bugün

yetiştiği aile ortamı, ülke gençliğinin apolitik olması, düzen partilerinin bir şeyleri değiştirebileceğine olan inanç ve dinin etkisi şüphesiz ki büyüktür. tabi bunlarla birlikte badem bıyıklı, din tacirlerini, cemaatleri unutmamak gerekiyor.
badem bıyığı olması...

edit: oha badem bıyıklı akp'liler saldırmış.
her orta yolcu gibi oportünist olmasıdır. anası babası 80'de duvarına kenan evren posteri asmıştır. ha şimdi senden benden daha çok darbe karşıtılar o ayrı.

(bkz: size dokunmayan yılan birgün götünüze girer)
sorgulamayan gençtir. babadan öyle görmüştür.
aileden öyle görmüştür.çoğunun pek bişey bildiği yoktur.
20 yaşındaki çok bilmiş chpliden farkı olmayan gençtir.
ülkesini düşünüyordur.

atatürkçüyüz, cumhuruiyet, laiklik diyerek yan gelip yatmıyordur.
ailesinin hırsızlığa yatkın olması.
mesela 2002 dönemlerinde hatırladığı açlık tan kendini yakan,intihara kalkışan,bush un önünde el pençe divan duran ecevit i anımsayan, cumhurbaşkanının başbakan a anayasa kitapçığını fırlattığını gazetelerde gören gencin, o dönemle bu dönemi karşılaştırıp beyin egzersizi yapıp kolayca mensup olmasını gerektirdiği nedeni yüzlerce etkenlerden birisidir.
ayrıca sizin gibi kendisinin tuttuğundan başka hiç birşeyi kabullenmeyen, 9 yıldır iktidarda olan bir parti nin hiç ama hiç iyi yanlarını görmezlikten gelip at gözlüğüyle çevreye bakışınızdan tiksinmeside bir neden olarak görülebilir.
torpil meraklısı olmasıdır.
gemicik hayaliyle yanıp tutuşmasıdır.
ruhsal sorunları olmasıdır.

edit: sözlükte ruhsal problemler yaşayan epey yazar varmış meğer. n'apsak acaba, bir psikiyatr filan mı bulsak? tabii sorun nörolojik de olabilir, en iyisi bir nöroloji uzmanı bulmak.
(bkz: abiler)
(bkz: hür irade)
daha önceki iktidarlar yüzünden siki tutmuş bir ailenin kafası çalışan bir bireyidir belki.
devlet denen şiddet ve suç örgütünün ısrarla ayakta kalmasına neden olan tiplerden biri olduğu için.
bedava yurtta kalıyordur, abileri ablaları onlara bakıyordur... yani bir şekilde onlarda yolunu bulduğundan, ondan işte akp li oluyordur.
dünyayı değiştirme umudunun olmaması, düzene karşı baş kaldırıcak cesaretinin olmaması, kapağı iktidar da olan emparyalist düzene çanak tutan bir partiye atıp iyi bir yerde iş bulma isteğindendir. tabi dinin afyon etkisini de unutmamak lazım.
dış ülkelerin devlet adamlarının tayyip erdoğanın önünde eğildiğini sanan gençtir.
okulunu bitirdiğinde kamu kadrosunda ilk onbirde sahaya çıkar.
Bana göre 20 yaşındaki bir gencin akp li olma nedenleri ile chp li olma nedenleri hemen hemen aynıdır. Çevrenin etkisi, aile yapısı. Tamamen budur. Senin annen baban seni nasıl yetiştirdiyse o şekilde düşünürsün. Senin ailen sosyalistse senin nurcu olman biraz zor arkadaşım. Yada tam tersi...

Bana göre hiçbir partinin bir diğerinden bariz bir farkı yok üstadım. Kimsenin duygularını incitmek istemiyorum fakat gerçek budur azizim. Hepsi aynı amaca hizmet ediyor. Ben demokrasiye inanmayanlardanım. Bu ve bir çok ülkeyi, para babalarının siyasetçileri piyon gibi kullanıp yönettiğini düşünüyorum. Hangi partiyi seçersen seç. Sonuç pek değişmiyor.tahtın arkasında kraldan büyük biri var. a partisi başa gelirse a nın adamı bu para babalarının istediklerini yapıyor. Bir şekilde işler yürüyor. b partisi başa gelse b nin adamı denileni yapıyor. Fakat yapılan şeyler üç aşağı beş yukarı değişmeyecek.

ak olmuş çak olmuş farketmez. Bir partinin başa gelmesiyle yada baştaki partinin değişmesiyle ülkenin ilerleyeceğini, birşeylerin daha iyi olacağını sanmayın. Bu düzen böyle yürür. Türban sorunu gider başka birşey gelir. Sorunlar hiçbir zaman bitmez. Ta ki biz uyanana kadar.

Daha ayrıntılı bilgi için zeitgeist movie yi seyredebilirsiniz.
maklube seviyor olabilir.
müslüman olması.
eğer o genç kız ise belki çeyiz dizme kaygısı taşıyabir.Bir oya bir çamaşır makinesi kazanırsın ama kaybedeceklerini düşün.
laikliğe, rejime, kemalizme, atatürkçülüğe zaafı olan chp'linin aksine bulgura, makarnaya, pirince, kömüre, çocuk bezine, buzdolabına, çamaşır makinesine, mutfak robotuna, bayat bisküviye zaafının olmasıdır.
her geçen gün yükselen refah seviyesinden memnun,bu gidişatıda riske atmamak istemesidir.