bugün

olaysız, mutlu, kavga ve biber gazından uzak bir bayram günü. tüm emekçilerin bayramı kutluyorum.
emeğin bayramıdır. koskoca yılda emekçilerin bir bayramı var, o da polisten cop yemekle geçiyor.
'böyle de olabiliyormuş demek' dedirten 1 mayıstır. şenlik havasında geçen bir işçi ve emekçi bayramı kutlu olsun.
(bkz: freak show)
genel katılım itibariyle çok çeşitliliğin hakim olduğu bir gösteriye şahit oluyoruz bu sene. o kadar çeşitli ki beşiktaş taraftarları bile "halkın takımı" yazılı atkılarla boy gösteriyorlar meydanlarda. elbette diğerlerinin arasında da bir çok beşiktaşlı veya galatasaraylı vardır. fakat taraftarların birleşerek işçi ve emekçi haklarını temsil eden ayrı bir ruh oluşturması 1 mayısın mahiyet ve öneminin farkedilmesine bir nebzede olsa katkıda bulunuyor.

sanırım bu tür portreler sayesinde kafamızın ücra ve karanlık köşelerindeki üstü mesnetsiz paranoyalarla örtülü yerler aydınlanacak. 1 mayısın neyi ne amaçla temsil ettiğine dair makul tanımlar yerleşecek beynimize. davet edilince ve adını duyunca dudak büken alt tabaka faşistleri (ki bunlar düşük ücretler karşılığında günde 12 saat çalışan, davasını temsil eden partinin politikalarına sorgusuz, sualsiz boyun eğen sadakatli insanlardan oluşur) için de idrake doğru yansıması açısından bir fırsat sayılabilir bu gün. her ne kadar meydandakilerle farklı ideoloji ve fikirlere sahip olsalar da bu günün başat amacı hiç bir ayrım gözetmeden, senin, benim veya herhangi özel bir kurumda çalışanların hakkına yönelik değil, bütün emeği sömürülen insanların hakkını savunmaya yönelik bir protest duruş sergilemek. oraya yürüyen ve tezat fikirlere sahip oldukları insanlar kendi menfaatleri için değil müşterek kadere sahip oldukları bütün bireylerin menfaatleri için ordalar. bunların içinde; ülkücüsü de, ulusalcısı da, dindarı da, şeriatçısı da, solcusu da olabilir. hatta evanjelisti bile...

bu sebeplere binaen; 1 mayısın, devletlerin ve antagonizmaların varlığı boyunca manasını, maksadını ve haklı protest duruşuyla müsemma varlığını koruması dileğiyle. sosyal adaletin tam anlamıyla yerleştiği bir türkiye için.
yöneticileri dışında, sendika üyelerinin hiçbirinin anlamını bilmediği pankart ve giysilerle, sırf ezen tabir edilen işverene karşı güçlü olmak amacıyla bir araya geldikleri, provoke edilmeye çok müsait, işçi ve emekçi mitingi olmaktan öteye gidemeyen, katılanların ne kadar çokmuşuz, izleyenlerinse ülkemde ne kadar çok komünist var dediği, amacına hizmet etmeyen, edemeyen, aslında işçi ve emkçinin kendini ifade edebilirliğinin ve yaşam standartlarının üstünde yaşamasının kutlanması gereken, çalışanın haklarını verdiği için işvereniyle elele yürümesi gereken gün.
televizyondan takip edip gözyaşı döktüğüm bayramdır.
görsel *
görsel
bunlar bugün çektiğim fotoğraflar. nerede 1 mayıs? sanırım ben göremiyorum...
çarşı grubunun da katıldığı bayramdır. yine mest etmiştir beni, uzun bir aradan sonra anarşistliğini görmüş olmak sevindirici.
tüm işçi ve emekçilerin dayanışma bayramını en içten dileklerimle kutladığım gündür.yıllardır 1 mayıs ların olaylı geçmesinin tek sebebi hükümetlerin aldığı yanlış savunma kararları yüzündendir.halbuki bu yılki kutlamacıların hepsi, geçen yıllarda coplanan , biber gazı sıkılan, tazikli su ve boyalarla ıslatılan aynı halktı...
1 mayıs 2010 sarıyayla karakol baskınıdır 1 mayıs.
abdullah öcalan bayraklarının sallandığı bir 1 mayıs daha. götüne kaçar inş. bir gün.
tekel işçilerinin türk-iş başkanın* konuşma yapmasına izin vermediği mitingtir. *
(bkz: muhteşem bir gün) en güzel yanı olay çıkmaması.
her ne kadar haber kanalları inatla söylemese de tkp nin kürsüde konuşma hakkı olmadığı için tüm korteji toplayıp, gümüşsuyu na yığmıştır. konuşmacılar orada konuşmuşlardır efenim. çok da güzel olmuştur. lakin şöyle bir problem vardı. organizasyon, özellikle ses düzeni felaketti. insanlar bir şey duyamadıkları için haliyle konuştular. sonlara doğru bir toparlanma oldu. özellikle kumlu'nun konuşma yapacağı sıralar tüm alan isyan etti efenim adeta, çok da iyi oldu. ama biraz daha coşkulu olmasını beklerdim kalabalığın. geçen sene televizyon başındayken bile heyecanlanıyordu insan.

lakin biz aldık taksim i, onlar vermedi...
ilk defa işçileri kaale alan bir hükümet döneminde taksimin de kutlamalara açılması ile bundan sonraki 1 mayısların ilki olan 1 mayıs. (#7954521)
işçinin emekçinin bayramı olmasının yanısıraen kıymetlim annemin doğum günü olan kutsal gün..
tüm emekçilerimizin, 33 yıl sonra, yeniden taksim meydanında kutlanan işçi bayramı, kutlu olsun.
sağlıklı iş ortamlarında, uygun koşularda, emeklerinin karşılığını almaları dileğiyle.
fenerbahçe'nin vamos bien ve beşiktaş'ın çarşı gruplarının kutlamalara katıldığı gün olmuştur...
adanlı galatasaraylıları kutlamaya katarak, işçi sınıfı ile birlikte yürüdüğümüz bayramdır.
işçilerin dışında herkesin kutlamaya çalıştığı gün.
işçiler ile birlikte öğrencilerin, emekcilerin, tüm halkın kutladığı, kutlaması gereken gündür.

herkes alanlara!
eskişehir'de işçilerle, memurlarla, ev hanımlarıyla, simitçilerle, mühendislerle, öğrencilerle eğlenerek halay çekilerek güzel bir şekilde kutlanmıştır. olması gereken de budur.

belediyenin temizlik görevlileri çöp tenekelerini ters çevirip sahnede çok güzel müzik yapmışlardır. yürekten kutluyorum onları.

hiç bir gerginlik çıkmamıştır, herkes mutlu bir şekilde evlerine dağılmıştır.
cok gec bir saatte yatmama rağmen,dinç bir şekilde uyandığım sabahlardan bir tanesine sahiplik eden gün.sabah öyle bir garip bir heycanla gözlerimi açtım ki,sanki bir şey bekliyormuşumda o gelmiş gibiydim.biraz daha yatmak istedim ama olmadı.hemen tv başına gecmek oldu ilk işim.aklım fikrim taksimdeydi-orada olamadığıma sövüp durdum ara ara-yavaş yavaş insanlar meydana doğru yol almaktaydılar.gururlu ve zafer sahibi insanlara özgü bir duruşla yürümekteydiler.ağızlarında çoşku dolu söylemler.yaşlısı genci herkes orada.gencleri görmek güzel ama yaşlıları görmek daha da bir güzeldi.insan büyüdükçe içten gülümsemeden,duygularını çoşkulu yaşamaktan uzaklaşır.ağır ol molla desinler gibilerinden pek göstermez içindeki hisleri.ama bügün yaşını başını almış,ömrünü emeğe adamış amcaların halaylar cekip kol kola eğlenmesi beni karışık duygulara itti-fazlasıylada sevince-sanki hepsinin yüzünde helal para kazanmanın ve alın terinin yıllanmışlığı vardı ve onlar bunun karşılığını alırcansına gülümsüyorlardı.bir kerecik olsun unutmuşlardı zor şartlarda çalıştıklarını,fazla mesai yaptıklarını,kredi kartı borçlarını,çocuğunun okul masraflarını.günlerinin ve güçlerinin tadını çıkarmaktaydılar.birlik ve beraberliğe güzel bir adım atılmış oldu taksim vasıtasıylada 1 mayıs 2010da.alın terine ve insanca yaşamaya inanların bayramıdır 1 mayıs 2010.kutlu mutlu olsun.
bursada coşkuyla kutladığımız bayram. akıllarda ise, eşcinsellerin yürüyüşü ve anormal bir şekilde sağa sola zıplamaları, bdp lilerin her zaman ki gibi halay çekmesi, ve gün gelecek devran dönecek akp halka hesap verecek sloganı idi..