bugün

türkiye'de olsa tek bir kişinin dahi sağ kalmayaağını düşündüğüm zelzele.
japonya depremi sonrası türkiye'de tv'ye çıkan uzman sayısı, japonya'daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısıyla yarışır.
kıyamet alameti.
eğer bizim ülkemizde olsaydı bütün nüfusu sıfırlamaya yeterdi.
geçmişler olsun, vefat edenlere ise allah rahmet eylesin.
japon borsasının kapanmasına az kala bile eksiyi göstermiş olan, japonya'nın 140 yıldırki en büyük depremi. pazartesi borsalar açıldığındaysa asıl ekonomik çöküş yaşanacakmış. umarım yaralar çabuk sarılır..
--spoiler--
allah yardımcıları olsun.
geçmiş olsun.
en azından kalben destek olmaya çalışıyorum.
--spoiler--
türkiye'de olsa daha az üzüleceğim depremdir. fakat türkiye'de olsa daha az hasar olmayacaktı bu bir gerçek.
ardından 15 tane 6 şiddetinden büyük artçı depremler olmuştur. ve hala hiçbir binanın yıkıldığı haberi gelmemiştir. neyle yapıyorsunuz arkadaş bu binaları anlamadım.
japonya’daki 8,9 büyüklüğündeki depremi yaşayan türklerden selimhan kılıç, sarsıntı başlayınca kendini camdan dışarı attığını söyledi. kılıç, “biraz sakinleşince eve girdim. ikinci sarsıntıda da yine camdan atladım” dedi.
kaynak: [http:// http://www.ntvmsnbc.com]
dünya tarihinin en siddetli 5.inci depremiymis .
depreme dayanıklı japonlar için çocuk oyuncağıdır, elbette geçmiş olsundur.
dikkat ettim de kim neye dayanıklı ise tanrı o millete ondan gönderiyor. mesela japonlara deprem, ruslara soğuk, türklere hain...
vatandaşlarımızdaki bu japon hayranlığını anlayamadığım ve ısrarla hâlâ, "japonya'da bilmem kaç yüz şiddetinde deprem oluyor hala kimsenin kılına zarar gelmiyor" düşüncesindeki ısrarlarına afallamamın kanıtı olan depremdir.
kaç tane can kaybı var buyursun ve baksınlar.
dün gece anlam veremediğim bir sıkıntıyla sözlükte sabahladım.
hayırdır inşallah dememe rağmen, benim yatağa girişimi takiben japonya açıklarında sekiz nokta dokuz şiddetinde bir deprem olmuş.
olmuş olmuşta benim ancak öğleden sonra dört suları haberim oldu.
ilginç değil mi?
için sıkılıyor; gece uyku tutmuyor; sonra dünya sallanıyor; ben uyuyorum.
neyse, tv yi açtığımda ilk işim günün sıcak gündemine bakmak olur.
habertürk ü açtım.
anlam veremediğim bir muhabbet...
japonyada iki türk camdan atlamış!!!
ne diyor bunlar derken alt yazı geçti.
nükleer santral aşırı ısındığından japonya da nükleer alarm verilmiş!!!
sonra bir görüntü; sularda sürüklenen gemiler, arabalar, her şey!!!
şok üstüne şok.
insan uyuduğuna da, uyandığına da sövüyor resmen.
japonya depremini neredeyse tüm dünya basınının camdan atlayan türk olarak duyurması deprem konusunda cidden ne kadar duyarlı! olduğumuzu içimi kıyarak anımsatıyor bana.
düşünsenize, dünyanın diğer ucunda deprem oluyor ve milyonlarca japon dururken, bir avuç türkten biri panikle kendini camdan atıyor.
sanırım o korku hali ile hangi ülkede olduğunu unuttu zavallıcık.
insan korkuyla japonya da veli göçer ler olmadığını, olamayacağını anımsayamıyor tabii ki.
ulan göçer adamlar, koca bir millete ne tramvalar yaşattınız.
tabii işin diğer boyutunda, depreme en hazırlıklı millet olan japonların, insanı özendiren ve hayretler içinde bırakan sağduyusu, birbirine kenetlenişi...
düşünmeden edemiyor insan; okyanusun ortasında bir ada ülkesi. üstelik deprem ülkesi olmalarına rağmen, dünyanın en şiddetli depremlerinden birini koltuklarından kalkmadan, arabalarını kenara çekerek izleyen bir millet...
ve yine düşünüyor insan; aynı şiddette bir deprem istanbul u vursa bırakın insanı, canlı hamam böceği kalır mıydı diye.
ama gerçekler her şeye rağmen çok sarsıcı.
onca hazırlık, onca eğitim ve altyapı, bine yakın canı kurtarmaya yetmiyor.
nükleer felaket tehlikesini önlemeye yetmiyor.
eminim, o sakin duruşların ardındaki tramvalara da yetmiyordur.
bilinmezi, kaderin sessiz adımlarını, ölümün hissedilemeyen nefesini sarsılmadan beklemek diye bir şey olduğuna inanmıyorum.
o sakin duruşların ardında kimbilir ne tramvalar gizli.
tam anlamıyla insanlık adına bir tramvadır bugün haber bültenlerinde sarsıla sarsıla izlediklerimiz.
deprem her seferinde olduğu gibi sadece japonya yı değil, tüm insanlığı zangır zangır sallamıştır.
tabii ki asıl sarsılması gereken yetkililerimiz duyarsızlıklarına devam ediyorlar ve devam edecekler.
işin bu boyutuyla bakıldığında japonlardan daha çok sarsıldığımız kesin.
japon ulusuna geçmiş olsun diyoruz tabii ki.
ve yetkilisi, yetkisizi sağduyuları nedeniyle hepsini ayakta alkışlıyoruoruz.
keşke elimden gelen bir şey olsa da, bir taşın ucundan tutsam, yardım edebilsem dediğim anlarla doluydu, son yedi saatim. hala da öyle.
(bkz: ay bu deprem türkiye de olsa var ya insanları)
Depremin oluşturduğu sonuçlardan bir kaçıda dünya ekseninin kaymasıdır* Daha sert kışlara ve daha sıcak yazlara hazır olun.

--spoiler--
The Earth s Axis Has Shifted 10 cm Due To Japan Quakes
--spoiler--

(bkz: http://www.earth-issues.c...axis-has-shifted-10-cm-2/)
turksat üzerinden izlenebilen japon kanalı "nhk world"den sonuçları ve gelişmeleri takip edilebilecek üzücü depremdir. az önce reaktördeki patlamayı resmen canlı yayınladılar.
girilen entry sayısından pek oralı olmadığnız anlaşılsada işte hasarın fotoğrafları, belki dikkatinizi çeker.

http://www.theatlantic.com/infocus/2011/03/earthquake-in-japan/100022/
artçılarının bile 7 küsürlü olduğu depremdir.
afetin teknolojiyi yerle yeksan ettiği korkunç olay. güzide basınımız da yine sıvamıştır her yanını. allah kimsenin başına vermesin gerçekten çok korkunç görüntülerdi insan rüyasında bile göremez bunları bırakın gerçeğini.
NASA uzmanlarının raporlarına göre, Dünya'nın eksenini 10 cm, Japonya yarımadasını da 2.4 m kaydırmıştır. Büyük bir levha hareketiyle beraber sallanan japonya'nın Dünya'nın eksenini kaydırması bir ilk değil, aynı durum şili depreminde de olmuş ve dünya'nın ekseni 8 cm kaymıştır.
(bkz: levha tektoniği)
japonya nın bir kere daha tüm dünyadan takdir kazanmasına sebebiyet veren felakettir. ne kadar büyük çaplı olursa olsun herkesin günlük hayatına devam etmesi depremle yaşamaya alışmanın ne demek olduğunu bizlere göstermektedir.
inanılmaz bir maddi hasar olmalı.

http://cdn.theatlantic.co...q03111/s_j43_rtr2js4g.jpg

şu resimde sadece arabalardan gitsek ve 100 adet var desek 20binliradan 2milyon lira yapar yahu. böyle böyle neler var anasını satayım.
durumun ciddiyetini bilmeden önce dalga geçtiğim için kendi insanlığımdan utandığım depremdir. şimdi dua vakti japon halkına, dua ve yardım...
Yapılan son açıklamalara göre ölü sayısı 433, yaralı sayısı 1.128, kayıp sayısı ise 784. Dün kaybolan gemi ise 81 yolcusuyla sağ salim kurtarılmış. Bu da nükleer santralin patlama anı:

http://video.mynet.com/ha...alin-patlama-ani/1127864/

insanın elinden hiçbir şey gelememesi, yardım edememesi çok acı.
doğaya inat o adalarda ülke kuran japon milletinin bu kez yenildiği afettir. her depremden sonra yurdum insanında, japonlar yapıyor be abi şeklinde söylemlere sebep olan, belkide nazar değen bu uzak doğu insanları feci bir şekilde zarar görmüştür. depremden sonra tsunami ardından da patlayan nükleer tesisler..