bugün

entry'ler (88)

kedilerin sevilme sebepleri

Bi kedimiz vardi. Şerbet. Babam cok severdi. O zamanlar torun vs yok tabi. Hep kucagindaydi. Bir ara 4. Kattan düştü serçe sevdasına. Ölmedi. Sadece iki gözü de şaşı olmuştu.
Gider muslugu acar abdestini alir babamla beraber seccadede yuvarlanirdi.
Bir mart sabahı cıktı gitti. Aradan aylar gecti onu bir cöp konteynirinin dibinde sarı cix bi tekirle gördüm. Çagırdım once bi tereddut etti. Lan şerbeet dedim koşarak geldi. Yüzü daha bi olgunlasmisti. Bakislari sertlesmis o parlak tuyleri sönmüstü.. Kucagima aldim biraz sevdim o esnada bu serefsizin aklina ne geldiyse birden yuzumu cırmaladi o can havliyle bi firlattim nereye gitti bilmiyorum. Yüzüm kan icinde dilimde envai cesit küfür eve döndüm. Hala burnumda izi var. Bak aklima geldi yine pzvnk.

fethi sekin

namussuzun namlusunda namussuzluk bitmezken.. gel gör ki senin namlunda mermi bitti..olsun şehit .. mermi dediğin neydi ki cesaretinin yanında.. hem herkes bir gün zaten ölecek.. yatağında ölümü beklerken nicesi.. hayatı gözlerinin önünden geçtiğinde.. bir an gibi anlamsız ve hızlıca.. sen ölümsüzlüğünle her anını anlamlandırdın.. mekanın cennettir..

hatırladıkça iç burkan garibanlık anıları

Eskiden muz yemek bi zenginlik gostergesiydi. 90 larda doganlar bilmez. Bigun is yerinde pasta getirmisler babamin. Zavalli elde yok avucta yok napsin. Pasta meyveli. Muz olan kismi eve getirdi. Kalinca bi dilim. 12 yasindayim. Hic dogum gunu kutlanmamis. Evde bi bayram havasi. yemekte patates puresi var. sogan sevmem ben ama o gun icindeki soganlari ayirmadan hapur hupur goturuyorum yemegi. Niye diyeceksin. Pasta var cunku sonrasinda. Sofra kalkti. Sofra bezi yeniden serildi. Koca bi mum yakti babam. 4 kardes toplandik etrafina mutluluktan olecem o derece. O gece dordumuzun dogum gununu yaptik. sarki soyleyip alkisladik. Tam 6 kere mum ufledik. Babam muzu 4 e boldu. Bize pay etti. Hala uzulurum niye onlar yemedi ki diye. Hayatimda yedigim en lezzetli seydi muz. Takdiri ilahi mi bilinmez ama babam annem dahil hicbirimiz bugun muz sevmeyiz. Cunku hicbir muz o aksamki kadar guzel degil.

Edit.
Ben kucukken zengin bi komsumuz vardi. Babamla kavga ettiler... tek hatirladigim babamin yuzune attigi tokatti. Goz goze geldik o sirada. Adam tekrar cekti bu sefer yakasi yirtildi babamin. Kosup kirik bi tuglayi adama firlattim. Yuzune geldi. yuzu kanadi. Tehditler savururken araya girip ayirdilar.. beni kucakladi ve eve gittik. O arada noldu pek hatirlamiyorum. Babam cok uzgundu. Kavga eden adam homurtusu yoktu sesinde. Sadece kipkirmizi bir surat. Mesele adamin, kendine ait olmayan arsayi sahiplenmesi oraya bizim ordeklerin girmesiydi. (Bursalilar bilir. Fsm de simdi Fink tesaduf kafenin oldugu yer. cevre hizmet binasindan akugura kadarki bolge.) Ben bugun babamin o zengin alaattinin karsisindaki ezilisini.. gozlerime bakarken utanmasini hatirladim. Sizin babaniz gozunuzun onumde tokat yedi mi hic. O arsalar yazin kavrulan boyumca otlarla kapliydi.. herkesin yatsi namazina durdugu saatte bir kibrite bakar. Caktim atesi verdim yangini. Bi saatte sondurduler alevleri ama Icimdeki ates sonmemis 25 yil sonra bile. Tasalandim.

iyi bir insan olmayı istemek

Çaba isteyen ama kötüler varken zor olandır.
Iyi biri olmak, olmaya calismak zor mu? Trafikte kadin sofore saydiran adami bogmak istiyorum. Kotu muyum? Minibuste Yer verdigim insan bir tesekuru cok goruyor diye ona bileyleniyorum. Koyu muyum? Kafeteryada garsonu azarlayan arkadasla bir daha bir yere gitmek istemiyorum. Kotu muyum? Türkce derdini anlatamayan yasli teyzeyi kovan doktoru yumruklamak istiyorum. Kotu muyum?
Ulastirdigim yardimlari (kullanilmis eski hatta yirtik kiyafetleri) yollayanlar benden fukaranin cibiliyetini, fotograflarini isterken "tiri viri yapti mi? Yaptiysa geri al"derken -al ulan basina çal- demek istiyorum. Kotu muyum.?
iyi insan olmak icin kotuyu de iyiyi de bilip, sonra iyi olani seçmek gerekliymiş. kötüyü bilmeden iyi olmak, karin bosluguna yedigin..o nefes kesen yumruk gibi. Bir melek subasi degiliz ki "yırrmıgını gösterme bana" diyelim.
"insan ya anısıyla anılır ya da anasıyla" demis biri.
varsın burada gülmesin şans, ardımızdan anamıza küfretmesinler de.

egzama

annecigim cocuklugundan beri bu illete tutulmus durumdaydi. gittigimiz her saglik kurumu denedigimiz her bitkisel tedavi bosunaydi. zira bu illet mutemadiyen 6 ayda bir kendini tekrarliyor idi. internette arastirma yaparken annekaz.com da egzama ya iyi gelen bir alman urununden bahsediyordu. (bkz: lr) bloger ile iletisime gecerek annemin durumunu anlattim. bize ufak bir tester gonderdi. Egzamalar geciyordu ama tekrar edecek mi korkumuz vardi. 2 yildir tek bir yara dahi çikmadi. Bu faydali bilgi burada dursun. Belki yardima ihtiyaci olan biri yararlanir.

sözlük yazarlarının itirafları

Fakirim. o kadar fakirim ki elime para gecince napacagimi bilmiyorum. Cocuklara oyuncak mi alsam yoksa bu insanliktan cikan suratimi bi kuafore mi gostersem. kiyafet mi alsam yiyecek mi? Biriktiri altin mi yapsam. Yok kocam sonra o altini kaynima peskes cekiyor.
Tek bildigim fakirlestikce kilo aldigim.Abaniyorum makarnaya pişiye. Zengin olunca da brokoli falan yiyorum. Zaten brokoli yedigim spor yaptigim her gun "lan hayatim duzene girdi haa" diyorum.
Bu sabah murtuğa yaptim. Kafadan 3000 kalori. (Tarifini bilaare veririm)
Ay sonu geldi. Makarnanin envaii cesitleri her gun soframizda.
Mutsuz olunca alisveris yapiyorum.sonra Param bitiyor yine mutsuz oluyorum. Mutsuz oldugum icin yine alisveris yapiyorum yine param bitiyor yine...
Mutluyum saka. Sabah dogu kardesinin elini tutmus yatagima getirmis cikamadigi icin totosundan iterek yanima kaldiriyor. Gune mutlu uyandim.1 yasindaki kardesine Abilik yapan 2 yasinda bir bebegim var. En buyuk zenginlik evlat. Akillica evladina yatirim yapan sevgiyle ilgiyle buyuten nazarimda en zengin insandir. Allah onlari korusun ve iyi insanlarla karsilastirsin.

şu anda dinlenilen şarkı

Baby tv: "büyük baba nerdeee saklanıyor sence?"

çocuk gelin

Yedikleri bir lokma mi dokunuyor ailelerine anlamiyorum...

çocuk gelin

Annem 13 yasinda evlendirilmis. "Ahırda yeni doğmus buzağıyla oynuyordum. Alninda bir tutam saç vardi hic unutmuyorum... kemik taragini calmistim yengemin. Buzaginin saclarini tariyordum." Abim geldi bir kufur etti sonra ensemden tuttu. Koca kadin oldun oyun mu oynuyorsun hala? Yuru seni verdik. Dedi. Verilecek birsey miydim ben? Yengemden taragini istesem vermezdi. Ben neden bu kadar kolay verildim...?"
30 koyun karsiligi verilmiş.. anneannemin tek kizi ustelik 8 erkekten sonra... 7 yasina kadar emzirdigi kizi. Eski ford minibuse bindirdiklerinde aklinda kalan tek sey arabanin onue süsledikleri oyuncak bebekmis. Donup arkaya baktiginda yerde baygin annesini gormus.. 11 kisilik bir ailenin en buyuk oglu ile evlenmis. Buyuk derken lise 2 ogrencisi. Kazanla yemek pisermis. Derki:"benle gorumcem kazana girip denizcilik oynardik. Bursada deniz var uzerinde gemiler var diye uzerinede hayal gucumden ekleyerek tuhaf hikayeler anlatirdim benden kucuk gorumcelerime" bir suc islense evde sira dayagindan gecermis. Cocuklar bardak kirdi onuda doverlermis.. evdeki kucuk bebeler ona anne dermis.. cok sevinirmis. Evcilik oynadigini dusunurmus. Karni buyurmus... karninda birsey varmis... Demet ablam. Sonra 6 aylikken kucaginda bir burun deliginden süt degerinden kan gelen ardindan "cok sukur uyudu" dedigi ama hic uyanmayacak olan mavis kizi Demet.
Yaş 14. Artik farkinda Bir evlat ve bir cocukluk kaybettiginin. Yas 15. Artik farkinda tekrar hamile oldugunun ve bakimsizliktan bobreklerini kaybetme raddesine geldiginin. Yas 16. Artik farkinda cılız ve surekli hasta bir kizinin oldugunun. Adı özlem. Cunku kocasi asker cekiyor dibine kadar özlem. Ve karninda ben. Yas 18. Dizinde Ben.. gögsunde Özlem... bu da kız.. beceriksiz. Hem beceriksiz hem hastalikli... baba evine birak gel denilerek biniyor trene babamla. O gunden sonra ne babam birakiyor annemi nede bursa onlari. Ilk is hastaneye gitmek. Doktor kiziyor babama "ölduruyosunuz sonra can ver diyorsunuz. Ben ne yapayim bu cocuga simdi bobrekleri sirf iltihap?" Babam cikariyor askerlik kagidini. 4 gun once terhisim. Bilmiyordum diyor... sonra Umut doguyor sonra yeni bir yasam basliyor umudumuz olsun diye. Mavis umut. Tıpkı demet ablasi. Yaş 22. Insan annesinin 22 yasini hatirlar mi? Ben hatirliyorum. Karni burnunda. Karninda Fatih var. Siyah uzun saclarini yemyesil gozlerini. Sonra o ciliz yesil gozlu ozlem cok hastalaniyor. Doktor demis bu daha anne karninda hastaymis. Kronik bobrek yetmezligi.. bitmek bilmeyen diyaliz seanslari. Annem cok vakur durdu. Icten curudu. Cocuk bedenine yuklenen agirliklar 46 yasinda bir kalp krizi ile patlak verdi. Kalbin çatlamis demisti doktoru hic unutmuyorum. Kalp kapakciklari degisti.
Ama çocuk gelinler hala degismedi.. hala var.
Öperim
#cocukyastaevliligehayir

ez jı te hez dık ım

seni seviyorum degil. "bende seni seviyorum" anlamina gelir. "ji" dahi anlamindaki -de oluyor burda.

off fazla kürtçe ile hasir nesir oldum. gidip biraz uluyayim.

esimle sevgiliyken markete gitmek, kasanin yaninda duran prezervatifleri cilekli vivident sanmam. derin derin koklamam. zorla esime koklatmaya calismam. kasiyere dönüp cok dandik yapiyorlar bunlari bak bir gıdım kokuyor demem. sirada bekleyenlerin şoka girmis suratları... esimin ters ters bakmasi "ne var be evde cignicektim" (sokakta sakizdan hoslanmiyor) durumu farketmem. allahini seven üstüme toprak atsin diyerek depar atmam...

petit: dogum kontrolunden bi haber oldugumuzu yilda iki cocuk yapmamdan anlayabilirsiniz. 26 ve 11 ayliklar. ellerinizden operler.

bir zamanlar aşk

şöyle saftı böyle temizdi diye yadedilen unutulmus derken dahi unutulmayan rikelme.

bir zamanlar bir adam vardi. cok sevilmek istiyordu.kadini, onu uykuda izlesin, sorgulamadan her istedigini onaylasin, kucuk dusurdugunde küssün ama uzatmasin. ayagina gelsin, evini duzenlesin, temizligini yapsin... cok sevilmek istiyordu oyle boyle degil. ama az sevmek istiyordu. cok kirmak istiyordu ama hic kirilmiyordu. "bu sarkiyi seveceksin" diyordu ve bum kadin seviyordu o sarkiyi.
bir zamanlar bir kadin vardi. sadece verdigi askin yarattigi boslugu onun askiyla doldurmak istiyordu. ne sevildigi belli oluyordu ne de sevilmedigi. gel diyordu geliyordu. git diyordu gidiyordu ama bosluk dolmuyordu. en son yine gel dedi geldi. adam onu uykusunda optu kadin ruya sandi gercekti sukretti... uc gun bir bodrum katta kaldilar. aşkın hücre evinde... sabah evine dondu 06:00 otobusuyle. yanagindan bile öpülmeden. otobusun ilk duraginda yemin etti kadin. idam hükmü verdi tüm hislerine. gidiş o gidiş. hoyrat kullanildi... az kullanilmiş julliyet...

bir zamanlar aşk vardi. öyle böyle degil. asktan nefret ettiren.

22 mart 2016 brüksel havalimanında patlamalar

Kimse yazmadı bari ben yazayım .. Belçika hükumetini istifaya davet ediyorum .. bitanede bakan utanıp ..istifa edeyim demedi.. istihbarat uyuyomuydu acaba.. Belçikadaki canlı bomba ihbarını Türkiyedeki yetkililerdenmi öğrenecektik.. Belçika bu halemi gelecekti.. ne hallerdeyiz.. doğudakiler evlerine giremezken batıdakiler evlerinden çıkamıyor.. neyse daha fazla kasmıyim.. olmuyo dimi.. hiç uymuyor...
bu tür şeyler sadece bizim ülkemize yakışacak şeyler... başkalarına yazınca çok yavan ve havada duruyor.. işte böyle..

baba

hatırladığın en eski anı, elleri tütün kokan bir babanın omuzlarında, tüm dünyayı yüksekten görmenin verdiği mutluluğu, yükseklikten dolayı mideniz sanki yukarıya doğru çekiliyormuşcasına korkuyu, ellerinizden tutmanın güvenini aynı anda yaşatan insandır.

henüz minicik bir çocukken;

-bu adamı dövebilir misin baba?
+döverim kızım.
-benim babam herkesten güçlü.

böbürlenmek ve boynuna atlama iç güdüsünü.

annenizin çocuk eğitimindeki despot tavrı, her yaptığınız yaramazlıkta babanıza sığınmanıza neden oluyor. siz babanın güven dolu kollarına koştuğunuzda, o hiç bir zaman kapatmamıştır kollarını... ardına kadar açar ve sizin yuvasına konan bir serçe gibi yerleşmenizi sağlar koynuna.

+tamam hanım ben ilgilenirim.

tüm dünya üzerinize gelse de, size asla sırtını dönmeyecek iki kişiden biridir baba. *
çekince mi?
utanmak mı?
korkmak mı?
nedir bunca güzel duyguyu yaşatan adamın karşısına geçip seni çok seviyorum baba diyememenin nedeni?

diken

dikenli bitkilerin bu kadar güzel çiçekler açabileceğini düşünemezdim.
gülde dikenli,yoksa dikenlerde mi sihir, yoksa,güzelliklere erişilmesi kolay olmasın diye, güzellerin doğal 'hattı müdafasımı'?

yazarların şu an üşendiği şeyler

Kahvalti hazirlamak.

Gelmisim otuz yasina... allahtan akil isteyecegime, candy crush saga da can istiyorum milletten...
Kolum kopacak gibi olsa da minik oglum rahatsiz olmasin uyanmasin diye saatlerce kangren olmus kolumda uyanmasini bekliyorum.
Bazen sabahlari esime aksamdan kalan cayi isitip yeni demlemis gibi iciriyorum.
Suan hamileyim. Sanirim 6 haftalik, ve esimin haberi yok. Nasil karsilayacagini bilmiyorum zira oglum henuz 7 aylik. O yuzden hala soyleyemedim. Bide maddi olaylar...

Hergece 1 trilyonum oldugunu hayal ediyorum. Bu paranin bir kismiyla anneme ev aliyorum. Ablamlarin borclarini odemesi icin veriyorum. Erkek kardesime is kuruyorum. Ona buna dagitiyorum. Beni hic sevmeyen kaynima bile veriyorum. Sonra daha bana sira gelmeden uyuya kaliyorum. Yillarin hayalperestiyim daha kendime bir çöp almis degilim.!

Herkes bekarligini ozler ya hani... evliler falan. Ulan ben hic ozlemiyorum. Ozgurce gezdigim gunleri hatirlayarak azcik canim ceksin diye yemliyorum kendimi ama bana misin demiyor.

van

Van da arac kullanabiliyorsaniz, dunyanin her yerinde rahatca kullanirsiniz... yayasi da saygisiz soforude. Yollar zaten allaha emanet. 30 derecelik bayirin 40 derece yatay egimi olmasi da aracinizla akrobasi yapmaniza neden oluyor.

Van da luks arac cok. Ancak bahsettigim spor arac degil jeep tarzi arabalar. Cok teknik bilgim olmadigindan detay yazamiyorum. Akaryakit cogunlukla kacak bu nedenle yuruyus mesafelerine bile araclari ile cikiyorlar. Havayi temizleyen ormanlari da yok. Muthis bir hava kirliligine neden oluyor bu araclar. Tabi ki komur ile isinmayida eklersek aksam saatlerinde nefes almak neredeyse imkansiz.

Buyuk sehirde yuruyerek rahatlikla gidecegin yere ohaaaa cok uzak yurunmez diyorlar. Misal heykelden altiparmaga yurumek bir vanli icin iskence.

kasımda aşk başkadır

Millet kasimda nasil baska bir ask yasadiysa 1 aralik dunya aids gunu ilan edilmis.

oral seks yapacaklara tavsiyeler

terliyken su içmeyin. banyodan hemen sonra dışarı çıkmayın. sabuna basmayın. betona yatmayın. götünüzü çalıya takmayın. gözünüzü budaktan sakının. eğri oturun. doğru konuşun. ayaanızı yorganınıza göre uzatın. ananızı boyayın babanıza satın. deveye hendek atlatmayın. bir pire için yorgan yakmayın. ununuzu eleyin eleğinizi asın. ipe un sermeyin. ipinizle kuşanın, sikinizle taşının.