzunluğu 420 metre olacak. Sudan yüksekliği 25 metre olarak planlanan köprü için toplam 6. 6 kilometrelik bağlantı yolu da yapılacak. adıyaman için büyük bir gelişme olarak kabul edilen bu proje 55 milletvekilinin desteğiyle sunulmuş ve benim gibi her adıyamanlının bir umududur.
tim başkanı oğuz satıcı'nın inovasyon kongresinde açıkladığına göre; türkiye'nin en inovatif ilidir.