bugün

entry'ler (74)

ceza ile suspus olacağız

bir türlü sevemediğim fındık kurdu

bir kızın telefon numarasını alma yolları

numara vermeyen kız doğru kızdır tabi almasını bilen erkekte yanlış erkektir.

böyle bir tezzat var karışık boklu bir durumdur.

xumar quedimova

ses tonunu beğendiğim hatun. "yağmur ağlıyor"u süper yorumlamıştır.

kırmızı fularlı kızın şu an dağda sikiliyor olması

aynı zamanda yazarımızın annesinin hikayesinin özetlenmiş gerçeğidir.

ağrı isyanı

ağrı 'daki sorik,cilkanlı,kızılbaşoğlu ve bilhanlılar aşiretleri ve ibrahim bey ve adamları birleşerek ayaklandılar. iranın baştaki desteği üzerine ayaklanma büyüyerek türkiye ordusunun karşı koymasına neden oldu ancak ilk askeri harekat başarısızlıkla sonuçlandı. doğubeyazıta çekilen kürt birlikleri ikinci harekatı başlattı ancak iran hükümetinin tutarsız davranışları yüzünden isyan başarısızlıkla sonuçlandı. bunun üzerine

zilan bey ve nuri bey iran sınırını aşarak yeni bir isyan başlattı. türk ordusunun yetersiz kalması sonucu kürt birlikleri, doğubeyazıtın bulunduğu bir bölgeyi denetim altına almıştır. hoybun cemiyetinin desteğide alınarak ağrı bağımsızlığını ilan etmiştir.

yaşar kemalin bir röportajında "zilan deresi katliamı"ından çok etkilendiğini dile getirmiştir. ve bir romanında da katliamdan söz etmiştir.

adı bende saklı

okyanusa bıraktığınız anıların, kayıp bir adada biriktiğini göreceğiniz buram buram zehir kokan bir sezen klasiğidir.

kürtler kürdüm deyince demokratik türkler türküm

(bkz: bir kemalistin sitemi)

üniversitede profesöre küfür etmek

bir cafede 900 lira maaşa çalışabilecek kadar cesaretli, 6 ay uzaklaştırmayı takmayacak kadar bıçkın gibi bir delikanlıdır.

tarihte her vakit ikinci adamlar daha güçlüdür

ikinci adamların vasfı liderlere göre daha geniş olmakla birlikte liderleri daima sevk ve idare altında tutup ve tarihin arka perdesinde olay döngüsünün mimarı olmuşlardır.

Heinrich Himmler, inönü veya pargalı ibrahim gibi...

edit: bunun bir önerme değilde bir hipotez olduğunu düşünmenizi tavsiye ederim ki ikinci adamlar her zaman bir adım geride durmak istemişlerdir her zaman bir adım geride olduğunu belirtmemde ki amaç liderlik vasfı taşıyan şahıslar hiç bir zaman desteksiz hareket edemezler.

ilk kürt şair

Ozanlığında olduğu kadar bilge yönüde vardır. kürdistan'lı bir alimdir.

iz bırakan kitap cümleleri

ama ayaklarını seviyorum.. çünkü onlar; toprakta, rüzgarda, sularda yürüdüler.. beni bulana kadar" - pablo neruda

zavallı sikilmiş umutsuz hayatımı anlatıyorum

okuyucuyu geçmişe sürükleyen ve kendine bir şekilde kilitleyen olağanüstü diyebileceğim bir hikayedir. ayrıca unuttuğum tüm anıları tekrar hatırlatıp beynimin derinliklerini sikip bırakan bir hikaye oldu. yazarın yalan yada gerçek yazma kısmı beni ilgilendirmiyor.

edit: an itibari ile yalanlanan hikaye...

inci sözlük ün kapatılması

çok rastlanan bir durumdur ama bu kez gerçekten kapatıldı dedirte de bilir.

metrobüs

köy minibüsü gibi tıkış tıkış olan transit araç.

edit: tanımlaması bile zor.

not: 'arkadaş balkona çıkmış yolunu gözlüyor'

hep o son paket

sigarayı bırakmaya çalışmanın başka bir şeklidir, bu son paket son paket dediğim durumdur, bazı kişilerde ise kronikleşmiştir artık.

hayatın boka sardığı anlarda yapılacaklar

düşersen toparlanması zor bir durum.

not: şu hayat ah ulan hayat.

renk sözlük

biraz baktım da inci sözlüğün taklitçisi gibi gelen sözlüğümsü bebe topluluğu.

çiğ köfte üzerinden hatun düşürmeye çalışan erkek

bu tür ve buna benzer eylemleri amaç edinmiş trajikomik kişi.

inci sözlük

en azından yapmacık davranmayan sözlük.

içme isteği olmasa bile sigara içmeye devam etmek

kişinin canı sıkılması sonucu üst üste tüttürdüğü duman eylemi.