bugün

master of business administration
(bkz: Married But Available)
bitsin diye gün sayılan 2 senelik baş belası.
(bkz: Evli Ama Müsait)
bize farkı basan okullar. forbes dergisine göre en iyi okulumuz 1000 küsürüncü... yazık... güya eğitim alıyoruz...
abd ve çoğu ülkede en az 2-3 sene iş tecrübesi isteyen master çeşidi.
nbaın cakması olarak hindistan basketballunun adı olma olasılıgı yüksek kelimedir.
(bkz: bollywood)
2005 yılından bu yana mba mezunu olanların iş bulma olasılığı diğerlerine oranla %20 artmış.Yönetici statüsüne yükselmek isteyen iktisat fakültesi mezunlarının yapması gereken master of business administration.
Bizzat yapılmıştır ve bir insan evladı olarak hayatımın 2.5 senesi verilmiştir. Görülmüştür ki iş hayatında başarılı olmanın koşulu MBA yapmak değil,nasıl poker surat olunacağının bilinmesidir...
minimum brain activity.
istanbul'a istambul diyen bir kişinin nba söylemi.

(bkz: mn çatışması)
adımın baş harflerinden oluşan master çeşidi.
M.B.A. (Master in Business Administration), iş idaresinde yüksek lisans derecesidir.Bir M.B.A. derecesi almak, eğer okula tam olarak devam ediyorsanız genellikle iki yıl alır. Mesleği olanlar daha uzun sürecek olan yarı zamanlı bir programı seçebilirler. Ayrıca on sekiz ay gibi az bir zamanda tamamlanabilecek idari M.B.A. programları vardır. Sınıflar genellikle hafta sonlarında bir araya gelir.M.B.A. programına kabul edilmek için, yabancı öğrencilerin bir lisans derecesine sahip olmaları gerekir. TOEFL testinde iyi bir sonuç alarak ingilizceyi net bir şekilde anladıklarını gösterebilmeliler. Çoğu öğrenci ayrıca GMAT (yüksek lisans yönetim kabul testi) testine de girmektedir. Dünya çapındaki bin beş yüz M.B.A programının çoğu bu testin sonuçlarını kullanmaktadır.Yarı zamanlı M.B.A programı sunan bir okul örneği olarak Maryland Üniversitesi verilebilir. Öğrencilerin seçme hakkı vardır.bütün işleri internet üzerinden yapabilirler. Ya da hem çevrimiçi çalışıp aynı zamanda normal derslere de devam edebilirler. Daha fazla bilgi için Web sitesi: umuc.edu
(bkz: mature but available)

türkçesi:
(bkz: kart ama yenir)
zormuş ben bunu gördüm. özellikle iş ile birlikte yapmak isteyenler, başlamadan evvel bir kez daha düşünsün.
işe başlamadan yapılmaması gereken şey. iş deneyimi olmadan yapmak tek kelimeyle 20000 lirayı çöpe atmak demek. onun için (bkz: emba)
bundan ortalama 1,5 yıl sonra, o zamana kadar 3 yılı geçmiş iş deneyimimle alacağım eğitim. şahsım adına altın kafese koyulabilmek için nadir ümitlerdendir. özellikle ingiltere'de yapılanı candır, canandır.
ingiltere'de yapmayı düşünen varsa türkiye'de yapmaktan daha pahalı değil.
http://www.facebook.com/ukegitimvekayitturu
yeni açılımı;

married but available
bunla ilgili bana komik gelen bir anım vardı.

yeni gelen bir hocamız kendisini tanıtırken amerika da mba yaptığını söyledi. ne olduğunu bilmeyen bir arkadaş da nba sanıp durdu. hoca açıklamasını yaptı tahtaya yazıcaktı. olay ordan sonra koptu zaten. adamın eli tutuldu. önce 'ma' yazdı sildi 'am' yazdı. bütün herkes gülmeye başladı. sonra sildi 'mbı' yazdı millet halen gülmekte sonra da doğrusu olan mba yazmayı başardı. adamın adı çıktı bir kere herkesin dilinde idi, daha yaptığı şeyi bilmiyor diye.

işte böyle saçma bir anı ama o an sınıfta acayip kopmuştuk onu hatırlıyorum.
koltuğu devralacakların yada yöneticilik hayalleri kuranların yüksek lisans tercihi. dün itibariyle sınav sonuçları öğrenilince, yapılabilirliğine dair inanç hayli artmış eğitim.

(bkz: yazar burda çok mutlu)
işletme master'ıdır. ülkemin genç üniversite mezunları (ben dahil) daha iyi iş, daha iyi maaş alabilmeyi hayal ettiklerinden dolayı "mba mi yapsam lan?" sorusunu sormaya başlarlar düşerler. genellikle ilk (ve kötü) iş tecrübesinden sonra bu istek hızla yükselir. üniversitelerin mba programına dahil olmak için genellikle bir miktar toefl ve gmat skoruna ve bazen de 2-3 yıl profesyonel iş tecrübesine ihtiyaç duyulur.

toefl= test of english as foreign language - yabancı dil olarak ingilizce sınavı
gmat= graduation master admission test - işletme masterı yapmak için gerekli ales gibi bir sınav

married but available (evli ama müsait) anlamına da gelir fakat, o çok farklı bir konuyu ilgilendiren bir kavramdır. fakat bu da yine gençlerimiz tarafından epeyce rağbet gören bir kavramdır.
liseler için yapılanının t-mba olarak doğa koleji tarafından tanıtılmış master çeşidi. yalnız bize işletme lisansı gibi bir şeyler zırvaladılar gittiğimizde.
koç üniversitesi executive mba programı 53.500 tl'lik ücretiyle "ne oluyor lan orda?!" dedirtir.
mba yapınca maaş katlanıyor sanmayın, ama öğrenmek iyidir.

türkiye'deki mba programları ile ilgili bilgi almak için şuraya bakabilirsiniz: http://www.mbabul.com
gündüz vakti adam s.kiyolar cümlesini belki de hayatımda ilk kez kullanmama sebep olmuş eğitim şeysi.

ingilizce, tezli ve 2. öğretimi aynı anda istemeyin benden size tavsiye.

aklımı kaçırdım.