bugün

entry'ler (18)

troll

Troll kelimesinin anlamı, iskandinavya folklorunda yaşayan ve genellikle mağaralarda yaşayan çirkin yaratıklardır. Troll kelime anlamı olarak ise zarflamak, zarf atmak, ağ atmak, kandırmak olarak ifade edilebilir. Özellikle “ağ atmak” tabiri, aslında denizcilikte kullanılan Troll için bir ipucu oluyor. Ülkemizde sosyal medyanın oldukça sık kullanılmasıyla troll de hızla hayatımıza girdi. Geçtiğimiz günlerde tüm dünyada açılan troll twitter hesapları arasında, Türkiye en başta geliyordu.
görsel

rusça

şöyle bir ifadeleri vardır ki, dumurdur:

"da(evet) net(hayır) navernoe(belki)"

aynı anda söylenir, şaşkınlık ve hayretle belirtilen bir "hayır"dır.

antiaging

bende o genden var. 25 yaşımdan beri en az 10 yaş genç gösteriyorum. aradaki makas da hiç azalmadı.

antiaging

bende o genden var. 25 yaşımdan beri en az 10 yaş genç gösteriyorum. aradaki makas da hiç azalmadı.

yapay zeka

bir yapay zeka örneği olarak Google reklamları diyebiliriz.

berber siyaseti

Türkiye ile ilgili istihbarat raporları hazırlayanların mutlaka o koltuğa oturup memleketin nabzını ölçebileceği yerdir berberler.

sap

iyi bir excel/sql bilgisiyle yapılabilecek birçok raporu, danışmanlarının üstün gayretleriyle "abi bunu yapsa yapsa sap yapar" ile pazarlanarak yapılan erp programı.

evet, excel.

mum alevi

dağ evinde kitap okurken de vazgeçilmez.

big data

özü itibarıyla bir istihbarat çalışmasıdır. verileri sınıflandırır, etiketlendirir ve yorumlar. yapay zekayla birlikte gelişir, yapay zekayı besler.

mba

mikro-mba programları ile 2 ayda yoğunlaştırılmış, hızlandırılmış "mba 101" dersi gibi bir ders alabiliyorsunuz.

işletme/ekonomi dersi almamış yeni bir lisans mezunuysanız, faydalı olabilir bu mikro-mba.

ebit

ebitda'dadan amortismanların çıkartılmasıdır.

ebitda

özel sektörde üretim/pazarlama gibi bölümlerde çalışıp finansal tablolara meraklı olanların katıldıkları eğitim/sertifika programlarında ilk duyduğu kavramlardan.

ne amortisman ne faiz ne de başka bir gider kalemine bulaşmadan, düz bir şekilde "satışlar-giderler"i gösterir.

elinizde sihirli bir değnek olsa ne yapardınız

annemi "neden evlenmemem gerektiği" konusunda ikna ederdim.

haber okumama kararı

"bakın haberlerle ilgili nasıl karar aldı?" türü başlıkların olduğu haber sitelerindeki haberleri okumamak.

kızlara zorunlu askerlik çıksa olabilecekler

"uff sanane be salak komutan sanamı sordum?"

kitap okuyanların mal olması

hangi kitaba bağlı olduğuna göre değişecek doğru ve/ya yanlış önerme.

kızların hasta olduğu erkek meslekleri

üniformalı ve/ya paralı meslekler.
asker üniforması, güç.
doktor üniforması, para..

türkiye nin rusyanın gerisinde kalma sebebi

Rusya'nın doğalgaz/petrol/maden rezervlerine sahip olması.