bugün

çetin altan

Mevki sahiplerine bakıp da:
- Ben onun yerinde olsaydım, diye konuşanlara kulak asmayınız.
Ayıkken sarhoş taklidi yapmak kolaydır. Ama sarhoşken kimse ayık taklidi yapamaz.
* * *
Devlet kuşu başımıza konsun diye beklemeyiniz. Siz kuş olup devletin başına konabilirsiniz.
Buna bazı yerlerde demokrasi diyorlar.
* * *
Hürriyeti mi istersiniz, ekmeği mi?
Yanılıp da sakın bir tercih yapmayınız. ikisini de kimse vermez adama. Sormaları, istatistik yapmak içindir.
* * *
Çinliler:
- Küçük adamın mevki sahibi olması, maymunun ağaca çıkmasına benzer, yükseldikçe o tarafı daha çok ortaya çıkar, diyorlar.
Doğru.
Fakat asıl korkuncu, bunu seyredeceklerine, koklamak için ağaçlara tırmanmaya kalkanlardır.
* * *
Yeryüzündeki bütün insanların neşeli zamanlarıyla kederli zamanları birbirine denktir.
Şu farkla ki zenginlerin gözyaşlarıyla, fakirlerin kahkahalarını kendilerinden başka kimse göremez.
* * *
insanlara acır mısınız?
Çok acırsanız yalnız kalmayı önceden kabul edin. Çünkü onlar, siz acıdıkça sadece acılığınızdan şikâyet edeceklerdir.
* * *
Geri toplumlarda insanlar, ışıkları yangın zannedip söndürmeye kalkarlar. Yollarını bulamamalarının gerçek sebebi budur.
* * *
Geç gelen saadet, insanın nezleyken ziyafete davet edilmesi gibi bir şey; görüyor, tadıyor, fakat lezzetini anlayamıyorsunuz.
* * *
Para parayı çeker, diyorlar.
Ya paranız yoksa?
O zaman sadece çekersiniz?
* * *
Evliliği şimdiye dek çok şeye benzetmişler. Evlilikten evliliğe fark var ama, çoğununki parazit yapan radyo istasyonuna benzer. Arada sırada tatlı bir müzik duymak için, bir sürü gürültü dinlersiniz.
* * *
Kadın çiçek gibidir, diyorlar.
Haydi efendim.... Bana bir kısmı manav dükkânlarındaki çilek sepetlerini hatırlatıyor. Mostralığına kanıp alanlar, eve götürünce altının bozuk çıktığını görüyorlar.
* * *
Güzel kadınlar kemal yaşında, çirkinler ise gençken bonkördürler.
En akıllı iş onların bu çağlarını kollamaktır.
Çirkini yaşlıyken sevmek ne kadar büyük talihsizlikse, güzeli gençken sevmek de öyle...
* * *
Kadınla hava arasında daima bir benzerlik buluyorum. ikisinin de kıymeti kayboldukça anlaşıldığı için değil; ikisini de değiştirmeden teneffüs etmek; hayatı zehirlediği için...

çetin altan dan inci taklitleri...