bugün

eMRE KONGAR'IN NTV'deki Yorum Farkı PROGRAMINDA KURTULUŞ SAVAŞI'NDA MÜCADELE EDEN HALKIN OKUMA YAZMA ORANININ, EĞiTiM SEViYESiNiN ÇOK AZ OLDUĞUNU ANLATABiLMEK iÇiN KULLANDIĞI TAMLAMA.

Emre Kongar, Kurtuluş Savaşı'nı anlatırken, o dönemde nüfusun 11 milyon olduğunu ve bunlardan sadece yüzde 10'unun okuma yazma bildiğini söyledi.

MEHMET bARLAS DA "O cahil 11 milyon Mustafa Kemal ile birlikte Kurtuluş mücadelesi verdi" dedi.

Kongar'ın yanıtı da "O yurt sevgisiydi, tabii ki millet kültürünü bilmeyen, okuma yazması olmayan cahil insanlardı" oldu.

EMRE kONGAR, BEN verilen mücadeleye SAYGI DUYMUYORUM, SADECE aTATÜRK KURTARDI, HALK HiÇBiRŞEY YAPMADI DEMEMiŞ SADECE VE SADECE HALKIN O DÖNEM EĞiTiM SEViYESiNiN ÇOK GERiLERDE OLDUĞUNU iÇEREN BiR TESPiT YAPMIŞTIR.
AMA iKTiDAR ŞAKŞAKÇISI, DEMAGOJi USTASI MEHMET BARLAS, ISRARLA emre kongar'ın kurtuluş savaşı'nda verilen mücadeleyi aşağıladığını ima etmiştir.
tanımsız, yorumsuz.
Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.
(bkz: Mustafa Kemal Atatürk)