entry'ler (17)

kullanmak için can atılan replikler

dureydim böyle açeydim gollarımı getme deyeydimm getme fağğrukkk.

tshirt yazıları

tea-shirt.
(daha çok rizeliler tarafından tercih edilir.)

petit

sözlükte ilk tanıdığım entrylerini beğenerek okuduğum yazar arkadaşım...

iktisat

birgün bir iktisatçı,bir fizikçi ve bir kimyacı ıssız bir adaya düşerler ellerinde konservelerden başka yiyecek bulunmamaktadır ve tabi açacaklarıda yoktur.konserveleri nasıl açacaklarını tartışmaya başlarlar.fizikçi;ağırlık merkezini bulup taşla vurarak açmayı önerir,kimyacı;ısıtarak açmayı önerir,iktistçı ise varsayalımki elimizde bir konserve açacağı var der.
bu fıkradanda çıkaracağımız gibi iktisat varsayımlara dayalı bir sosyal bilimdir.ayrıca iktisadın bir ideoloji olduğunuda savunan iktisatçılar vardır.

halide edip adıvar

kurtuluş savaşı yazarlarımızdandır.
atatürke aşık olduğu söylentileri vardır.
eserleri:ateşten gömlek,sinekli bakkal,handan,türkün ateşle imtihanı,vurun kahpeye,mor salkımlı ev, tatarcık,kalp ağrısı,zeynonun oğlu...

zipposu varken kibrit kullanan tiryaki

zipposunu daha özel zamanlar için kullanan tiryakidir.
zipposunu kullanmaya kıyamayacak kadar sever.

fotoğrafçılık

yurdum insanı üniversiteyi kazanır ilk yılında tutturur profesyonel fotoğraf makinesi diye, sonra sümüklü sokak çocuğunu çekmeyle başlar işe, sonra da fotoğrafçı kesilir başımıza...

raflezya

ilginç ama hem çiçek hem pis kokuyor.
boyutlarıda şaşırtıcı büyüklükte.
endonezyaya gidip göresim geldi.

can sıkıntısı

küçükken bu durum başıma geldiğinde evdeyken bile ''anne nolur eve gidelim'' diye tuttururmuşum.
bulunduğum ruh halini siz düşünün artık.

açıköğretim fakültesi

diploması çok işe yarıyor hevesi kursağında kalmış küçük esnaflar zar-zor aöf bitirip diplomayıda çerçeveletip dükkana asarlar baya sükseli oluyor daha ne olsun?
yinede puanı iyi olmayanlar yaptığı tercihlerin gelmeyeceğini düşünenler aöften herhangi bir bölüm yazsınlar ''yerleştirilemedi'' yazısından iyidir en azından teselli oluyor.

spontane

aniden gerçekleşen,o anda olan,üzerinde düşünmeye zaman olmayan,rastgele vs.

rize

doğu karadeniz bölgesinde bulunan her mevsim yağış alıp en çok yağışını sonbaharda alan,bitki örtüsü orman olan,türkiyedeki çayın %100ünün yetiştirildiği şehir olan rize,memleketim olduğu için her zaman gurur kaynağım olmuştur. dünyadaki cennettir benim gözümde.

twilight

stephenie meyer'in yazdığı tam bir kız kitabı diye tanımlanması gereken bir eser.
bu romanda insan olan bellanın vampir sevgilisi edwardla olan yoğun aşkı çok etkileyici ve heyecanlı anlatılmış.
okumaya değer izlemeye değmez.

zeki müren

öyle duygulu ve kaliteli söylerki etkilenmemek elde değil!
türk sanat musikisinin üstadıdır.
eşi benzeri bulunmayan bir sese sahip olmakla birlikte unutulmamış ve unutulmayacak bir sanatçımızdır.

ahmet mithat efendi

''yukarda yazmış aşağıda basmış'' diye tanımlanan yazarımız.
gece evinde oturup kitap yazarmış,sabah aşağıdaki matbaasında yazdıklarını basarmış.
hemen hemen edebiyatımızın her türünde örnekleri vardır;fakat ne kadar takdire şayan olduğu tartışılır çünkü teknik yönünden biraz zayıftır.

oss 2050

geride 67895438 kere denenmiş ve değiştirilmiş sistemle 2050de de öss sizlerle!
2050de yerleştiniz yerleştiniz yoksa şansınıza küsün 2051de yeni sistem geliyor!

emo

''biz çılgınız,farklıyız,ezikliğimizin farkında değiliz'' modunda gezen ergen tipi...
melankolileri de cabası...
onlar da büyüyecek ablası!