bugün

aynı şekilde "ablalar"ı da mevcut olan oluşumdur. Bunlar genellikle bir apartman dairesinde bulunurlar. fettullah gülen'e "hocaefendi" diyerek hitap eden bu topluluk, her daim dini içerikli sohbetler yapıp, gencecik beyinleri köreltmektedirler. haa efendim dini içerikli sohbet ile beyin mi körelir? diyenler içi şunu da belirtmeliyim; bu din öyle sizin benim bildiğimiz bir din değildir, bu din "yobazlık"tır, "gericilik"tir.
(bkz: maltepe dershaneleri)
(bkz: fem dershaneleri)
ece ayhan'ın mor külhani şiirinde geçen aşkı en iyi anlatan mısralardan biridir.

ask devrimdir! orgutlenin abiler!
m. fethullah gülen hocaefendi nin sevenlerince yürütülen faaliyetin aktörleri.
çocuklara ders anlatırlar, abone filan yaparlar.
çok sistemli çalışırlar.
bir de bu adamlar kız gibi 10 ellerinde 10 marifet tiplerdir.
evde annesinin yemeklerini yemeyen iştahsız çocukların bile maklube denen bir yemekle iştahını açmaktadırlar.
ideal evlenilecek iyi aile erkeğidirler ama evlendikten sonra sürekli hizmet ettikleri için hanımları ilgisizlikten sıkılabilir
ablalarla görücü usulü evlendirilen kişilikler.
3 kanatlı kuşlardır bunlar. appiler olarak da bilinirler.
Öncelikle şunu anlamalıyız bu cemaatte herkes aynı derecede muhafazakar yada herkes beyin yıkayıcı değildir. Abiler denen olgu da evden eve değişiklik gösterir tabi. Ama bir ailenin yapacağı en büyük hata ilkokul ortaokul çağındaki çocuğu bu evlere göndermektir daha büyük kişilerde bile ciddi psikolojik zararları bulunmuştur. Çocukların bakış açısı bire indirgenir herşeye fanatik bir futbol taraftarı gbi tek yönden bakarlar. Tabi bu evlerin iyi örnekleri de vardır, gerçekten derslere yardım eden güncel konuları konuşabileceğiniz sosyal yaşamdan kopmayacağınız örnekleri vardır ama bu örnekler gün geçtikçe azalmaktadır.

Abiler diye tanımlanan insanların herşeyden öte çok zeki olmaları ve dünya görüşü geniş insanlar olmaları gerekir(evet sanılanın aksine olaylara farklı açıdan bakabilenleri çoktur) ama son zamanlarda giderek artan günde 3 vakit beyin yıkayıp başka bir halta yaramayanlarının eline geçen bir çocuk artık hayattan kopmuştur ve tedaviye ihtiyaç duyar. Anne babanın klasik kaygısı çocuğun okul ortamında kötü ortamlara girmesi kötü arkadaşları olmasıdır. Evet abilere giden bir çocuk esrar alıp elinde bıçakla dolaşmaz ama böyle düşünen aileler de çocuğuna hiçbirşey veremez. Ailenin önce çocuğuna sonra da kendilerinin iyi bir anne-baba olduğuna inanmaları gerekir.

son olarak fazla abi çocuğa zarar, kararında kullanılırsa iyi sonuçlar elde edilebilsede siz yinede çocuğunuza istediğiniz her türlü eğitimi kendiniz veriniz.
bilidiğim kadarıyla yapabildikleri yegane şeyler maklube pişirmek ve halı saha maçı organize etmek olan kişiler.
uzak durulması gerekilen kişilerin başında gelen insanlar.
zaman gazetesinin üstünde yemek yiyen insanlardır.
yaptıkları halı saha maçları bile berabere biten insanlardır. bu kadar ne bir kalp kırılsın ne bir ana ağlasın felsefesiyle hareket eder/yaşarlar.
samimi ve cahil, badem bıyıklı adamlardır.yaptıkları işe göre sınıflandırılırlar.iaşeci abi, esnaf abi falan gibi...
başlarının ne idüğü meçhul.
ama abi olarak bilinen üniversite talebelerinden zarar gelmez..
default olarak makrube yapmayı bilen şahıslardır. ayrıca (bkz: makrube)
nickleri abi ya da ab ile başlayan yazarlar topluluğudur.

(bkz: abisesque)
(bkz: abberline)
türkülerde yaşan berber türü. (bkz: gel beri yar gel beri)
tamamen türlü imkansızlıklardan girerler bu cemaate. git gide kanlarına girilir bu gençlerin. sonra akpli bıyığı bırakıp öğretmenliğe terfi ederler. hizmet dedikleri bir oyunun parçası olur çıkarlar.
(bkz: siirimiz karadir abiler)
(bkz: ece ayhan)
bu abiler ne kadar yanlış şeylerin peşinde olsalarda özünde temiz insanlardır. onlarada zamanında çocukken birşeyler verilmiş o zihniyetle bu zamana kadar gelmişlerdir. ayrıca bu abiler fethullah gülen'i melek falan sanırlar.
evlerde bedava kalarak öss ye hazırlanan cocuklara bakmakla yükümlü sürtünme kuvveti yüksek insanlar.
du bi anımı anlatayım sözlükte, ya bismil, pardon pardon, ya marksillah;

birgün abiler bi toplantı edeceklerdi, bizi de götürdüler mutfağa. neyse, canım sıkıldı benim, dedim radyo açayım, o zamanlar da ortaokul-lise geçiş dönemi, yeni yeni yabancı müziğe heves etmişiz. açtım, bi kadın şarkı söylüyor, kim hatırlamıyorum. mesut vardı, daha kıdemli abilerde, demez mi zed kapat müziği günah diye. neden abi dedim? abi hem müzik dinliyorsun, hem ecnebi, üstelik de kadın sesinden bir de. lan oğlum kadın olmuşsa n'olmuş demiş bulundum buna. abiler günah olduğunu söylemiş, baya da uzun bi nutuk çekmişler 'gavur' müzikleri konusunda meğer. neyse salça olmamak için uzatmadım ben de, kapattım. o zamanlar, abilere gittikten sonra 5 vakit namazdayız bi de, mümin style. lan dedim sonra kendime, iyi hoş dua ediyoruz, secde ediyoruz da, ne demiş şu allah hele bi bakalım, doğru mu diyor bizim mesut, kafama yatmayan bi iki şeyle daha karşılaşmıştım gene o dönemlerde, baya akla ters kelamlar ediyordu bu arkadaşlar, dedim bu kadar saçmalayabilir mi islamiyet.. bakış o bakış, önce abiler, sonra din, en son da allah aklımın kapısının önüne kondular.
Fettullah Gülen Hocaefendi hazretlerinin kurmuş oldugu ve fon sagladıgı üniversiteli şakirtler toplulugudur. Ayrıca (bkz: top).Sanıldıgının aksine ilk baslarda etkisi pek görülemez(dersler dışında tabi). fakat lise çağlarında yavaş yavaş etkisi artar ve elemanlar Öss ye ve abi olmaya hazırlanırlar.Rütbeleri de vardır bu rütbeler abilerin kaçıncı sınıf okuduguna baglıdır 'evin abisi''ilçenin abisi' denilen makam,rütbe bile bulunur. Genelde 3. sınıf üniverste abilerini çoguna kredi kartı verilir ve bazılarına ev tuttururlar.faaliyetleri hazırladıkları şakirtleri hedef okullara sokup onları da hizmet yolunda abi yapmaktır. mesala öğretmenlik bölünde öğretmenliğin içersinde bi sürü üyeleri bulunur.Çünkü içlerine sıçmışlardır, yani sızmışlardır.Polisliğinde içine sıçmışlardır, yani sızmışlardır. Hatta son yıllarda askeri liselere de bir çok öğrenci sokup askeriyenin de içine sıçmışlardır, yani sızmışlardır.peki ben bunlar nerden biliyorum?.. çünkü ben de onların içine sıçmıştım, yani sızmıştım...
sürekli halı saha maçları düzenlerler.
minton mp3 çalar, yandan asmalı çanta vazgeçilmezleridir. giydikleri kıyafetler ve kullandıkları aksesuarların herbirinde istisnasız bulunması göz önünde tutulursa düzenli ordudan hiçbir farkları yoktur.gülen cemaatinin şovalyeleridir.
o garip o acayip hitap şekli. abiler bunu yapalım. abiler şunu şöyle mi yapsak. abiler, abiler, abiler...
küçükleriyle iletişimlerini hiç arka plana koymazlar. her sınav sonrası ararlar. hatta tatile gittiğinizde bile "şurada buluşup sohbet edeceğiz gelsene" diyerekten aramalar yaparlar.

nereden mi biliyorum? salak bi arkadaşımda yavaş yavaş abi olma yolunda çünkü.