bugün

sultan papağanı

uzun yıllar beslediğim en zevkli papağan türüdür. çok cana yakındır.
örneğin çay içerken veya çerez yerken sizi gördüğünde kafesinden çıkıp sizin yanınıza gelmek için çıldırırlar. benimkisi sonunda başarmış kafesini kırmıştı. ne zaman çay içsem,çerez falan götürsek kuş gelir omzuma konar benimle birlikte ne varsa yerdi. kesinlikle ısırmaz bu da önemli bir özelliği. *
herhangi bir şekilde kaçma teşebbüsüne girmez*.
örneğin benim sultan papağınımın kafesinin kapısını sultanım çok rahat bir şekilde açıp çıkabiliyordu. balkona koyduğum zamanlarda yaptığı tek şey kafesten çıkıp balkonda biraz gezindikten sonra tekrar içeri girmek olurdu. az yakalamadım bunu dışarıda gezerken *tabi yürek dışarı fırlayıveriyor ama sağolsun hiç kaçmadı.
bana göre tek ve büyük problemleri aşırı derecede toz dökmeleri. gece salona koyduğunuzda sabah salonun havası bodrumdan beter oluyor. içeride kuş varken oturmak güçleşiyor.
bir başka küçük sorun diyelim çeşitli hastalıkları var yakın takip ederseniz bunlarda çok sıkıntı oluşturmaz.

önerim solunum yollarıyla ilgili hastalığı bulunan kişilerin almaması. gerçekten benim hiç bir rahatsızlığım olmamasına rağmen çok ciddi şekilde nefes almayı güç kılıyor.

her şeye rağmen başta dediğim gibi * beslenmesi en zevkli papağan türüdür.
bu arada beslediğim en iyi tür diyorum beslediklerim: cennet papağanı, muhabbet kuşu, hint bülbülü ve sultan papağanı