bugün

o paslanmış kupadan türkiye'de daha başka bir takımda olmadığından mütevellit yapılmasına devam edilmesi gereken eylemdir. 25 yıldır bu kupayı alan takımın 10 defa müzeye götürdüğü kupayı alamamış olan takımın taraftarının da bu büyük kupaya bok atması da ayrı bir soru işareti tabi.

edit: burda yazdım yazdım ama sormayı unuttum. hangi kupadan bahsediyoruz 10 sene önceki? uefa? lig? türkiye kupası?
(bkz: 8 yıl önce alınan farkla gaza gelmek)
103 yıllık tarihinde hiç avrupa kupası olmayan ( sanki çok Türkiye kupası varmışda bir tek avrupa kupası yokmuş gibi konuştum... Övdüm oğlum sizi * ) takımların... Bir Türk markası haline gelmiş takımı çekememezlik dürtüsü ile çıka gelmiş pırtlamış söz öbeği...
10 yıllık bir kupası olmayan takımın halinden daha iyi bir haldir. En azından 10 yıl önce olsa bile alınan bir kupanın olması hiç kupanın olmamasından kat kat daha iyi bir durumdur...
26 yıl önce alınan kupayla ızdırap çekmek le eş anlamlıdır.
* 2010- 1907= 103
yani neymiş 103 yıldır alınamayan bir kupa hakkında çok konuşmamak lazımmış.
ayrıca:
10<103

durun tanım bile yapayım:
türkiye futbol tarihinde sadece galatasaray' ın almış olduğu 1999-2000 sezonuna ait uefa kupasıyla övünmektir, övünen galatasaray taraftarıdır.
(bkz: hiç alamadığı kupayı kıskanmak)
Galatasaray taraftarının yaptığı haklı eylemdir.Bu takımın aldığı ve türkiye' de başka hiç bir takımda olmayan kupadır. Gönül ister ki olsun, ama yok. Haklı olarak övünürler. Asıl sorun;

"Otuz yıl boyunca kendi ülkesinin kupasını kazanamamış takımın rahatlığı"dır.
(bkz: övünecek kupası bile olmamak)
(bkz: 10 yıldır ızdırap çeken taraftar)
anlaşılamayan nokta şudur: o kupayı alan takım türk futbol tarihinin en başarılı takımıdır. o takım türkiye'nin belki de tek efsane kadrosudur. o takımda oynayan futbolcular mevkilerinin en iyisi olarak görülüyordu.

biat edelim ha? neyine? hangi başarına? hangi büyüklüğüne? büyüklüğüne adı koyulamamış bir takımın taraftarı, rüyasında bile göremeyeceği başarılara bok atmasın be. mide bulandırmaktan öteye gitmez. aptal troll denemeleri demek istiyorum ama yok. sayısı bu kadar insanların neyin kafasını yaşadığını sorguluyorum.

sen avrupa'da iki final oynayıp, maçların sonunda bir oda dolusu adamla manyak gibi zıpladın mı? ben bunu hatırlayabiliyorum. yılın belli bir gününde trt açıp 10 sene önceki maçın tekrarını izledin mi 90 dakika? ''lastik gibi uzadı taffarel!'' sesiyle tüylerin ürperdi mi?

anlayabilecek kadar beyin kıvrımına sahip olmayanların sözüdür bu.

rambo bıçağını eline almış birer okan'sınız siz.

(bkz: rambo okan)

ya da olmayanlarınızla övünen bir okan.

(bkz: bebek okan)
"geçmişteki tek başarısı o kupaysa övünür tabi" diyen zekalara götümle gülüyorum. sanki fener hergün uefa kupası alıyor da "tek başarı" gibi aşağılıyor bu başarıyı. kaldı ki o kupa galatasarayın tek başarısı değildir, bunun dışında fenerin avrupa'da galatasaray'dan daha başarılı olduğu bir alan yoktur, türkiye'de de başarılar olsa olsa kafa kafaya olur, fener geçemez. *
bu ayıp galatasaray'ın ayıbı mıdır yoksa türkiye futbolunun ayıbı mı? eski meski adamlarda bir tane var en azından demezler mi adama? o noktaya yaklaşabildiğimiz gün galatasaray bırakıcak o kupayla avunmayı. zira kendileri de bir daha o noktaya ulaşmazlar bu ve bunun gibi takımlarla, futbol anlayışlarıyla.

edit: (bu lafı eklemeyi unuttuğuma çok üzüldüm) Başarıyı başarı yapan istikrardır
10 yıl önce o kupayı alamayanaların ve bi on yıl daha alamayacakların anlayamacağı durum.
(bkz: tekrarlanmayan başarı tesadüftür)
(bkz: ayar manyağı olmak)
farklı takım tutmama rağmen ömrüm boyunca övüneceğim durum.

(bkz: kronik kabızlık)
103 yıl önce kurulan takımı tutmak kadar normaldir. neticede kulüplerin müzeleri stadda çekilen fotoğrafları ve tesislerin projelerini sergilemek için yoktur, değil mi şirin kuyruğu, sevimli kanatları olan minik kanaryacıklar?
daha kötüsü için;
(bkz: fenerbahçe taraftarı/#7251229)
10 yıl once kısa şortla oynandığını iddaa eden arkadaşların , 10 yıl once hiç maç izlemediğinden şüphe duydugum ayrıca hiç futboldan anlamayan bu zihniyetin şu anda o kupayı alan takımı deli gibi kıskandığını bir kez daha görmemi sağlayan başlık.

(bkz: işinize gücünüze)