bugün

ahmet çakar'ın şu anda yayınlanmakta olan santra programında, golü yardımcı hakeme binayen verdiğini, soyunma odasında yan hakemin evlatlarının üzerine yemin ederek pozisyonun gol olduğunu belirttiği ve maçın başında rıza'ya yapılan net faulü görmek için sahada olmaya gerek olmadığını hakemin (kendisinin) yanlış yaptığını söylediği, arkasından hayıflanarak bu maçın ardından 24 saat içerisinde saçlarına ak düştüğünü, "15 senemin hesabını kim verecek" diye hesap sorduğu, aziz yıldırım'ın o maçta tartan pistte gezinen kıvırcık saçlı biri olduğunu, maçın ardından 2 gün yeraltında fareler gibi yaşadığını söylediği maçtır...
an itibari ile atv'de yayınlanan spor programında* verilmesi ile tekrar gundeme gelmiş maç.
evet, başlıkta da belirtildiği gibi aylardan kasım. beşiktaşımızın feherbahçe'yi hemen her maç yendiği zamanlar. hava soğuk olsa da yüzünü bir gösterip bir kaybettiren güneş bizlere eşlik ediyor. maç gündüz maçı. beşiktaşımız maçın hemen başında şifo mehmet'in attığı golle 1-0 öne geçiyor. daha sonra aykut kocaman sahneye çıkıyor ve beşiktaşımıza iki adet ceza keserek skoru 2-1'e getiriyor.

maçın 90. dakikasına geldiğimizde o hafızalara kazınan pozisyon vuku buluyor. şifo mehmet ceza sahasının sol tarafından birkaç fenerbahçeli futbolcuyu çalımlayarak sıfıra yaklaşırken topun dibine giriyor ve o anda refleks olarak yere yatmış olan kaleci engin ipekoğlu'nun üstünden topu aşırtıyor. top yalan olmasın engin'e değip hız kesiyor ancak çizgiyi geçme eğiliminden ödün vermeyerek kaleye ilerliyor. derkenn... fenerbahçe'nin sarışın futbolcusu semih yuvakuran son bir gayretle topa vurarak tartışmalara davetiye çıkarıyor. akabinde şifo hiç tereddüt etmeden gol sevinci yaşamaya başlıyor, diğer beşiktaşlılar da ona eşlik ediyor. yan hakem de orta sahaya koşuyor, e orta hakem ahmet çakar da bu duruma binaen golü veriyor.

fenerbahçeliler hemen hakeme seğirtiyor. "hocam gol değildi. n'aptın sen yaa?!!" gibilerinden ahmet çakar'a sitemlerini iletiyor. ahmet çakar ise soğukkanlılığını korumaya çalışarak fenerbahçelileri savuşturmaya gayret ediyor. derken bülent karpat sahaya giriyor elinde mikrofonla ve "engin gol müydü?" diye soruyor. engin de yine hafızalarımızda yer eden şu güzelim beyanatı veriyor: "yan hakeme gol değil dedim. bana -senin ananı sikerim!- dedi."

sonuç olarak kara değişmiyor ve skor tabelasına fenerbahçe: 2 - beşiktaş: 2 yazılıyor. uzun itirazlar sonrasında ahmet çakar maçı başlatıyor ve anında da bitiş düdüğünü çalıyor.

ancak tartışmalar bitmiyor. yıllar boyu fenerbahçelililerle beşiktaşlılar bu pozisyonla illa her maç sohbetinde konuşuyor. "goldü!" "değildi!" atışmaları sürüp gidiyor.

seneler sonra ahmet çakar çıkıyor ve "yan hakem -goldü- dedi." diyor. semih yuvakuran da yine seneler sonraki bir beyanatında "goldü." itirafını yapıyor. fakat, anılar küllendiği için bu açıklamalar ilaç olmuyor.
bir topun gol olması için gol çizgisini tamamen geçmesi gerekiyor. http://www.tumspor.com/photos-inner/994860565.jpg adresindeki resime bakıldığında top çizgiyle halen temas halinde. o yüzden gol verilmemeliydi.
semih yuvakuranın yıllar sonraki itirafıyla gol olduğu kesinleşmiştir o pozisyonun.
aynı kadrolarla tekrarlanması gereken maçtır.
defansın topu çelmesinden 10 dakika önce çekilen fotoğrafla gol olmadığı tespit edilen pozisyona sahip maç. hacı o ayak daha topa gidecek.
bu macın rovansı, sinirli fenerbahcelilerin gazı iki yıl sonra, 11 aralık 1993 besiktas fenerbahce macı ile alınmıstır.
--spoiler--
hakeme gol değil dedim, bana anani sikerim dedi..
--spoiler--
bu hafta ahmet çakar'In ya yeter artık lig tv şu maça bir bakıverin sizdeki programlara ben heder oldum 17 senedir diyerek imdat istediği şansal büyüka'nın da trt'den maç görüntülerini istediği karşılaşma. sanırım önümüzdeki hafta baya eğlenceli geçecek.
an itibari ile bahsi geçen gol pozisyonu lig tv'nin kullandığı proğram sayesinde gol olarak netleşmiştir.. top çizgiyi 4 cm geçmiş.. ahmet çakar neredeyse ağlayacak modda..
piero cihazı'nın, ahmet çakar'ı akladığı maç.

izleyelim, görelim;

http://www.ligtv.com.tr/V...oHaber/?r=1&hid=49436